Oxymetre (11)

Pulzný oxymeter je zariadenie určené na okamžité, neinvazívne, úplne bezbolestné a presné meranie saturácie hemoglobínu kyslíkom (SpO2) - inými slovami - pomocou oxymetra rýchlo zistíte, ako dobre je vaša krv okysličená. Oxymetre sú najčastejšie určené na meranie na prste (prstový oxymeter), ale existujú aj oxymetre, ktoré môžu merať saturáciu na ušnom lalôčiku alebo môžu byť zabudované do inteligentných športových hodiniek.

Zoradiť podľa
1×1 ks, prenosný oxymeter
Malé, ľahké, prenosné zariadenie na jednoduché a úplne bezbolestné meranie nasýtenia hemoglobínu kyslíkom (SpO2) a tepovej frekvencie (pulzu).
1×1 kus, oxymeter
Vitammy O2 presný pulzný oxymeter s čistou obrazovkou. Vysoká presnosť a indikácia merania v reálnom čase. Vitammy O2 bude vhodný na použitie doma, ale aj pre lekárov a zdravotné sestry.
1×1 ks, pulzný oxymeter
DEPAN Pulzný oxymeter M130 je určený na rýchle a presné meranie saturácie kyslíka a pulzu.
1×1 ks, pulzný oxymeter
Pulzný oxymeter
1×1 ks, pulzný oxymeter
Pulzný oximeter na meranie saturácie kyslíkom SpO2 a pulzu – tepovej frekvencie.
1×1 ks, pulzný oxymeter
Malý ručný pulzný oxymeter. Je vybavený obrazovkou LCD a schopnosťou čítať výsledky v 4 smeroch. Má funkciu automatického vypnutia, čo ho robí veľmi ekonomickým. Nastaviteľný jas obrazovky, budík, univerzálna veľkosť, puzdro.
1×1 ks, pulzný oxymeter
VITAMMY sat + je lekársky certifikovaný prstový pulzný oximeter s moderným dizajnom a precíznou OLED obrazovkou. Moderný dizajn krytu symbolizuje pokročilú technológiu stabilizácie výsledku, vďaka ktorej je možné meranie saturácie krvi kyslíkom a pulz odčítať vo veľmi krátkom čase.
1×1 ks, pulzný oxymeter
VITAMMY O2 Connect je certifikovaný lekársky pulzný oxymeter s BLUETOOTH, ktorý ponúka mnoho doplnkových funkcií v slovenskej mobilnej aplikácii VITAMMY vo vašom telefóne.
1×1 ks, digitálny oxymeter
Pulzný oximeter Braun 1 meria hladinu kyslíka v krvi. Keď je ukazovák zasunutý do fotoelektrického senzora, na obrazovke zariadenia sa zobrazí namerané% SpO2 a tepová frekvencia, ako aj zvislý stĺpcový graf znázorňujúci amplitúdy impulzov.
1×1 ks, pulzný oxymeter
Pulzný oximeter Oxi-1 je prístroj určený pre neinvazívne meranie saturácie krvi a zaznamenáva tiež tepovú frekvenciu u dospelých i detí.
1×1 ks, digitálny pulzný oxymeter
Lekársky certifikovaný prstový pulzný oximeter VITAMMY Sat je moderný merací prístroj založený na overenej a spoľahlivej konštrukcii.
Oxymetre

Oxymetre

Oxymeter sa môže používať na meranie dospelých aj detí. Ak chcete používať oxymeter špeciálne na meranie detí, pozorne si prečítajte opis výrobku, aby ste sa uistili, že vybraný prístroj je vhodný pre detský prst.

Ako funguje pulzný oxymeter?

Pulzný oxymeter funguje na základe merania priesvitnosti prsta alebo ucha. Využíva vlastnosť, že okysličený a odkysličený hemoglobín majú rôzne farby a absorbujú svetlo vybraných farieb odlišne.

Pulzný oxymeter a Covid-19

V súčasnosti si čoraz viac ľudí v súvislosti s koronavírusom necháva merať pulzný oxymeter. Jedným z najnebezpečnejších príznakov infekcie SARS-CoV-2 sú, ako všetci vieme, dýchacie ťažkosti. Meranie kyslíka v krvi vám pomôže uľahčiť (často veľmi ťažké) rozhodnutie, či vyhľadať lekársku pomoc. Odčítané hodnoty sú užitočné aj pre lekára (napr. počas telefonickej konzultácie) pri posudzovaní závažnosti stavu pacienta.

Oxymeter je užitočným nástrojom nielen v období koronavírusu, ale jeho používanie môžu využiť aj pacienti s inými ochoreniami:

 • iné akútne respiračné infekcie
  chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)
  bronchiálna astma
  spánková apnoe (opakované krátkodobé zastavenie dýchania v spánku).
  chronické zlyhanie srdca

Oxymetre však nie sú nevyhnutne určené len na obdobie choroby, môžu ich používať aj zdraví ľudia - sú praktickým doplnkom výbavy pri športoch vykonávaných vo vysokých nadmorských výškach (napr. horolezectvo, lyžovanie alebo letecké športy).

Čo je SpO2, PRbpm a PI?

Pri používaní oxymetra je dobré vedieť, čo znamenajú základné údaje, ktoré sa zobrazujú na displeji prístroja.

Skratka SpO2 vyjadruje nasýtenie krvi hemoglobínom v arteriálnej časti krvného obehu. Nasýtenie hemoglobínu kyslíkom udáva, aké percento hemoglobínu v arteriálnej krvi je nasýtené kyslíkom, a preto je dôležitým parametrom na posúdenie kvality dýchania.

PRbpm (Pulse Rate beat per minute) vyjadruje srdcovú frekvenciu, t. j. počet úderov za minútu.

PI alebo perfúzny index sa bežne pohybuje v rozmedzí od 1 do 20 a vyjadruje v %, koľko novej okysličenej krvi sa pri každom údere srdca dostane do prsta v porovnaní s celkovým množstvom krvi v prste.

Aká je normálna saturácia krvi kyslíkom?

Normálne hodnoty SpO2 sa pohybujú medzi 95-98 %. Náhle zníženie saturácie kyslíkom treba okamžite riešiť s lekárom. Ak nasýtenie kyslíkom náhle klesne pod 95 %, vyhľadajte lekára.

Čo je normálny pulz?

Pulzné oxymetre merajú aj srdcovú frekvenciu. V pokoji sa srdcová frekvencia pohybuje medzi 60 a 90 údermi za minútu (PRbpm), ale u profesionálnych športovcov je až o polovicu nižšia. Vo všeobecnosti platí, že čím je človek trénovanejší, tým nižšia je jeho pokojová srdcová frekvencia. Tepová frekvencia sa zvyšuje aj pri strese.
Ako merať saturáciu pomocou oxymetra?

Celý proces merania kyslíka pomocou oxymetra netrvá dlhšie ako niekoľko sekúnd a nie je náročný, stačí si prístroj pripnúť na ukazovák a počkať na zobrazenie hodnoty. Pri meraní postupujte podľa týchto tipov:

 • prst, na ktorom chcete merať nasýtenie, by mal byť čistý a suchý.
  pri meraní by vaše ruky nemali byť studené.
  meranie nemusí byť presné, ak máte nalakované alebo umelé nechty.
  nepoužívajte na prstoch s veľmi širokými nechtami, ktoré sa do zariadenia nedajú zasunúť bez použitia sily
  nepoužívajte na prsty s anatomickými zmenami, opuchmi, jazvami alebo popáleninami

Ako si vybrať kvalitný oxymeter?

Pri výbere oxymetra si pozorne prečítajte jeho opis. Aby ste si vybrali správny oxymeter pre svoje potreby, venujte pozornosť nasledujúcim parametrom:

 • či môže merať aj deti, prípadne od akej šírky prstov (ak máte veľmi štíhle prsty)
  veľkosť zariadenia
  či má displej automatickú orientáciu (na výšku, na šírku)
  či je displej dobre čitateľný a či sa dá nastaviť jeho jas
  či má funkciu automatického vypnutia
  môžete tiež posúdiť príslušenstvo (puzdro, popruh na krk - ocenia najmä športovci)
  prítomnosť integrovaných signálov (hlasových alebo svetelných) pri meraní neštandardných hodnôt
  funkciu ukladania jednotlivých meraní, možnosť pripojenia k počítaču
  prevádzková teplota (tieto údaje budú zaujímať športovcov - horolezcov)
  Dôkladne sa starajte o svoj oxymeter

Starostlivosť o oxymeter je veľmi jednoduchá. Ak chcete zabezpečiť, aby váš "kyslíkomer", ako by sa dalo preložiť slovo "oxymeter", dlho vydržal, chráňte ho pred prachom, nárazmi, vlhkosťou a extrémnymi teplotami.

Aké oxymetre ponúka Dr.Max?

Dr.Max ponúka niekoľko značiek prstových oxymetrov. Najvýhodnejšiu možnosť ponúka značka Depanor Contec (stovky korún), v mierne vyššej (aj keď stále veľmi priaznivej) cenovej kategórii sú značky BeureraMicrolife.