Je mačacia nádcha pre mačku nebezpečná?

28. 3. 2022 · 3 minúty na prečítanie

Čo presne znamená mačacia nádcha? Je pre vašu mačku nebezpečná? Dozviete sa o príznakoch a spôsoboch, ako môžete svojmu domácemu miláčikovi pomôcť v prípade, že ochoreje.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Je mačacia nádcha pre mačku nebezpečná?

Čo je to mačacia nádcha? Je pre vašu mačičku nebezpečná? Dozviete sa, aké sú jej príznaky a ako môžete svojmu domácemu miláčikovi pomôcť.

Prechladnutie u mačiek

Infekcie horných dýchacích ciest u mačiek, ľudovo nazývané "mačacie prechladnutie", môžu byť spôsobené rôznymi baktériami (mykoplazma, chlamýdie) alebo vírusmi (herpesvírus, kalicivírus, najčastejšie ich kombinácia).

Príznaky a závažnosť tohto vysoko nákazlivého ochorenia sa môžu líšiť. Preto je dôležité starostlivo sledovať stav zvieraťa, najmä ak ide o veľmi mladú alebo staršiu mačku. Vývoj klinických príznakov a ich závažnosť závisí aj od stavu imunitného systému jedinca - mladé, staršie alebo mačičky s oslabenou imunitou sú na komplikácie náchylnejšie.

Mačacie prechladnutie a jeho príznaky

Prvé príznaky mačacej chrípky, ktoré sa môžu u mačky prejaviť, sú červené, slziace oči a sipot. Ďalšie príznaky, ktoré sa objavia do 24 hodín alebo kedykoľvek po prvých príznakoch, sú výtok z nosa, nadmerné dýchanie, vredy v ústach, občasný kašeľ, horúčka a upchatý nos, ktorý núti mačku dýchať s otvorenými ústami. Mačky pociťujú stratu chuti do jedla, letargiu, únavu a nechuť k pohybu.

 

Príznaky prechladnutia u mačiek sú podobné ako pri prechladnutí u ľudí

Prechladnutie u mačiek zvyčajne trvá jeden až štyri týždne v závislosti od toho, ako rýchlo sa začne liečba a ktoré patogény sa na prechladnutí podieľajú. V prípade mykoplazmy musí liečbu viesť veterinár a dĺžku liečby určuje podľa stavu a závažnosti infekcie. V tomto prípade rátajte s tým, že liečba môže trvať dlhšie.

Ako liečiť nádchu u mačky?

Ak sú príznaky mierne, môže byť imunitná stimulácia dostatočná. Imunitu vášho domáceho maznáčika môžete podporiť doplnkami stravy s obsahom vitamínu C alebo lyzínu. Dôležitý je odpočinok, dostatok tekutín a tepla. Ak vaša mačka odmieta jedlo, skúste jej ponúknuť obľúbené a voňavé konzervy. Upchatý nos sa odporúča utierať vatovým tampónom namočeným v teplej vode. Začervenané a slziace oči možno upokojiť ich potieraním fyziologickým roztokom naneseným na gázové štvorce.

V prípade vážnejších príznakov je potrebné vyhľadať odbornú pomoc a navštíviť veterinárneho lekára, ktorý vám predpíše antibiotiká, antiflogistiká vhodné pre mačky, lokálnu očnú terapiu a iné.

Niektoré mačky po prekonaní mačacieho prechladnutia zostávajú prenášačmi daného patogénu. To znamená, že nemajú žiadne príznaky, ale môžu potenciálne infikovať iné mačky. V niektorých prípadoch môže ochorenie prejsť do chronickej nádchy.

Vhodnou prevenciou je očkovanie proti niektorým patogénom, ktoré spôsobujú nádchu. Mačka by tiež nemala byť vystavená príliš nízkym vonkajším teplotám. Medzi ďalšie preventívne opatrenia patrí obmedzenie kontaktu s infikovanými mačkami a tiež karanténa, keď do domácnosti pribudne nový jedinec.

Prechladnutie je rizikové najmä pre mačiatka, staršie mačky a mačky s oslabenou imunitou

Prechladnutie u mačiatok

Mačiatka ešte nemajú plne vyvinutý imunitný systém, takže niektoré ochorenia horných dýchacích ciest sú pre ne komplikované a môžu viesť až k zápalu pľúc. Mačiatka získavajú protilátky od svojich matiek, ale s pribúdajúcim vekom sa množstvo protilátok znižuje a je potrebné mačiatka očkovať. Očkovanie je dostupné od ôsmeho týždňa a malo by sa pravidelne obnovovať.

 

Mačacia nádcha a prenos na človeka


Mačacia nádcha zvyčajne nie je pre človeka nebezpečná ani nákazlivá. Vírusy sú zvyčajne vysoko druhovo špecifické a v inom hostiteľovi neprežijú. Choroba sa však ľahko prenáša medzi mačkami a nevyhýba sa ani mačkám chovaným v byte. Šíri sa kvapôčkami, ale aj kontaktom s kontaminovaným chovateľskými pomôckami (misky, škrabadlá, podstielka), preto sa odporúča zvýšiť umývanie aj týchto vecí.

Ďalšie články k téme Je mačacia nádcha pre mačku nebezpečná?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora