Ragdoll, Sphynx či Munchkin. Poznáte tieto vzácne plemená mačiek?
Vedeli ste, že existujú desiatky mačacích plemien, ktoré sa od seba líšia vzhľadom aj povahou? Mnohé lákajú chovateľov po celom svete. Spoznajte niektoré z nich.
Obsah článku
Vedeli ste, že podobne ako v prípade psov, existuje množstvo rozličných plemien mačiek? Odlišujú sa svojimi fyzickými či povahovými vlastnosťami, ale tiež svojou vzácnosťou. V tomto článku vám predstavíme niektoré plemená, o ktorých ste možno nikdy nepočuli.
Mnohí z nás poznajú len bežné dedinské a potulné typy mačiek, ktoré sa navzájom líšia nanajvýš farbou či škvrnami. Existujú však aj špeciálne plemená, ktoré svoj zjav a povahu získali rokmi šľachtenia. Tieto čistokrvné mačky lákajú chovateľov po celom svete. Viete, koľko ich vlastne je?
Koľko plemien mačiek existuje
Podľa Medzinárodnej organizácie pre chov mačiek (Fédération Internationale Féline, FIFe) je oficiálne uznaných 71 plemien mačiek. Tento počet sa však môže líšiť (od približne 40 do 75) v závislosti od chovateľskej organizácie, pretože každá uznáva iné plemená. Tento údaj však môže stačiť pre ilustráciu, koľko rôznych plemien poznáme. Všetky vznikli postupným šľachtením mačky domácej a niektoré aj miešaním krvi s divými mačkami.
Medzi plemenami sú rôzne rozdiely, ktoré zahŕňajú fyzické vlastnosti, povahové črty aj špecifické požiadavky na starostlivosť. Každé plemeno je tak unikátne a vhodné pre rôzne typy majiteľov a ich životných štýlov. Pri výbere mačky je preto dôležité, aké vlastnosti u nej konkrétny majiteľ hľadá. Tak ako pri psoch niekto preferuje krátkosrsté plemeno, iný dlhosrsté, niekto hľadá energickú mačku (napr. bengálska), niekto pokojnú a prítulnú (napr. Ragdoll).
Krátkosrsté, dlhosrsté či bezsrsté plemená
Mnohí ľudia si mačku vyberajú v prvom rade podľa typu srsti. Na základe tohto kritéria môžeme plemená rozdeliť na:
Krátkosrsté plemená
Tieto mačky majú krátku a hladkú srsť, ktorá si nevyžaduje náročnú starostlivosť a vyzerá vždy čisto a elegantne. Medzi krátkosrsté mačky radíme napríklad tieto plemená:
- Britská krátkosrstá
- Americká krátkosrstá
- Siamská
- Bengálska
- Ruská modrá
- Egyptská mau
- Cornish Rex
- Orientálna krátkosrstá
- Abesínska
- Munchkin
Dlhosrsté plemená
Tieto majú hustú a dlhú srsť, ktorá si vyžaduje pravidelnú starostlivosť v podobe česania a kúpania. Dlhá srsť je nielen krásna, ale plní aj izolačnú funkciu. Spomenúť môžeme tieto plemená:
- Perzská mačka
- Maine Coon
- Ragdoll
- Nórska lesná
- Turecká angora
- Birmská
- Himalájska
- Somálska
- Sibírska
- Munchkin
Bezsrsté plemená
Plemená mačiek bez srsti sú považované za hypoalergénne, vďaka čomu sú vhodné pre ľudí precitlivených na srsť a alergikov. Keďže nepĺznu, výhodou je tiež hygienická domácnosť. Ide napríklad o tieto plemená:
- Sphynx
- Donský Sphynx
- Peterbald
- Bambino
- Elf
- Ukrajinský Levkoy
Poznáte vzácne plemená mačiek?
Spomedzi všetkých plemien si môžeme predstaviť niekoľko vzácnych plemien mačiek, ktoré sú zaujímavé nielen svojimi menami. Ide o luxusných miláčikov, ktorí sú predurčení na výstavy, ale aj ako každodenní spoločníci.
Ragdoll
Plemeno Ragdoll pochádza z Kalifornie a je typické svojou dlhou, mäkkou, huňatou a priam plyšovou srsťou. Ide o jedno z najväčších mačacích plemien, ktoré môže u samcov dosahovať hmotnosť až 10 kg, u samičiek 7 kg. Názov Ragdoll pochádza z anglických slov “rag” a “doll”, čo v preklade znamená handrová bábika.
Ďalším výrazným znakom tohto plemena sú krásne modré oči a tmavšie sfarbená tvár oproti telu. Tieto mačky sú veľmi obľúbené nielen pre svoj krásny vzhľad, ale tiež prítulnú povahu. Sú spoločenské, pokojné, maznavé a pri zdvihnutí uvoľnia svoje telo, čo im prepožičalo aj ich názov handrová bábika. Aj preto sú skvelými spoločníkmi, ktorí milujú blízkosť svojich majiteľov.
Maine Coon
Maine Coon, alebo tiež Mainská mývalia mačka, je podobne ako Ragdoll jedno z najväčších a zároveň najpopulárnejších plemien. Je typické svojím divokým vzhľadom, nádhernou hustou polodlhou srsťou a priateľskou náturou. Pochádza z Kanady a koluje o ňom mnoho legiend.
Jednou z nich je, že vzniklo krížením mačky s medvedíkom čistotným – po anglicky “raccoon”, odkiaľ je odvodený aj názov plemena. O impozantnosti tejto mačky svedčí aj jej váha, ktorá u samcov môže dosiahnuť až 11 kg, u samičiek 8 kg. Povaha Maine Coon je veľmi milá, jemná, láskavá a skôr psia. Má rada spoločnosť ľudí, nepohrdne prechádzkou či pohladením. Ide skôr o tichú mačku, ktorá má však zvláštny vokálny prejav pripomínajúci cvrlikanie.
Sphynx
Ak si predstavíme, ako by asi vyzerala mačka z inej planéty, pravdepodobne by sa podobala na plemeno Sphynx (Dónsky, Petrohradský a Kanadský Sphynx). Ide o unikátne bezsrsté plemeno, ktoré zaujme svojím exotickým vzhľadom. Majú veľké oči a uši a ich telo nepokrýva typická srsť, ale sametovo jemná pokožka. Napriek tomu, že sú často považované za hypoalergénne, nie je to celkom pravda.
U alergikov môžu produkovať menej silné reakcie, no stále produkujú istú časť alergénov (napr. zo slín a kože). Vzhľad mačiek Sphynx môže byť mierne odstrašujúci, no ide o veľmi prítulné, hravé a zvedavé mačky. Majú radi spoločnosť človeka a často vyhľadávajú ľudské teplo. Ich pokožka si vyžaduje pravidelnú starostlivosť v podobe kúpania či ošetrovania. Sú menšie a dosahujú len 6 kg u kocúrov a 4 kg u mačiek.
Munchkin
Už názov tohto plemena evokuje niečo “milé”. Táto mačka je typická krátkymi trpasličími labkami, ktoré sú výsledkom prirodzenej genetickej mutácie. Aj preto je často nazývaná mačacím jazvečíkom. Kvôli kontroverzii toto plemeno neuznáva veľa chovateľských skupín. Napriek tomu ide o veľmi aktívnu mačku, ktorá má rada pohyb, lozenie či skákanie.
Munchkin môže mať krátku alebo polodlhú srsť, ktorá si nevyžaduje veľa starostlivosti. Ide o malé plemeno dosahujúce hmotnosť 2 až 4 kg. Vzhľadom na stavbu tela má tendenciu priberať, preto je potrebné kontrolovať stravu. S touto energickou, hravou a spoločenskou mačkou sa však určite nebudete nudiť.