Atletická noha

16. 10. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Atletická noha sa odborne nazýva aj Tinea pedis, je to všeobecný názov pre plesňové infekcie kože na nohách, ktorú spôsobuje skupina plesní nazývaná dermatofyty.  Patrí medzi najčastejšie mykózy a delí sa na medziprstovú (tinea interdigalis) a povrchovú (tinea plantaris). Prejavuje sa začervenaním, opuchom, belavými šupinkami alebo aj svrbením kože. K mykotickej infekcii sa môže pridružiť aj bakteriálna, tá spôsobí prepuknutie ochorenia s ďalšími príznakmi, jedným z ich môže byť aj zápach nôh.

Atletická noha je infekčné ochorenie, ľahko sa môže šíriť. Prenáša sa dotykom alebo kontaktom s kontaminovanými povrchmi a predmetmi. Ľahkým zdrojom nákazy sú verejné sprchy, šatne či kúpaliská.

Liečba je dlhodobejšia, zväčša sa používajú krémy a roztoky s obsahom antimykotík- clotrimazol, bifonazol a terbinafín Aplikujú sa na suchú, čistú pokožku 1-2x denne aspoň po dobu 14 dní. Používajú sa aj prírodné výťažky ako čajovníkový olej ale aj síra či koloidné striebro. Dôležité je nosenie vhodnej obuvy, bavlnených ponožiek a samozrejme dôkladná dezinfekcia nôh a topánok.

 • Canespor krém

  1×15 g, liek
  Liek na vtieranie do kože s antimykotickým účinkom. Pôsobí proti baktériam, kvasinkám a plesniam. Vhodný pri kožných ochoreniach nechtov, medzi prstami.
 • Canespor roztok

  1×15 ml, liek
  Liek vo forme roztoku s protizápalovým a antimykotickým účinkom. Je vhodný na liečbu plesňových ochorení rúk, nôh, kože a záhybov.
 • DR.HOJ HEXA-HOJ SPRAY

  1×115 ml, s Tea Tree olejom
  5.0
  (1)
  Sprej s Tea Tree olejom určený na dezinfekciu pokožky, odevov, obuvi a pod.
 • CANDIBENE

  1×20 g, liek
  Liek na vtieranie do kože s antimykotickým účinkom. Obsahuje clotrimazol. Pomáha pri kandidách, keratomykózach, mykózach medzi prstami.
 • BIODEUR 3G NECHTY A POKOŽKA NOHY

  3×1 g, práškový dezodorant
  Práškový dezodorant na nechty a nohy
 • CANDIBENE

  1×40 ml, sprej
  Sprej s obsahom clotrimazolu. Má antimykotický účinok. Pomáha pri kandidách, keratomykózach, mykózach medzi prstami, kožných infekciách.
 • ALPA SULFOTHION ZÁSYP

  1×100 g, so sírou
  Mierni svrbenie, podporuje odlučovanie chorobne zmenenej pokožky. Podnecuje vytváranie novej vrstvy.
 • Pharma Activ Koloidné striebro Ag100

  1×300 ml, 25 ppm, koloidné striebro
  Strieborné tonikum na tvár a dekolt čistí a regeneruje pleť. Znižuje vylučovanie mazu a pôsobí na akné.