Opaľovací prípravok "šitý na mieru" - ako ho nájsť?

17. 6. 2020 · 2 minúty na prečítanie

 

Pri pobyte na slnku je dôležité chrániť pokožku pred účinkami ultrafialového (UV) žiarenia a zároveň dodržiavať základné pravidlá správneho slnenia.

Opaľovací prípravok "šitý na mieru" - ako ho nájsť?

UV žiarenie je v ­určitej miere pre človeka prospešné, okrem iného napríklad na tvorbu vitamínu D. Nadmerné vystavovanie kože jeho účinkom však môže na organizmus pôsobiť v­ mnohých smeroch negatívne.

 

Aby bola vaša pokožka počas leta ako v bavlnke, je nesmierne dôležitý správny výber opaľovacieho prípravku. S jeho výberom vám na základe typu pokožky a miesta cestovania pomôže lekárnik ci vyškolený dermoporadca. Dôležitá je aj intenzita a­ frekvencia natierania prípravkov chrániacich pred slnečnými lúčmi. Väčšina ľudí zvyčajne nanáša na kožu výrazne menšie množstvo opaľovacieho prípravku, než aké je potrebné na dosiahnutie deklarovaného stupňa ochrany. Pritom, ak sa na pokožku nanesie nedostatočné (napríklad iba polovičné) množstvo, ochrana sa zníži až o ­dve tretiny. Dospelý človek potrebuje na jedno nanesenie na celé telo približne dve polievkové lyžice opaľovacieho prípravku. Na tvár je to zhruba množstvo, ktoré zodpovedá objemu jednej kávovej lyžičky. Dôležité je ale pamätať na to, že­ žiadny opaľovací prípravok neposkytuje 100 % ochranu pred slnečným žiarením.

 

Každý z ­nás má určitú vrodenú odolnosť kože proti ­slnečnému žiareniu, ide ­o ­takzvaný fototyp.

 

Aký ste fototyp?

Určuje sa podľa citlivosti kože na slnečné žiarenie.

● Rozlišujeme šesť fototypov podľa typu pleti, farby vlasov, sklonu k vzniku pigmentových škvŕn a pieh, ako aj­ podľa toho, či sa naša pokožka ľahko spáli, alebo sa, práve naopak, rýchlo opaľujeme dohneda.

● Každý fototyp reaguje na slnko inak a ­so stúpajúcim číslom fototypu odolnosť kože proti slnečnému žiareniu rastie.

● Od toho, aký sme fototyp, sa, samozrejme, odvíja výber správneho opaľovacieho prípravku, ako aj ideálne ošetrenie pokožky po ­opaľovaní.

 

Venujte svojej pokožke pozornosť, ktorú si zaslúži. Sledujte jej stav a pravidelne kontrolujte všetky znamienka, pigmentové škvrny, ako aj výrastky, ktoré na tele máte. Ak objavíte akékoľvek neprirodzené zmeny, navštívte čo najskôr kožného lekára.