Bude mať vaša fenka šteniatka? Doprajte jej extra starostlivosť

16. 8. 2022 · 5 minút na prečítanie

Prvých 5 týždňov si tehotenstvo pravdepodobne ani nevšimnete, neskôr sa objavia zväčšené mliečne žľazy a zvýšený hlad. Viete, čo bude budúca psia mama potrebovať?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Bude mať vaša fenka šteniatka? Doprajte jej extra starostlivosť

Pokiaľ ste sa rozhodli dopriať vašej sučke potomkov, prípadne jej gravidita prišla ako blesk z čistého neba, mali by ste sa na novú situáciu dostatočne pripraviť, a to nielen finančne, ale aj vedomostne. Okrem návštev zverolekára nepodceňujte špeciálnu starostlivosť o tehotnú sučku v podobe výživy či zabezpečenia iných potrieb, aby sa mohla v pokoji pripraviť na novú úlohu.

Základné informácie o gravidite fenky

Gravidite feny vždy predchádza háranie, ktoré trvá približne 18 až 21 dní a prichádza cca raz za pol roka. Od deviateho dňa po začatí cyklu sa fena stáva pre psov atraktívna, pričom k oplodneniu môže dôjsť nasledujúcich 3 až 11 dní.

Jedným z príznakov gravidity u psov vo vyššom štádiu je zvýšený apetít

 

 

Pokiaľ graviditu plánujete, je vhodné poradiť sa vopred s veterinárom, zvážiť všetky riziká a správne načasovanie nakrytia. Ak vás tehotenstvo naopak prekvapilo, mali by popremýšľať o sterilizácii vášho psíka, a to hneď, ako to bude možné.

 

Psia gravidita trvá približne 63 dní, no podobne ako u ľudí sa môže o pár dní skrátiť alebo predĺžiť. Celé tehotenstvo je rozdelené do 3 trimestrov, pričom každý trvá 21 dní. V ranných štádiách si zmenu nemusíte všimnúť, tehotenstvo najpresnejšie potvrdí lekár. Ten vie určiť nielen  štádium, v ktorom sa pes práve nachádza, ale aj koľko dní ešte ostáva do pôrodu.

Už 28. deň od oplodnenia je možné počuť tlkot srdiečka každého šteniatka. „Celkový počas šteniatok lekár zistí pomocou röntgenu až po 50. dni,“ píše portál pesbruno.sk. Približne v 58. dni je sučka pripravená na pôrod. Ten nastane v priebehu nasledujúcich 3 až 4 dní.

Medzi najčastejšie príznaky psej gravidity patrí:

  • Zvýšená chuť do jedla,
  • Nárast hmotnosť,
  • Zväčšenie veľkosti bradaviek,
  • Opuchnuté brucho,
  • Únava,
  • Hniezdenie,
  • Väčšia prítulnosť,
  • Podráždenosť.

Potvrdenie gravidity

Príznaky tehotenstva môžu u psa zo začiatku pripomínať zdravotné problémy. Preto by ste mali vždy navštíviť odborníka. Občas sa pritrafí takzvaná „falošná“ gravidita, ktorá postihuje najmä nesterilizované fenky a jej príznaky sú veľmi ťažko laicky  rozpoznateľné.

Gravidita u psov sa nedá potvrdiť jednoduchým testom ako u ľudí

 

 

Falošná gravidita (lactatio falsa) je stav, ktorý môže nastúpiť niekoľko týždňov po háraní. Fenka sa chová tak, ako keby bola gravidná alebo mala šteniatka, dokonca sa u nej môžu objaviť naliate bradavky a čiastočne sa jej tvorí tekutina, pripomínajúca mlieko. Správnu diagnózu stanoví veterinár, ktorý tiež navrhne správnu liečbu.

 

Pre psa zatiaľ nie je možné zakúpiť špeciálny tehotenský test, no našťastie dnes existuje viacero diagnostických metód, ktoré vám vaše podozrenie vyvrátia alebo potvrdia. Ide napríklad o:

  • Palpáciu. Tú veterinár vykonáva okolo 28. až 30. dňa gravidity v prípade, že viete presný dátum, kedy došlo k oplodneniu zvieraťa.
  • Ultrazvuk sa používa okolo 25. a 35. dňa tehotenstva. Vďaka srdcovým ozvám plodu je možné odhadnúť počet šteniat, ktoré čoskoro prídu na svet.
  • Hormonálny test je ďalšou z možností, po ktorej môže veterinár siahnuť s cieľom overiť si graviditu vášho psa. Je pomerne presný, keďže sa zameriava na hladinu hormónu relaxínu, ktorý sučka produkuje iba počas gravidity.
  • Röntgenové vyšetrenie patrí medzi najúčinnejšie spôsoby, no odporúča sa robiť až okolo 55. dňa psej gravidity, prípadne neskôr. Na snímke uvidíte presný počet šteniat,  vďaka čomu budete vedieť odhadnúť, kedy vaša fena skončí s pôrodom.

Starostlivosť o gravidnú sučku

Stanovenie správnej diagnózy  ohľadne gravidity je dôležité aj z toho dôvodu, že počas tohto obdobia sa u psov neodporúčajú užívať niektoré lieky a výživové doplnky. Rovnako je potrebné prispôsobiť režim a návyky gravidnej sučky, ktorá sa môže začať správať podráždene alebo úzkostlivo a potrebuje viac priestoru na oddych.

Neskôr je vhodné pripraviť fenke bezpečný priestor, v ktorom bude po pôrode odpočívať so šteňatami. Ideálnym priestorom je veľká pôrodná debna, ktorá by mala byť dostatočne priestorná, aby sa v nej sučka pohodlne otočila. Po stranách umiestnite rozdeľovaciu dosku, aby fenka svojich potomkov pri spánku nepriľahla.

Pelech umiestnite na pokojnom a teplom mieste bez prievanu. Nezabudnite ho zaistiť tak, aby sa z neho šteniatka nedostali von. Nezabúdajte sučke venovať zvýšenú pozornosť aj po pôrode, nakoľko ju čaká náročné obdobie, v ktorom bude potrebovať dostatok energie, vitamínov aj minerálov.

Strava a doplnky výživy

Ako sme už spomínali, po uplynutí prvých piatich týždňov psej gravidity sa u vašej fenky začnú objavovať drobné zmeny, ako je zvýšená chuť do jedla a rastúce brucho. V tejto dobe sa jej nároky na objem stravy ešte veľmi nemenia, no mala by dostávať krmivo tej najvyššej kvality, ktoré poskytne potrebné živiny. V ponuke nájdete granule, určené pre tehotné psy, a tiež špeciálne psie vitamíny.

Medzi najvyhľadávanejšie patrí komplex vitamínov B, vhodný nielen pre tehotné, ale aj dojčiace sučky. Je obohatený o vitamín D3 a preventívne pôsobí proti vypadávaniu srsti. Pre celkovú podporu organizmu a rýchlejšiu rekonvalescenciu vyskúšajte pastu Vitamin & Mineral Energy, ktorú aplikujete priamo do tlamy alebo zamiešate do krmiva. Nemusíte k nej pridávať vitamín D a je vhodná pre kojace a tehotné sučky i šteňatá.

Približne od druhého mesiaca gravidity môžete zaznamenať výrazne zvýšenú chuť do jedla. Vo všeobecnosti sa odporúča kŕmiť budúcu psiu mamičku menšími dávkami, no o to častejšie. Keď sa jej hmotnosť v záverečnej fáze tehotenstva zvýši, môžete postupne navyšovať príjem potravy, až kým sučka neskonzumuje o 35 až 50 % viac ako zvyčajne. Príjem však navyšujte pomaly, aby ste jej nespôsobili tráviace problémy.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


Ďalšie články k téme Bude mať vaša fenka šteniatka? Doprajte jej extra starostlivosť

  • Ako si vybrať šteniatko?

    Ako si vybrať šteniatko?

    · 6 minút na prečítanie
    Keď si kupujete psíka, je dôležité zabezpečiť, aby ste domov priniesli zdravého štvornohého priateľa. Poradíme vám, na čo sa zamerať a čemu sa vyvarovať pri výbere šteniatka.
  • Pripravte si lekárničku pre svojho psa

    Pripravte si lekárničku pre svojho psa

    · 6 minút na prečítanie
    V momente, keď nastane núdzová situácia, budete vďační za dobre vybavenú lekárničku pre vášho psíka. Čo má obsahovať?
  • Chráňte psie labky pred rozpálenými povrchmi

    Chráňte psie labky pred rozpálenými povrchmi

    · 4 minúty na prečítanie
    Počas horúcich letných dní môže teplota na povrchu ulíc a chodníkov vystúpiť až na 70 °C. Ako zabezpečiť ochranu vášho psa a ako postupovať v prípade, že dojde k popáleniu?
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora