Viete aké sú príznaky poruchy periférnych nervov?

29. 4. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Brnia vám ruky alebo nohy? Cítite v nich mravčenie? Alebo sa vám zhoršila citlivosť rúk či nôh? Môžu to byť príznaky porúch periférnych nervov.

Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
Viete aké sú príznaky poruchy periférnych nervov?

Náš nervový systém je akási neviditeľná sieť "elektrických vlákien" vychádzajúcich z miechy, ktorá prenáša signály do celého tela a spája všetky časti tela s mozgom. To nám umožňuje vnímať, spracovávať podnety, vedome ovládať svoje telo, hovoriť, cítiť, pohybovať sa a vykonávať činnosti, ktoré nám prinášajú radosť. Okrem toho autonómny nervový systém ovláda vnútorné orgány - vďaka nemu nám bije srdce, funguje trávenie, vylučovanie, skrátka všetko, čo potrebujeme k životu.

Nervový systém spoľahlivo sprevádzajů cievy, ktoré zásobujú nervové bunky a nervové vlákna. Cievy prinášajú nervom palivo - veľmi potrebný cukor (glukózu), ale aj ďalšie živiny, ako sú napr. vitamíny. Pre nervové vlákna sú dôležité tzv. neurotropné vitamíny.

Čo sú to neurotropné vitamíny skupiny B?

Vitamíny B1, B6 a B12 sú nevyhnutné pre udržanie zdravých nervov a ich správne fungovanie.

Rôznymi mechanizmami sa podieľajú na ochrane a regenerácii nervového systému.

  • Vitamín B1 (thiamín) pomáha dodávať energiu nervovému tkanivu, pretože sa podieľa na metabolizme sacharidov, a teda na tvorbe glukózy.
  • Vitamín B6 (pyridoxín) sa okrem iného podieľa na tvorbe neurotransmiterov.
  • Vitamín B12 (kobalamín) je nevyhnutný pre regeneráciu nervov, syntézu myelínu a udržiavanie myelínových pošiev nervových vlákien. Podieľa sa na tvorbe DNA a RNA, a preto je nevyhnutný pre všetky regeneračné a reparačné procesy. Hrá však dôležitú úlohu aj pri tvorbe krvi, preto prvým príznakom nedostatku vitamínu B12 môže byť únava alebo chudokrvnosť.

Všetky tieto tri vitamíny majú afinitu k nervovému tkanivu, preto sa nazývajú neurotropné. Pôsobia vo vzájomnej synergii - navzájom sa teda podporujú v starostlivosti o naše nervy.

Regenerácia nervových buniek

Periférne nervové vlákna majú schopnosť regenerácie. Nervové vlákno rastie rýchlosťou približne 1 cm za mesiac. Poznáme to napríklad v situáciách, keď sa zraníme, porežeme alebo po operácii, keď sa citlivosť poškodených oblastí po čase obnoví. Regenerácia je však možná len vtedy, ak je poškodených menej ako 50 % nervových vlákien.

Nedostatok neurotropných vitamínov skupiny B

Zdrojom týchto vitamínov je pestrá a vyvážená strava. V praxi sa však stretávame aj zo situáciami, kedy nie je dostatočný príjem týchto vitamínov v dôsledku stravovacích návykov alebo patologických stavov. To potom vedie k vzniku problémov spojených s hypovitaminózou. Medzi neurologické prejavy nedostatku vitamínov B patria v miernejších formách mravčenie a brnenie, zmenená citlivosť (znížená citlivosť alebo naopak pocit precitlivenosti, kedy môže byť nepríjemný/neznesiteľný aj tlak prikrývky alebo oblečenia). Zvyčajně sa zhoršujú po námahe alebo v noci. K závažnejším formám patrí chronická kolísavá bolesť, pálivá záchvatovitá bolesť často pripomínajúca elektrické výboje. To všetko sú prejavy tzv. periférnej neuropatie, ochorenia, ktoré môže byť spôsobené nedostatkom vitamínov skupiny B.

Kto je ohrozený nedostatkom vitamínov B

Nedostatok vitamínov B v tele môže súvisieť s vekom, životným štýlom alebo niektorými liekmi, ktoré užívame. Proces starnutia ovplyvňuje vstrebávanie, transport a metabolizmus vitamínov skupiny B. Okrem seniorov a dialyzovaných pacientov môžu nedostatkom najmä vitamínu B12 trpieť aj vegetariáni a vegáni. Najbohatším zdrojom vitamínu B12, ktorý si človek nedokáže syntetizovať, ale musí ho prijímať v strave, je živočíšna strava - pečeň a iné vnútornosti, mäso, vaječný žĺtok alebo mlieko. Ďalšou veľkou skupinou ľudí sú tí, ktorí chronicky užívajú lieky zo skupiny inhibítorov protónovej pumpy alebo metformín. Diabetici užívajúci metformín na reguláciu hladiny cukru patria medzi populáciu ohrozenú nedostatkom vitamínu B12. Dôvodom je zmenený proces vstrebávania B12, pričom dostatočná hladina v organizme je podmienená dostatkom žalúdočných kyselín, dostatočnou produkciou tzv. vnútorného faktora v žalúdočnej sliznici a neporušenú absorpciou v tenkom čreve.

Včasná liečba a správna dávka

Správna a včasná diagnostika a liečba príčin a príznakov nedostatku vitamínu B je veľmi dôležitá. Dostatočný príjem kombinácie neurotropných vitamínov B1, B6 a B12 je nevyhnutný na zlepšenie zdravotného stavu a kvality života ľudí s príznakmi, ako sú znížená citlivosť, mravčenie alebo brnenie.* Druhým faktorom ovplyvňujúcim úspešnosť liečby je užívanie správnych dávok vitamínov počas dostatočne dlhého obdobia. Preto je vždy vhodnejšie mať terapeutické dávky vitamínov v jednej tablete. 

 

* ako príznaky nedostatku vitamínov B v tele

 

Autor: Mgr. Hana Chromková

O autorovi
Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia Dr.Max
Redakcia Dr.Max
Čítať viac od autora