Obdobie tehotenstva - 29. týždeň



Bábätko reaguje na zmenu svetla alebo zvuku


  • Telo si precvičuje dýchanie, aby malo pravidelný rytmus.
  • Kostná dreň začína produkovať červené krvinky.
  • Môžete pozorovať ako sa hlavičkou oprie o brušnú stenu, túto vypuklinu viete nielen vidieť, ale môžete ju aj nahmatať.
  • Pre veľa mamičiek je strašiakom omotaná pupočná šnúra okolo krku bábätka. Faktom je, že až tretina bábätiek má takýmto spôsobom umiestnenú pupočnú šnúru.
  • Pre bábätko je váš hlas a hlas vášho partnera či jeho budúceho súrodenca veľmi príjemným stimulom. Rozprávanie sa s bábätko už počas prenatálneho obdobia je veľmi dôležité. Vytvára sa emocionálne puto a zároveň sa bábätko hneď po narodení dokáže lepšie zorientovať, cítiť istotu, pretože tieto hlasy dôverne pozná.

  • Váha sa čoraz rýchlejšie hýbe smerom nahor. V siedmom mesiaci môžete pribrať 1-2 kilogramy. Váš celkový prírastok hmotnosti by mal byť v tomto období do 10 kg.
  • Zápcha môže byť stále problém, ktorý vás trápi a znepríjemňuje vám každodennosť. Pokúste sa doplniť príjem vlákniny a najmä dodržiavajte pitný režim.
  • K príprave na pôrod by mal patriť aj pôrodný plán. Je dobré si ho napísať v každom prípade. Keď už pre nič iné pomôže vám, si v hlave ujasniť aký pôrod si prajete, poprípade si uvedomíte možné otázky či obavy. Tie môžete následne konzultovať so svojim gynekológom.
  • V rámci pôrodného plánu si môžete odpovedať na otázky: aká je moja predstava pôrodu?, kto by mal byť pri vás?, je pre vás dôležité vybrať si pôrodníka?.
  • Môže sa stať, že obavy z blížiaceho sa pôrodu budú intenzívnejšie ako je bežné, preto ak máte pocit, že pôrod vo vás vyvoláva enormný strach, obráťte sa na odborníka. Je to úplne normálne.

Bezpečný spánok

Výdatný spánok môže narušiť tehotenská nespavosť ale aj prúd myšlienok na to, čo všetko treba ešte pred príchodom bábätka stihnúť. Ale spánok je v tehotenstve veľmi dôležitý. Telo je unavené a potrebuje dobiť baterky. V treťom trimestri vás môže trápiť aj nepohodlie spôsobené veľkým bruškom. Najbezpečnejšou polohou pre tehotné ženy je poloha na boku. Viaceré štúdie potvrdili, že práve táto poloha je najlepšia. Počas spánku na boku sa všetky živiny z placenty lepšie dostávajú k dieťaťu, obličky nie sú zaťažené a ľahšie odvádzajú toxíny z tela von. Dokonca viaceré štúdie preukázali, že riziko predčasného pôrodu sa u žien spiacich na boku znížilo až o polovicu u tých žien, ktoré počas tretieho trimestra spali na ľavom boku. Môže sa stať, že vám bude táto poloha nepohodlná. Vyskúšajte si rôzne telo vypodloziť, aby ste sa vedeli uvelebiť k spánku. Veľmi pomáhajú tehotenské vankúše!


Ako požiadať o materskú dávku

Na materskú sa nastupuje spravidla od začiatku 6. týždňa  pred očakávaným dňom pôrodu. Nastúpiť však môžete aj skôr – od 8. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. Plánovaný nástup na materskú dovolenku však treba oznámiť zamestnávateľovi 1 mesiac pred nástupom. Materská dávka nie je poskytovaná automaticky, ale treba o ňu požiadať. Tlačivo vám poskytne váš gynekológ a pečiatkou potvrdí váš zamestnávateľ. Následne ho zašle sociálnej poisťovni. Nie je to však jeho povinnosť. Tlačivo potvrdené zamestnávateľom môžete priniesť na pobočku sociálnej poisťovne osobne alebo poslať poštou.

Viac informácii sa dozviete aj v našom článku: Úradné povinnosti po pôrode: Komplexný sprievodca pre nové matky.


Všetko pre vaše pohodlné a príjemné obdobie tehotenstva nájdete na našom e-shope v kategórii Matka a dieťa - Tehotenstvo