Zvieracie choroby – môžu ohroziť aj vás?

24. 1. 2023 · Redakcia VetClub Dr.Max · 10 minút na prečítanie
Na čo si dať pozor pri chorom zvieratku?

 

Premýšľali ste, či je možné nakaziť vášho psa alebo mačku chrípkou alebo tráviacimi problémami, prípadne či viete od vášho domáceho miláčika ochorieť vy? Poradíme vám, ako sa chrániť.

Vedeli ste, že zdrojom nepríjemnej infekcie môže byť aj vaše domáce zvieratko? Stačí, aby ste pozabudli na hygienu, zdieľali spoločné lôžko alebo sa nechali olizovať na tvár či ruky. Obzvlášť opatrné by mali byť tehotné ženy, u ktorých sa niekedy dokonca odporúča vyhnúť sa kontaktu so zvieratami úplne. Zistite, na čo si treba dať pozor!

COVID-19 ohrozuje ľudí i zvieratá

Podľa zistení holandských vedcov sa toto ochorenie môže preniesť nielen z človeka na zviera, ale tiež naopak. Majitelia psov a mačiek, ktorí s nimi zdieľajú spoločné priestory a práve bojujú s koronavírusom, by sa preto mali svojim miláčikom radšej vyhýbať, prípadne sa chrániť respirátorom.  

V rámci štúdie, ktorú v roku 2021 zverejnila stanica BBC, vedci zhromaždili výtery a vzorky krvi od 310 psov a mačiek zo 196 domácností, ktorých členovia boli pozitívne testovaní na koronavírus. 4,2 % zvierat malo pozitívny výsledok a takmer 18 % vykazovalo protilátky. Väčšina infikovaných zvierat býva asymptomatická alebo má mierne príznaky, hoci môžu nákazu opätovne šíriť.

Koronavírusom sa vedia nakaziť aj prasatá alebo dobytok. Prejavy ochorenia sa zvyknú líšiť, preto je vhodné každú zmenu zdravotného stavu zvieraťa skonzultovať s veterinárom. U psov a mačiek sa korona zvykne prejaviť respiračnými problémami, neskôr sa objavujú ťažkosti so žalúdkom a črevami. Zvieratá môžu trpieť hnačkou a odmietať stravu, nie je to však pravidlom. Dospelé jedince so silným imunitným systém nemusia vykazovať žiadne známky choroby, no tá  môže byť nebezpečná pre starších psov, šteňatá aj ich majiteľov. Pokiaľ viete, že vás pes alebo mačka bojujú s COVIDOM-19, dodržujte karanténu a zvýšte hygienické opatrenia (hlavne pri odstraňovaní trusu z mačacích záchodov, nakoľko sa v ňom môžu nachádzať novo vytvorené vírusové častice).

COVID 19 a zvieratá

Týmito chorobami môžete svojho miláčika nakaziť vy

Pokiaľ ste chorí a vo vašej tesnej blízkosti sa nachádza psík alebo mačka, vystavujete ich riziku, že sa od vás nakazia. Okrem klasickej chrípky je na nich možné preniesť vírusovú infekciu horných dýchacích ciest, salmonelu alebo vo výnimočných prípadoch aj tuberkulózu. Bakteriálnymi infekciami vášho miláčika naopak zvyčajne nenakazíte.

Respiračné infekcie sa u zvierat prejavia väčšinou kýchaním, kašľaním a výtokom z ňufáka. Psy a mačky si zvyčajne otierajú a oblizujú nos, prípadne ich napína z hlienov. Zvieratá sa menej hýbu, môžu im slziť oči alebo stratia chuť do jedla, čo však nie je pravidlom. Pokiaľ sa k nachladnutiu pridruží bakteriálna infekcia, môže to skončiť zápalom pľúc.

Prenos ochorenia vždy závisí od vírusového kmeňa, ako aj veku a imunity zvieraťa. Pokiaľ ste chorí, skúste nekašľať a nekýchať svojmu zvieratku do tváre a ak je to možné, zverte jeho venčenie a starostlivosť inému členovi domácnosti. Opatrní buďte aj pri narábaní s krmivom a miskou – chránite si tak aj vlastné zdravie, ktoré je oslabené a náchylnejšie podľahnúť ďalším infekciám.

V žiadnom prípade zvieraťu nedávajte ľudské lieky, mohli by ste mu vážne ublížiť. O tom, ako bezpečne zvládnuť nachladnutie psa alebo mačky, si môžete prečítať v tomto článku.Zvieracie choroby

Zvieracie choroby, na ktoré si radšej dávajte pozor

Hoci sa kliešťová sezóna ešte nezačala, už teraz by ste mali myslieť na zaočkovanie vášho zvieraťa vakcínou proti lýmskej borelióze.Očkovanie nezabráni prisatiu kliešťa, ale chráni zviera pred rozvinutím tohto ochorenia, ktoré mu môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie či dokonca smrť. Netreba zabúdať, že borelióza vážne ohrozuje aj vás.

Nie raz sa stáva, že kliešť, prichytený na kožuchu zvieraťa, skončí vo vašej posteli alebo na gauči a môže vás nakaziť ďalším závažným ochorením, a to kliešťovou encefalitídou. Na toto ochorenie našťastie máme k dispozícii účinnú vakcínu, ktorá sa zvykne podávať v troch dávkach.

Ochorením, ktoré sa spomína predovšetkým v súvislosti s mačkami, je toxoplazmóza. Tá predstavuje strašiaka najmä pre ženy v prvom trimestri gravidity, ktorý je považovaný za najrizikovejší a mohlo by dôjsť k poškodeniu plodu alebo potratu. Aj preto je dôležité mať doma zaočkovanú a pravidelne odčervovanú mačku, denne jej čistiť záchod a vyhýbať sa prílišnému kontaktu so zvieraťom, zvlášť v čase, keď čakáte bábätko.

Medzi ďalšie choroby, ktorými vás môže vaše zviera nakaziť, patrí:

 • Besnota je na našom území veľmi zriedkavá, no viete sa s ňou stretnúť v Ázii alebo Turecku. Prenáša sa slinami psov, mačiek i hospodárskych zvierat. U človeka vedie k ťažkému zápalu mozgu a miechy – ak sa tieto príznaky rozvinú, besnota je takmer vždy smrteľná.
 • Pracovná choroba sa najčastejšie dotýka pôdohospodárov, pracovníkov bitúnkov a kanalizácií. Príznaky sú veľmi podobné chrípke a okrem horúčky ich môže sprevádzať zápal očných spojiviek, výsyp na koži, kašeľ a dýchavičnosť. Postihnúť však vie aj pečeň a srdce.
 • Leishmaniáza je nazývaná aj ako dovolenková choroba, pretože sa vyskytuje najmä v južnej Európe. Zdrojom ochorenia sú líšky, hlodavce, ale aj psy, hoci samotnú chorobu prenášajú komáre, ktoré najskôr poštípu zviera a potom človeka.
 • Parazity zo zvierat môžu človeku spôsobiť viacero komplikácií. Stoja napríklad za ochorením, ktoré  sa nazýva echinokokóza. Tá vedie k tvorbe cýst v pečeni alebo na iných vnútorných orgánoch. Stačí, aby ste si neumyli ruky po vzájomnej hre a môže dôjsť k nákaze.
 • Baktérie E. Coli a salmonely sú prenosné medzi človekom a zvieraťom i naopak. Dostatočnou ochranou je umývať si po vzájomnom kontakte ruky mydlom a vodou a nezdieľať spoločné jedlo ani nápoje.

Prevencia

Aby ste podporili zdravie domácich miláčikov, ale tiež ochránili seba, mali by ste v prvom rade pravidelne navštevovať veterinára a dodržiavať všetky jeho pokyny, vrátane imunitných odporúčaní. Pokiaľ máte doma šteniatko alebo zvieracieho seniora, myslite na to, že ich organizmus môže byť citlivejší na rôzne vírusy a baktérie. Chráňte ich pred kontaktom s inými zvieratami, pokiaľ si nie ste istí ich zdravotným stavom, ale tiež pred sebou, ak práve bojujete s chorobou. Mnoho z nás si dáva pozor, aby sme nekýchali a neprskali na svojich najbližších, no na psíka alebo mačku, schúlenú pri nohách, často pozabudneme. Snažte sa preto minimalizovať váš vzájomný kontakt v čase choroby a starostlivosť o misku, venčenie i hranie prenechajte zdravým členom rodiny.

Aby ste predišli vyššie spomínaným komplikáciám, dodržiavajte základné zásady hygieny:

 • Po kontakte so zvieraťom si dôkladne umyte ruky mydlom a teplou vodou.
 • V čase choroby sa vyhnite čisteniu klietok a mačacích záchodov.
 • Ak máte doma štvornohého pacienta, nepúšťajte ho nejaký čas medzi iné zvieratá.
 • Nenechajte sa zvieraťom olizovať a nezdieľajte jedlo zo spoločného taniera.
 • Pravidelne doma vetrajte.
 • Nedovoľte zvieraťu spať vo vašej posteli.
 • Pravidelne navštevujte zverolekára.
 • Zlepšiť imunitu vášho psa alebo mačky môžete nielen láskyplnou starostlivosťou, ale tiež špeciálnymi vitamínovými doplnkami. Viac informácií nájdete tu.
Prevencia chorôb

VetClub Dr.Max je aj na sociálnych sieťach
Ďalšie články k téme Zvieracie choroby – môžu ohroziť aj vás?

 • Pokiaľ ste majiteľom psa, skôr alebo neskôr sa musíte rozhodnúť, či ho dáte vykastrovať. Tento pomerne bežný zákrok so sebou prináša mnoho benefitov, no nemusí byť vždy tým najlepším riešením.
 • Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

  Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

  · 5 minút na prečítanie
  Slzenie, začervenanie očí, ovisnuté vnútorné viečka alebo hnisavý výtok z očí môžu trápiť psov a ich majiteľov. Aké sú príčiny týchto príznakov a môžu súvisieť s alergiou?
 • Ako liečiť zápach z papule psa?

  Ako liečiť zápach z papule psa?

  · 4 minúty na prečítanie
  Výrazný zápach z papule zvyčajne poukazuje na ochorenie, niekedy aj vážne. Ako zistiť, o čo sa jedná a ako pomôcť svojmu psovi?