Ktoré farby rozozná a ktoré nie? Zistite, ako vidí váš pes

28. 3. 2023 · 4 minúty na prečítanie

Vidí lepšie vo dne alebo v noci? Vníma všetky farby alebo vidí svet čiernobielo? V čom je jeho oko iné ako ľudské? Zistite, ako sa na svet pozerá váš miláčik.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ktoré farby rozozná a ktoré nie? Zistite, ako vidí váš pes

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa na svet pozerá váš štvornohý miláčik? Ako vníma farby, ako vidí cez deň a v noci a v čom sa jeho zrak líši od toho nášho? V nasledujúcom článku sa dozviete všetky odpovede na tieto otázky.

Spolužitie so psom často zvádza k tomu, že ho vnímame ako dieťa či človeka a prisudzujeme mu ľudské vlastnosti. Faktom však zostáva, že pes je iný biologický druh, a preto je jeho správanie, premýšľanie či vnímanie sveta odlišné od toho nášho. Tentokrát sme zaostrili na psí zrak a pozrieme sa na to, ako naši chlpáči vnímajú svet očami. 

Ako vidí váš pes?

Ak sa na oko psa pozrieme laickým pohľadom, môže sa zdať, že je veľmi podobné tomu nášmu. Samozrejme, pes je stále cicavec, a preto s nami zdieľa niektoré znaky. Štruktúra psieho oka je podobná tomu ľudskému a rovnako ako my má rohovku, zrenicu, šošovku či sietnicu. Existuje však niekoľko odlišností, vďaka ktorým pes vidí inak. Ľudské aj psie oko sa skladá z buniek a receptorov, ktoré nazývame tyčinky a čapíky. Každé z nich plnia svoju osobitnú funkciu a kým tyčinky sú zodpovedné za detekciu pohybu či prispôsobenie oka svetlu, čapíky nám umožňujú rozlišovať spektrum farieb. Práve tu nájdeme hlavné rozdiely medzi psím a ľudským okom.

Vidí pes farebne alebo čiernobielo?

Mnohí ľudia sa nesprávne domnievajú, že psíkovia vidia svet rovnako pestrofarebne ako my, alebo naopak úplne čiernobielo. Ani jedna z týchto možností však nie je pravdivá. Pozrime sa, ako je to naozaj a čo o tom hovoria psie čapíky. Kým ľudské oko má tri druhy čapíkov, psie oko má len dva. Znamená to, že ľudské čapíky dokážu rozlišovať odtiene a kombinácie troch základných farieb červenej, modrej a zelenej. Oproti tomu psie čapíky dokážu rozoznať len dve farby žltú a modrú. Takéto videnie nazývame dichromatické. Pes teda vidí svet v odtieňoch modrej a žltej, pričom zvyšok zostáva šedý. 

 

Pes vôbec nedokáže vnímať červenú alebo zelenú farbu, preto sú pre neho predmety v týchto tónoch menej viditeľné. Ak mu teda napríklad hodíte červenú loptičku do trávy, ktorá je zelená, psovi tieto dve farby splynú dokopy a vidí ich šedo. Myslite teda na to pri kúpe hračiek a nabudúce vyberte radšej tie v modrých a žltých odtieňoch, ktoré pes vidí zreteľne. :) 

Vidí pes lepšie vo dne alebo noci?

Psie oko síce obsahuje menej čapíkov, no na druhej strane má viac tyčiniek ako ľudské oko. Práve tyčinky sú receptory citlivé na svetlo, ktoré sú zodpovedné za to, ako dobre vidíme v šere alebo tme. Vďaka tomu pes vidí za nízkych svetelných podmienok oveľa lepšie ako človek. Je to logické. Kedysi bol predsa lovcom a lovil najmä v noci. Oproti tomu cez deň vidí oko psa v porovnaní s tým ľudským horšie. Ostrosť jeho zraku je približne taká ako keby sme my mali 4 dioptrie. Psie vnímanie hĺbky, ostrosti či vzdialenosti preto nie je najlepšie. Pre psíka to však nemusí byť hendikep. Vynahrádza mu to napríklad fakt, že má oveľa širšie zorné pole a kým to naše má uhol asi 180°, to jeho má približne 240°. Periférne tak toho dokáže vidieť oveľa viac.  Navyše má pes niekoľko ďalších extrémne dobre vyvinutých zmyslov, ktoré tie naše presahujú. Hovoríme napríklad o skvelom čuchu a sluchu, ktoré psovi pomáhajú orientovať sa vo svete a kompenzujú tak jeho slabší zrak. Z evolučného hľadiska to psovi bohato stačilo na to, aby ako predátor prežil a dominoval potravinovému reťazcu. 

Ako sa starať o psí zrak?

Aby bol zrak vášho miláčika stále čo najlepší, je potrebné myslieť na starostlivosť o jeho oči a očné okolie. Tak ako u ľudí, aj u psíkov sú oči veľmi citlivým orgánom. Niektoré plemená, najmä tie dlhoststé, sú náchylnejšie na očné problémy, preto treba najmä u nich dbať na pravidelné čistenie od sĺz, karpín a nečistôt. Často na to stačí len čistá voda a vreckovka či vatový tampón. Na trhu však dnes nájdete aj špeciálne prípravky určené priamo na starostlivosť o oči psíka. Ide o rôzne roztoky alebo čistiace obrúsky, ktoré slúžia na lepšiu hygienu a prevenciu. 

V prípade vážnejších a dlhodobejších problémov, ako sú začervenanie, opuch, slzenie či výtok, je však vždy potrebné vyhľadať veterinárnu pomoc. Ani psíkom sa totiž nevyhýbajú zápaly spojiviek, zákaly, ťažkosti s tzv. tretím viečkom a iné problémy, ktoré je potrebné riešiť vhodnou liečbou. 


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme Ktoré farby rozozná a ktoré nie? Zistite, ako vidí váš pes

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora