Je mačacia nádcha pre mačku nebezpečná?

28. 3. 2022 · Redakcia VetClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
Môže byť prechladnutie u mačky nebezpečné?

Čo je to mačacia nádcha? Je pre vašu mačičku nebezpečná? Dozviete sa, aké sú jej príznaky a ako môžete svojmu domácemu miláčikovi pomôcť.

Prechladnutie u mačiek

Infekcie horných dýchacích ciest u mačiek, ľudovo nazývané "mačacie prechladnutie", môžu byť spôsobené rôznymi baktériami (mykoplazma, chlamýdie) alebo vírusmi (herpesvírus, kalicivírus, najčastejšie ich kombinácia).

Príznaky a závažnosť tohto vysoko nákazlivého ochorenia sa môžu líšiť. Preto je dôležité starostlivo sledovať stav zvieraťa, najmä ak ide o veľmi mladú alebo staršiu mačku. Vývoj klinických príznakov a ich závažnosť závisí aj od stavu imunitného systému jedinca - mladé, staršie alebo mačičky s oslabenou imunitou sú na komplikácie náchylnejšie.

Mačacie prechladnutie a jeho príznaky

Prvé príznaky mačacej chrípky, ktoré sa môžu u mačky prejaviť, sú červené, slziace oči a sipot. Ďalšie príznaky, ktoré sa objavia do 24 hodín alebo kedykoľvek po prvých príznakoch, sú výtok z nosa, nadmerné dýchanie, vredy v ústach, občasný kašeľ, horúčka a upchatý nos, ktorý núti mačku dýchať s otvorenými ústami. Mačky pociťujú stratu chuti do jedla, letargiu, únavu a nechuť k pohybu.

Prechladnutie u mačiek zvyčajne trvá jeden až štyri týždne v závislosti od toho, ako rýchlo sa začne liečba a ktoré patogény sa na prechladnutí podieľajú. V prípade mykoplazmy musí liečbu viesť veterinár a dĺžku liečby určuje podľa stavu a závažnosti infekcie. V tomto prípade rátajte s tým, že liečba môže trvať dlhšie.

Príznaky prechladnutia u mačiek sú podobné ako pri prechladnutí u ľudí
1×3000 ml, veterinárska dezinfekcia rán
DEZINFEKCIA určená primárne na ošetrenie všetkých druhov rán ako sú – sečné, bodné, tržné, pomliaždeniny, pohryzenia a popáleniny, chirurgické rany a preležaniny (na vypláchnutie rany až po kostný základ).
1×35 ml, veterinárny roztok pri zápale očnej gule
SUPEROXIDOVANÝ ROZTOK S ANTIMIKROBIÁLNYM ÚČINKOM, KTORÝ SA POUŽÍVA PRI ZÁPALOCH OČNEJ GULE A OKOLIA.
1×8ml, veterinárske kvapky do oči
Používajú sa ako prvá pomoc pri zápale rohovky a to tak v akútnej ako aj v chronickej forme (keratoconjunctivitída).
1×150 g, veterinárny prípravok na rany
Dezacin® Vet gel 30g, 150g je hydroaktívny gél ničí baktérie, spóry a plesne (vrátane MRSA, VRE a VRSA) a ich kombinácie.
1×100 ml, upokojujúce kvapky pre psy a mačky
Serene-UM drops 100ml UPOKOJUJÚCE KVAPKY PRE PSY, MAČKY A MALÉ ZVIERATÁ.
1×100 g, výživový doplnok pre mačky
Prírodné krmivo pre mačky, ktoré obsahuje vysoký počet veľmi dôležitých vitamínov a podporuje obranyschopnosť imunitného systému.
1x80 cps, veterinárny prípravok pre psy a mačky
Enzymatický veterinárny prípravok obsahujúci špeciálne vybranú zmes rastlinných enzýmov. Prípravok je určený pre podporu hojenia tkanív, posilnenie imunity najmä po úrazoch a operáciách, pri liečbe nádorov a na podporu pri liečbe antibiotikami.
1x20 cps, veterinárny prípravok pre psy a mačky
Enzymatický veterinárny prípravok obsahujúci špeciálne vybranú zmes rastlinných enzýmov určený pre podporu hojenia tkanív a pre posilnenie imunity najmä po úrazoch a operáciách a na podporu pri liečbe antibiotikami a pri liečbe nádorov.

Ako liečiť nádchu u mačky?

Ak sú príznaky mierne, môže byť imunitná stimulácia dostatočná. Imunitu vášho domáceho maznáčika môžete podporiť doplnkami stravy s obsahom vitamínu C alebo lyzínu. Dôležitý je odpočinok, dostatok tekutín a tepla. Ak vaša mačka odmieta jedlo, skúste jej ponúknuť obľúbené a voňavé konzervy. Upchatý nos sa odporúča utierať vatovým tampónom namočeným v teplej vode. Začervenané a slziace oči možno upokojiť ich potieraním fyziologickým roztokom naneseným na gázové štvorce.

V prípade vážnejších príznakov je potrebné vyhľadať odbornú pomoc a navštíviť veterinárneho lekára, ktorý vám predpíše antibiotiká, antiflogistiká vhodné pre mačky, lokálnu očnú terapiu a iné.

Niektoré mačky po prekonaní mačacieho prechladnutia zostávajú prenášačmi daného patogénu. To znamená, že nemajú žiadne príznaky, ale môžu potenciálne infikovať iné mačky. V niektorých prípadoch môže ochorenie prejsť do chronickej nádchy.

Vhodnou prevenciou je očkovanie proti niektorým patogénom, ktoré spôsobujú nádchu. Mačka by tiež nemala byť vystavená príliš nízkym vonkajším teplotám. Medzi ďalšie preventívne opatrenia patrí obmedzenie kontaktu s infikovanými mačkami a tiež karanténa, keď do domácnosti pribudne nový jedinec.

Prechladnutie je rizikové najmä pre mačiatka, staršie mačky a mačky s oslabenou imunitou

Prechladnutie u mačiatok

Mačiatka ešte nemajú plne vyvinutý imunitný systém, takže niektoré ochorenia horných dýchacích ciest sú pre ne komplikované a môžu viesť až k zápalu pľúc. Mačiatka získavajú protilátky od svojich matiek, ale s pribúdajúcim vekom sa množstvo protilátok znižuje a je potrebné mačiatka očkovať. Očkovanie je dostupné od ôsmeho týždňa a malo by sa pravidelne obnovovať.

Mačacia nádcha a prenos na človeka

Mačacia nádcha zvyčajne nie je pre človeka nebezpečná ani nákazlivá. Vírusy sú zvyčajne vysoko druhovo špecifické a v inom hostiteľovi neprežijú. Choroba sa však ľahko prenáša medzi mačkami a nevyhýba sa ani mačkám chovaným v byte. Šíri sa kvapôčkami, ale aj kontaktom s kontaminovaným chovateľskými pomôckami (misky, škrabadlá, podstielka), preto sa odporúča zvýšiť umývanie aj týchto vecí.

1×10 ml
DIARSANYL pasta pomáha psom a mačkám pri akútnej hnačke. Výživový doplnok pre psy a mačky na udržanie normálnej činnosti tráviaceho traktu.
1×200 g, pre mačky
Pasta pre mačky Gimpet Malt-Soft Extra s vylepšenou receptúrou obsahuje prírodnú aromatizovanú maltózu, špeciálny rastlinný olej a mliečno-cukornatý derivát s vysokým obsahom TGOS.Východzou zložkou pri výrobe tohto produktu je mlieko. Obsiahnutá vláknina je veľmi hodnotná pre črevnú mikroflóru.
1×85 g, mačacie jedlo
Sheba kapsičky v rôznych variantoch uspokojí jazýčky každej mačky vďaka svojej lahodnej receptúre. Vyvážená a chutná strava pre všetky dospelé mačky bez umelých aróm a umelých konzervačných látok.
1×1 ks, obojok proti parazitom 48 cm
5.0
(2)
Cieľový druh: Psy. Medikovaný obojok s dĺžkou 48 cm (19 g), určený pre malé a stredne veľké psy, obsahuje účinnú látku Deltamethrinum (0,760 g).
1×12 000 g, krmivo pre psov
Bezobilná receptúra Losos so zemiakmi pre šteňatá a mladých psov všetkých plemien (od 4 týždňov do 12 mesiacov).

Ďalšie články k téme Je mačacia nádcha pre mačku nebezpečná?