Nachádzate sa: Dr.Max / ZÁKAZNÍCKY SERVIS

Aj cukor môže chutiť horko

Cukrovka postihuje na Slovensku viac ako 350 000 ľudí. Nediagnostikované alebo nesprávne liečené ochorenie môže viesť k celému radu komplikácií ako poškodenie očí, obličiek, nervov a ciev, môže mať negatívny vplyv na prekrvenie srdca, mozgu či  končatín.

 

Včasná diagnostika cukrovky pomáha významne znížiť negatívne dopady na zdravie pacienta, preto v spolupráci so Slovenskou diabetologickou spoločnosťou organizujeme v dňoch 20. - 24.3.2017 bezplatné meranie hladiny cukru v krvi. Navštívte v tomto termíne ktorúkoľvek lekáreň Dr.Max na Slovensku, kedykoľvek počas otváracích hodín a požiadajte o zmeranie vašej hladiny cukru v krvi.

 

Zoznam lekární Dr.Max

 

Meranie potrvá len pár minút a je takmer bezbolestné. Na meranie je ideálne dostaviť sa ráno nalačno, t.j. minimálne 8 hodín po poslednom jedle. Ak stanovujeme hladinu cukru v krvi počas dňa, je vhodné pred meraním nejesť aspoň 2 hodiny. Lekárnik vám odoberie z prsta malé množstvo krvi (stačí jediná kvapka) a ihneď vám oznámi výsledok.

 

Aj cukor môže chutiť horko:

 

 

Viac o cukrovke

Čo je cukrovka?

Cukrovka (diabetes mellitus) je ochorenie rozmanitého pôvodu, ktoré sa prejavuje dlhodobým zvýšením glukózy v krvi (hyperglykémiou) spojeným s poruchou látkovej premeny tukov a bielkovín. Ochorenie je spôsobené poruchou vylučovania inzulínu, pôsobenia inzulínu alebo kombináciou oboch porúch súčasne. O cukrovke hovoríme vtedy, ak je hodnota cukru v krvi nalačno viac ako 7,00 mmol/l a 2 hodiny po jedle alebo pri náhodnom stanovení počas dňa viac ako 11,00 mmol/l.

Aké sú najbežnejšie príznaky cukrovky?

U ľudí trpiacich cukrovkou sa objavujú niektoré z nasledovných príznakov: nadmerný smäd alebo častejšie močenie, zníženie hmotnosti bez zjavnej príčiny, zvýšená náchylnosť na infekcie, zvýšená únava, zhoršenie zraku, tráviace ťažkosti či bolesti hlavy. Pokiaľ máte podozrenie na cukrovku, je vhodné čo najskôr navštíviť vášho lekára.

Ako sa cukrovka diagnostikuje?

Pri podozrení na cukrovku sa vykoná bežné lekárske vyšetrenie žilovej krvi, ktorým sa stanoví hladina cukru. Tým sa dá rýchlo a veľmi presne potvrdiť alebo vylúčiť výskyt cukrovky u pacienta. Čím skôr sa cukrovka diagnostikuje, tým je vyššia šanca na jej úspešnú liečbu a obmedzenie vzniku komplikácií.

Ako sa cukrovka lieči?

Existuje viacero typov cukrovky. Nie pri každom type je nutné podávať pacientovi ihneď inzulín. Najčastejšie sa vyskytujúca cukrovka II. typu sa dá veľmi dobre kontrolovať diétou, pravidelnou fyzickou aktivitou a liekmi (perorálnymi antidiabetikami). Až v prípade zhoršenia stavu pacienta sa pristupuje k podávaniu inzulínu.

Koho ohrozuje cukrovka najviac?

Cukrovka môže postihnúť každého, avšak niektoré skupiny ľudí sú ňou ohrozené vo zvýšenej miere. Ak patríte do jednej z nasledovných skupín, mali by ste si nechať kontrolovať hladinu cukru v krvi aspoň raz ročne:

  • ak bola vašim blízkym príbuzným diagnostikovaná cukrovka
  • osoby nad 40 rokov
  • ľudia s nadváhou a obezitou
  • pacienti s vysokým krvným tlakom (nad 140/90 mmHg)
  • pacienti so zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi
  • ženy, ktoré prekonali tehotenskú cukrovku, prípadne porodili dieťa vážiace viac ako 4kg

Ako cukrovke predísť?

Vzniku a rozvoju cukrovky nie je možné vždy zabrániť. Prostredie, v ktorom človek žije a genetika zohrávajú nezanedbateľnú úlohu, avšak riziko vzniku cukrovky II. typu sa dá významne znížiť správnymi stravovacími zvyklosťami, pravidelnou fyzickou aktivitou, znížením telesnej hmotnosti pri obezite, obmedzením fajčenia ako aj konzumácie alkoholu a v rámci možností vyhýbaním sa stresu.

 

 

 

 

Partner projektu

Zadaná emailová adresa už je registrovaná.
Prosím zadajte heslo a prihláste sa.

(Heslo Vám bolo v minulosti zaslané na Váš email, ak ho neviete nájsť, kliknite na Zabudol som heslo)

Prihláste sa do newslettra a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Zo zasielania sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Prihláste sa na odber noviniek