Alopécia - vypadávanie vlasov
Vlasy vyrastajú z vlasových folikulov, počas života z každého folikulu vyrastie 20-30 vlasov.
Vypadávanie a rednutie vlasov v priebehu života je prirodzený dôsledok starnutia kože a zmien jej vlastností. Denne vypadne okolo 100 vlasov. U niekoho však dochádza rýchlejšie k rednutiu vlasov na hlave a ich postupnej strate.
Pri strate vlasov rozlišujeme, či ide o dočasný stav, alebo je to stav trvalý. Pri vyšetrení sa zisťujú hladiny hormónov štítnej žľazy, hladina androgénnych hormónov, celkový krvný obraz a hladiny železa a zinku.
Vypadávanie vlasov môže byť spôsobené napríklad hormonálnymi zmenami (tehotenstvo, dojčenie, menopauza), ale taktiež stresom a niektorými liečivami. Hlavne u mužov (ale aj žien) sa môže objaviť alopécia, jedná sa autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje hlavne vlasatú časť hlavy, vlasy vypadávajú v jednom alebo viacerých ložiskách. Liečba alopécie patrí do rúk lekára.
Najdôležitejšie je určiť pôvodcu vypadávania, čo je niekedy dosť obtiažne, nakoľko vypadávanie môže nastať aj niekoľko týždňov po vzniku vyvolávajúcej udalosti.
Veľmi dôležitým faktorom pre rast vlasov a zabránenie vypadávaniu je správna výživa a celková životospráva. Výrazná redukcia príjmu alebo jednostranný deficit niektorej zo zložiek potravy spôsobuje produkciu menšieho počtu menej hodnotných vlasov, ktoré sú tenké a môžu vypadávať.
Pri vypadávaní vlasov je dôležitý príjem vitamínov, minerálov, aminokyselín. Medzi najdôležitejšie patria zinok, selén, kremík, biotín, l-cystein, l-methionin, PABA, vitamíny skupiny B, vitamín H. Na vonkajšie použitie sa odporúča každodenne aplikovať séra a toniká na báze minoxidilu alebo aminexilu, kofeínu, l-arginínu, hyaluronátu, chinínu, žihľavy, prasličky a taktiež vhodné šampóny, ktoré podporujú rast a nezaťažujú vlasy.