Obdobie tehotenstva - 34. týždeň



Pľúca sú už plne vyvinuté


  • Priestoru na pohyb je pre bábätko čoraz menej, preto aj pohyby už nie sú také intenzívne.
  • Telo je pokryté ochrannou vrstvou maziva, ktoré koža produkuje aj po narodení. Jeho úlohou je chrániť dieťatko pred baktériami.
  • V tomto smere je lepšie bábätko spočiatku nekúpať príliš často, aby sa táto ochranná vrstva zachovala.
  • Ak čakáte chlapca v tomto období sú semenníky už uložené v miešku.
  • Rozvíja sa imunitný systém.
  • Pokožka bábätka je už napnutá, bledoružovej farby. Tuk, ktorý sa pod ňou ukladá ju pekne napína.
  • Počas bdenia má bábätko očká otvorené.

  • V tomto týždni sa robia stery z pošvy, aby sa prišlo na prípadný výskyt streptokokovej infekcie.
  • Je pravdepodobné, že sa už vo svojom tele necítite pohodlne, ste veľmi unavená a akoby bez energie. Ide o prirodzený stav a je lepšie si odpočinúť ako umelo povzbudzovať telo kávou.
  • Objaviť sa môžu aj bolesti v krížovej oblasti, poproste partnera o jemnú masáž, ktorá by mala byť skôr hladkaním. Úľavu prinesie aj prúd teplej (nie horúcej!) vody.
  • Maternica svojou veľkosťou aj váhou tlačí na močový mechúr. Snažte sa moč nezadržiavať aj keď je nekomfortné behať neustále na wc. Môže sa stať, že moč vám bude unikať aj samovoľne. Noste pre istotu vložku, aby vás nič neprekvapilo. Ako prevencia proti samovoľnému uvoľňovaniu moču fungujú Kegelove cviky.
  • Pokiaľ máte doma ešte jedno dieťa, zistite, kto by vám ho mohol prísť postrážiť, ak budete musieť utekať do pôrodnice. Ideálne je mať pripravených takýchto kontaktov viac, keby náhodou jeden z vybraných nedokázal prísť.
  • Gynekológ venuje špeciálnu pozornosť váhe vášho bábätka ako aj činnosti placenty. Ak zistí, že už takmer nefunguje, v záujme dieťatka sa naplánuje sekcia.

Čo si zbaliť do pôrodnice 

V tomto štádiu tehotnosti, by už mamička mala mať nachystanú tašku do pôrodnice. Každá pôrodnica vyžaduje niečo iné, mnohé poskytnú takmer úplne všetko potrebné nielen pre nastávajúcu mamičku, ale aj dieťatko.

Netreba si zabudnúť zbaliť:

- doklady: pôrodný plán, občiansky preukaz, tehotenský preukaz (knižku), kartičku poistenca, sobášny list alebo potvrdenie otcovstva, pôrodný plán. Ak ste rozvedená je potrebný aj rozsudok o rozvode.

- kozmetika: sprchový gél, šampón, zubná kefka, pasta, krém na telo, krém na tvár a balzám na pery.

- drogéria: popôrodné nohavičky, vložky, vreckovky, vložky do podprsenky

- oblečenie: župan, 2 nočné košele (myslite na to, aby boli pohodlné na dojčenie), uteráky

- nabíjačku na telefón

- odsávačku

- dobré je si zbaliť aj nejaký malý snack, môže sa stať, že keď budete rodiť večer alebo v noci budete si musieť počkať na nasledujúce podávané jedlo. Preto si zbaľte aspoň proteínovú tyčinku či ovocie.

 

V spolupráci s gynekologičkou MUDr. Petrou Strakovou sme pre vás pripravili prehľadný zoznam potrebných vecí do pôrodnice, ktorý si môžete vytlačiť a pohodlne si z neho odškrtávať zbalené veci. 


Masáž hrádze

Hrádza je tkanivo, ktoré sa nachádza medzi vaginálnym a análnym otvorom. Táto časť sa môže tlakom, ktorý vznikne pri pôrode viac alebo menej poškodiť. Niektorí pôrodníci ako prevenciu proti vážnejšiemu poškodeniu robia nástrih. Prevenciou proti nástrihu či vážnejšiemu poškodeniu tkaniva je masáž hrádze. Optimálne je ju praktizovať 6 krát do týždňa a odporúča sa používať špeciálny olej na takúto masáž určený.


Všetko pre vaše pohodlné a príjemné obdobie tehotenstva a pre vaše bábätko nájdete na našom e-shope v kategórii Matka a dieťa.