Kráľovnou záhrady ste vy … nie ruže. Súhlasíte?

15. 8. 2016 · 3 minúty na prečítanie

Ste zapáleným záhradkárom? Práca v záhrade síce môže zanechať stopy na vašich nechtoch a občas spôsobiť spáleniny od slnka, ale odmenou vám je nádherná záhrada, na ktorú môžete byť právom hrdí. Nezabúdajte však aj na osobnú starostlivosť a venujte sa svojej vlastnej kráse rovnako intenzívne, ako sa staráte o svoju záhradu. Chcete vedieť, ako na to? Náš článok vám poskytne všetky potrebné informácie...

Kráľovnou záhrady ste vy … nie ruže. Súhlasíte?

Vášnivo sa venujete záhradkárčeniu? Odmenou za zničené nechty a neraz spálený krk je vám určite záhrada, na ktorú môžete byť hrdá. Ale nezabudnite ani na seba a postarajte sa o svoju krásu aspoň tak, ako o krásu svojej záhrady. Ako na to?

Nezabúdajme na zdravie ani v záhrade...

Vitamín D je síce zdravý, ale spálená pokožka už nie. Aj slabé slniečko vás môže spáliť, a preto sa aspoň preventívne natrite opaľovacím krémom – a to hlavne vzadu na krku, inak aj pootočenie hlavou bude pre vás nepríjemným zážitkom.

Prevencia proti zraneniam neexistuje a zvlášť nie v záhrade – zadretá trieska či rezné poranenie? Nezabudnite si ho vždy vydezinfikovať a ošetriť, aby ste predišli infekcii.

Prečítajte si Mykóza nechtov dostáva práve v lete zelenú - ako s ňou vyhrať boj

Preč s hmyzom!

Určite ste sa dobre postarali o to, aby vašu zeleninu či kvietky neohrozovali škodci. Ale čo vy? Aby ste si pohľad na svoje dielko mohli užiť aj bez neustáleho škrabania sa, či otravného pocitu, nezabudnite sa nastriekať repelentom.

Zostaňte krásna aj po namáhavom dni...

Vlasy - slniečko neohrozuje len vašu pokožku, ale aj vlasy. Zo slnka bývajú vysušené a zničené – a s takým účesom teda nezažiarite. Okrem opaľovacích krémov je na trhu dostupná aj UV ochrana na vlasy, ale ako primeraná ochrana poslúži aj klobúčik či šiltovka.

Ruky a nechty - ruky sú vizitkou človeka. Po náročnej práci v záhrade venujte pozornosť aj starostlivosti o svoje nechty a ruky – veď špinavé nechty či zadreté triesky nie sú príjemné ani len na pohľad. Vynikajúcim regeneračným prostriedkom z prírodných zdrojov je napríklad med. Ruky vám po maske z neho zostanú hebké a jemné.

Svaly a kĺby - niekedy neodhadneme svoju kondíciu alebo to už „musíme dokončiť“, a tak pracujeme na svojom dielku celý deň. „Odmenou“ sú nám boľavé svaly a nechuť vstať na druhý deň z postele.

S vekom prichádzajú už aj vážnejšie problémy, ako sú bolesti kĺbov. Namiesto liečby až keď sa problém vyskytne odporúčame skôr prevenciu – veď zdravie je to najdôležitejšie.

Prečítajte si Názory na svalovicu sa zmenili. Čo svalovica je a ako s ňou zatočiť

Aká je prvá pomoc pri svalovej horúčke?

Poležte si v horúcej vani a vmasírujte si do boľavých svalov gél. Na druhý deň trochu zvoľnite z tempa – svaly sa musia regenerovať. Stará múdrosť, ktorá hovorí, že svaly treba zase zaťažiť je hlúposť, skôr si ublížite ako pomôžete.

A čo je po ťažkej práci lepšie ako zaslúžený oddych?

Náš tip na osvieženie zo záhrady – čerstvá limonáda

Vaša záhrada ešte svoje dary v podobe sladkého ovocia nedala, ale to vám nebráni si vychutnať si oddych a relaxovať so spokojným pohľadom na vykonanú prácu.

Na limonádu vám postačia pomaranče, citróny, broskyne alebo jahody (prípadne môžete použiť aj všetko vymenované) a na dochutenie je najlepšia mäta alebo baza. Ak máte doma formu na ľad môžete nakrájať jahody na malé kúsočky a s trochou vody ich nechať zmraziť. Takéto čary sa dajú robiť aj s čučoriedkami, malinami či ríbezľami z vašej záhrady.