Obdobie tehotenstva - 23. týždeň



Bábätku sa môže čkať


  • 23. týždeň je v mnohom zlomový - začiatkom tohto týždňa sa ocitáte už v 6-tom mesiaci!
  • Až 80% detí, ktoré sa narodia po ukončení 23. týždňa prežije. Táto informácia môže byť nápomocná pre veľmi úzkostlivé mamičky. Najlepšie však samozrejme je, aby čo najdlhší možný čas strávilo vo vašom brušku.
  • Hmotnostná hranica 500g sa považuje za hranicu životaschopnosti.
  • Dieťatko sa stále viac podobá na novorodenca, no je ešte maličké a koža je stále vráskavá a červená z dôvodu malého množstva podkožného tuku.
  • Môžete cítiť, že má bábätko štikútku.
  • Semenníky u chlapcov sú už plne vyvinuté a u dievčatiek sa vo vajíčkach nachádza niekoľko miliónov vajíčok. Zaujímavosťou je, že pri narodený ich ostanú už „len“ dva milióny.
  • Placenta sa stále zväčšuje priamo úmerne tomu, aby zabezpečila stále väčšie nároky bábätka na živiny či dostatočný príjem krvi a kyslíka potrebných pre rast.

  • Stále pozorne sledujte tvrdnutie bruška – tzv. Braxton-Hicksove kontrakcie, sú vlastne prípravou na pôrod – uvoľňujú krčok maternice. Ak by ste mali v tomto smere nejaké otázky či pochybnosti, určite sa obráťte na svojho gynekológa. A to najmä ak sa „kontrakcie“ pravidelne opakujú a vyskytujú sa viac ako štyri krát za hodinu.
  • Pokojný spánok môže byť v týchto dňoch problémom. Nielenže vám môže zavadzať bruško, ale budiť vás môže aj neustále nutkanie na močenie, ktoré je spôsobené zväčšenou maternicou tlačiacou na močový mechúr.
  • Budiť vás môže aj bábätko, ktoré môže kopať práve keď sa chystáte spať. Možno sa samo snaží uložiť. Údajne bábätku môže vadiť chrbtica či iné orgány v tele. Preto sa vrtí a hľadá si tú najlepšiu polohu.
  • Vrchol maternice cítite kúsok pod vaším pupkom.
  • Z prsníkov vám môže vytekať biela tekutina – kolostrum. Ak sa necítite komfortne, kúpte si pohodlnú podprsenku (ideálne tehotenskú či dojčiacu) a do nej vložky, predídete tak škvrnám na oblečení.

Predčasné otváranie

Pri pravidelnej kontrole by si mal gynekológ skontrolovať krčok maternice. Ak by bol príliš otvorený, môže vás gynekológ poslať na PN-ku či dokonca do nemocnice. V prípade, že vás lekár informuje o tom, že krčok maternice máte v tomto štádiu tehotenstva príliš otvorený, so všetkou vážnosťou rešpektujte jeho odporúčania. Medzi prevenciu môže patriť oddych na lôžku, vylúčenie cestovania autom či nebodaj lietadlom. Rovnako môžete dostať odporúčania na obmedzenie sexuálnej aktivity. V týchto prípadoch nemá cenu nič podceňovať. Bábätku potrebuje v pokoji „dozrieť“ vo vašom brušku.


Inkontinencia

Stále zväčšujúca sa maternica stálym tlakom na močový mechúr znižuje jeho kapacitu. Tento tlak nespôsobuje len časté močenie, ale aj ochabnutie svalstva panvového dňa. Aj z toho dôvodu sa pri kýchnutí, zakašlaní či prudšom pohybe môže stať, že žene moč unikne samovoľne. Nie je to hanba, je to prirodzený stav, ktorý sa vráti do normálu po pôrode. Diskomfort s únikom moču vyriešia inkotinenčné vložky. Ako prevenciu môžete vyskúšať kegelove cviky.


Všetko pre vaše pohodlné a príjemné obdobie tehotenstva nájdete na našom e-shope v kategórii Matka a dieťa - Tehotenstvo