Zvieratko ako vianočný darček – áno alebo nie?

13. 12. 2022 · 5 minút na prečítanie

Darovať dieťaťu na Vianoce šteniatko, mačiatko alebo iného domáceho miláčika môže pôsobiť ako skvelý nápad. Štatistiky však ukazujú, že každý rok sa stovky takýchto živých darov ocitajú na ulici alebo v útulkoch.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Zvieratko ako vianočný darček – áno alebo nie?

Kúpiť dieťaťu pod stromček psíka, mačičku alebo iné zviera sa na prvý pohľad môže zdať ako dobrý nápad. Podľa štatistík však každoročne na ulici a v útulkoch končia stovky živých darčekov. 

Pokiaľ vaše dieťa túži po domácom miláčikovi, možno vám napadne myšlienka darovať mu vysnívaného psíka alebo mačičku na Vianoce. Zvieratá sú pre deti skvelými spoločníkmi, ktorí im pomôžu naučiť sa zodpovednosti a lepšie sa vyrovnávať so stresom či smútkom. Na druhú stranu si však treba uvedomiť, že zviera nemôže byť považované za vec, ktorá sa dá po pár mesiacoch odložiť do poličky. Vyžaduje si každodennú starostlivosť a do života vám okrem radosti prinesie aj kopu povinností...

Čo by ste mali vedieť vopred

Podľa platného zákona o veterinárnej starostlivosti zvieratá nie sú veci a majú svoje práva. Ešte dôležitejšie je uvedomiť si, že ich v žiadnom prípade nemožno považovať za hračky. Pes sa priemerne dožíva okolo 10 až 15 rokov, mačka dokonca 25. Ak sa rozhodnete priniesť ich do vašej rodiny, mali by ste vedieť, že ide o dlhodobý záväzok.

 

Pes aj mačka môžu žiť mnoho rokov

Nákupy zvieracích darčekov sa spájajú s rôznymi rizikami. Problém väčšinou nastáva pri výbere toho správneho plemena, ktoré sa nielenže páči dieťaťu, ale svojím temperamentom a povahou zapadne do vašej domácnosti. V časovom strese nemáte priestor zvieratko lepšie spoznať, porozprávať sa s odborníkmi a vyskúšať si naživo, ako sa bude správať v kontakte s vami. 

Pred darovaním zvieratka si skúste zodpovedať nasledujúce otázky:

  • Budem mať na psa alebo mačku dostatok času? Prvý rok so šteňaťom je mimoriadne časovo  náročný, no aj dospelý pes potrebuje niekoľko prechádzok za deň, a to za akéhokoľvek počasia. Treba s ním tiež chodiť k zverolekárovi, na výcvik a prispôsobiť mu každý výlet alebo dovolenku. S mačkou sa zase treba pravidelne hrať, pokiaľ nechcete mať ihrisko z vášho bytu.
  • Kto bude za zviera zodpovedný? Zo začiatku sa do role majiteľa pasuje váš potomok, no s príchodom školských povinností, tréningov a sociálnych väzieb s kamarátmi zrazu zistíte, že ho máte na svojich pleciach. Keď dieťa odíde z domu, zviera väčšinou necháva rodičom.
  • Mám naň dostatok financií a vhodný priestor? Či už bývate v dome alebo byte, pred príchodom štvornohého člena rodiny je potrebné zabezpečiť, aby v ňom bolo bezpečne a aby mala mačka alebo pes svoj pelech, záchod, misku i hračky. Počítajte tiež so zvýšenými nákladmi na krmivoveterinára či zimnú výbavu.
Starostlivosť o psa alebo mačku môže byť náročná

Čo hovoria odborníci?

„Darovanie zvieraťa by sa nemalo vzťahovať vyslovene na Vianoce. Malo by ísť o rozhodnutie, ktoré spravíte po dlhodobom zvažovaní a rozhovoroch s celou rodinou,“ vysvetľuje zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová a dodáva: „Po Vianociach útulky bežne prijímajú tisíce telefonátov od ľudí, ktorí chcú vrátiť svojho psa. Išlo o vianočné darčeky, ktoré nesplnili očakávania alebo sa ich majitelia vzdali, keď zistili, že mať psa je zodpovednosť.“

 

Mnoho ľudí totiž nemá so zvieratkom dostatok skúseností a nevie odhadnúť, čo všetko ich s príchodom psa alebo mačky do domácnosti čaká. Najnáročnejšie je to práve so šteniatkami, ktoré nie sú iba roztomilé, ale aj poriadne svojhlavé a hlučné. Všetkému ich treba naučiť – od venčenia až po základné povely. Ak to rodina nezvláda, zviera môže skončiť odložené niekde na ulici alebo v útulku.

„Opustiť zviera s úmyslom zbaviť sa ho je podľa zákona o veterinárnej starostlivosti považované za priestupok, za ktorý hrozia pokuty vo výške niekoľko sto eur,“ upozorňuje odborníčka.

Zákonný spôsob, ako sa zbaviť zvieraťa, je nájsť mu nového majiteľa. Treba si však uvedomiť, aký príklad do života dáva tento krok deťom. Ak by ste nechceného domáceho miláčika chceli umiestniť do útulku, je to možné len so súhlasom zariadenia. Zároveň ste povinní kompenzovať náklady útulku na starostlivosť o zviera.

Nekupujte, adoptujte

Pokiaľ ste sa predsa len rozhodli darovať psíka alebo mačičku vašim blízkym, zvážte adopciu. V útulkoch sa nachádzajú tisícky zvierat, čakajúce na šancu na nový život. Ideálne je, keď sa za psíkom alebo mačkou vyberiete vopred  a počas spoločných venčení si overíte, že ide o správne rozhodnutie.

Niektoré útulky, v snahe predchádzať darovávaniu zvierat pod stromček, pozastavuje svoje služby v období pred a počas Vianoc. Dobrým nápadom je preto pripraviť špeciálny „poukaz“ na útulkáča, čo vám dáva dostatok priestoru na vyskúšanie si dočasnej starostlivosti.



Ako si vybrať zvieratko?

V prvom rade je potrebné zistiť si dostatok informácii o plemene alebo rase, pre ktorú ste sa rozhodli. Nevyberajte iba podľa vzhľadu psa alebo mačky, no zaujímajte sa o ich povahové črty a zdravotný stav, aby ste si dokázali vytvoriť láskyplný vzájomný vzťah. Veľký rozdiel je zobrať si pod krídla mláďa, ktoré si vyžaduje obrovské množstvo času a financií, alebo dospelého jedinca, napríklad aj z útulku. Viac si o tejto téme môžete prečítať aj tu.

Pes aj mačka vyžadujú množstvo vybavenia

 

Pred príchodom zvieraťa ku vám domov je potrebné zabezpečiť:


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme Zvieratko ako vianočný darček – áno alebo nie?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora