Atopická dermatitída

16. 10. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Atopická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré sa vyskytuje hlavne u detí a stále narastá. Priebeh je chronický, so striedaním obdobia pokoja a vzplanutia. Vzniká a prejavuje sa z mnohých dôvodov, jedným z nich je dedičnosť. Ďalším spúšťačom môžu byť poruchy imunity, metabolizmu či rôzne infekcie. Prvé prejavy nastupujú skoro (okolo 3 mesiaca života dieťaťa) a prejavujú sa hlavne na tvári, krku a vnútorných stranách končatín. V detskom veku postihuje hlavne lakťovú a podkolennú jamku, zápästie a krk. V priebehu puberty väčšinou príznaky atopie vymiznú, ale až 40% pacientov môže mať prejavy aj v dospelosti. Postihnuté miesta môžu byť silno svrbivé, začervenané, šupinaté, časťami aj mokvajúce ložiská.

Dôležité je vyvarovať sa alergénom (citrusy, orechy, arašidy, jahody), hlavne u detí, ale aj dráždivým vplyvom ako je smog či fajčenie. Nepoužívať dráždivú a parfémovanú kozmetiku, umývacie gély, čistiace prostriedky, oblečenie voliť skôr z prírodných materiálov a samozrejme vyhýbať sa stresu.

Na zmiernenie svrbenia sa používajú antihistaminiká – lieky proti alergii, v ťažších prípadoch imunosupresíva, kortikoidy a liečba UV svetlom. O vhodnej liečbe rozhoduje lekár.

Veľmi dôležitá je aj lokálna liečba a to najmä emolienciami (krémy, masti), ktoré hydratujú kožu a obnovujú bariérovú funkciu kože. Zväčša obsahujú ureu, rastlinné a minerálne oleje, ceramidy, banbucké maslo, panthenol, rybí tuk, vitamíny E,D, stopové prvky (Zn, Se, Cu).Na umývanie je vhodné používať kúpeľové prísady alebo olejové gély s obsahom kyseliny linolovej, tekutého parafínu, sójového oleja. Dôležité je pravidelne premasťovanie a hydratácia pokožky.