Obdobie tehotenstva - 16. týždeň



Na ultrazvuku už vidieť pohlavie


  • Bábätko nemá podkožný tuk, preto je jeho koža priehľadná a vráskavá.
  • Imunitný systém dieťatka tvorí protiládky, ale stále je a ešte dlho bude závislé od vašich protilátok.
  • Jeho pľúca sa stále pripravujú na dýchanie- vzdychujú a vydychujú malé množstvo plodovej vody.
  • Môže si cmúľať palec, krčí čelo a môže sa objaviť aj štikútka. O niekoľko týždňov neskôr ju v podobe jemných záchvevov v bruchu budete môcť cítiť aj vy.
  • Zdokonaľujú sa jeho reflexy- sací, prehĺtací a žmurkací.
  • Vymedzte si s vaším partnerom poprípade aj starším dieťaťom chvíľku, ktorú budete venovať bábätku v brušku. Prihovárajte sa mu, hladkajte si brušku – všetky tieto veci začína vnímať a sú veľmi dôležité pre vzájomné sebapoznávanie.

  • V nasledujúcich štyroch týždňoch začnete priberať rýchlosťou asi 200-400g týždenne.
  • Prsia a bruško sa citeľne zväčšujú.
  • Dbajte na svoju životosprávu. Nie je pravda, že musíte jesť za dvoch - organizmus práve naopak dokáže priveľký nárast hmotnosti zaťažiť.
  • Možno pozorujete zmeny svojich znamienok, pravdepodobne sa vám objavilo aj viacero nových. Nemajte obavy, ale zároveň ich pozorujte a určite nevynechajte kontrolu u dermatológa. Je to veľmi dôležité.
  • V 16-tom týždni sa robí skríning na vrodené vývojové vady. U mamičiek nemá veľkú popularitu, pretože sa pomocou tohto skríningu len vyslovuje podozrenie, ale nedá sa potvrdiť. Stáva sa, že vyjde pravdepodobnosť vrodenej vady a mamičku to emočne rozhodí a znepokojí. Pre potvrdenie je nutný odber plodovej vody.
  • Mnohé mamičky dnes využívajú oveľa istejšiu formu testov, kde na základe odberu krvi dokážu zistiť vrodené vady a dokonca aj pohlavie bábätka. Nejde o poisťovňou hradenú alternatívu, ale určite je lepšie vedieť ako domnievať sa. Na test sa opýtajte svojho gynekológa.

Pohlavie bábätka

Pocity, ktoré nás zaplavia po oznámení pohlavia bábätka môžu byť rôznorodé. Môže sa stať, že nás prekvapia. Aj keď všetkým rodičom ide predovšetkým o to, aby bolo ich dieťa zdravé, je prirodzené mať v prípade pohlavia nejakú preferenciu, či očakávanie. Nech sú vaše pocity akékoľvek hovorte o nich a neduste ich v sebe. Ak je pre vás napríklad dané pohlavie sklamaním, nemajte z toho výčitky svedomia. Väčšinou obavy z narodenia konkrétneho bábätka súvisia so vzťahmi v rodine alebo nejakým zážitkom, ktorý môže byť ukrytý hlboko v podvedomí. Venujte pozornosť myšlienke, že prvoradé je, aby bolo bábätko zdravé. V prípade, že vaše pocity neodoznejú ani po čase a stále vás trápia, obráťte sa na terapeuta.


Cvičenie v tehotenstve

Niektoré mamičky pred tým než otehotneli cvičili každý deň, iné by práve počas tehotenstva rady s pohybovou aktivitou začali. Podľa štúdií pravidelná fyzická aktivita počas tehotenstva (a nielen počas neho) prináša mnoho benefitov. Znižuje riziko: neúmernej hmotnosti v tehotenstve, gestačného diabetu, či pôrodu cisárskym rezom. Navyše pravidelná fyzická aktivita prispieva aj k mentálnej pohode, zmierneniu úzkostných stavov či depresie.

Výber aktivity je len na vás, či vás baví jóga, beh alebo plávanie, smelo do toho. Ak nevládzete ako kedysi nič si z toho nerobte. Predsa len, vaše srdiečko pumpuje krv za dvoch. Počúvajte svoje telo a do ničoho sa nesiľte. Veľmi príjemná môže byť napríklad jóga spolu s ostatnými mamičkami v tehotenstve. Nielenže si doprajete zdravý pohyb pod dohľadom inštruktora, ale môžete nadviazať nové priateľstvá či zdieľať svoje pocity s ostatnými mamičkami.


Všetko pre vaše príjemné a pohodové obdobie tehotenstva nájdete na našom e-shope v kategórii Matka a dieťa - Tehotenstvo