Je mačacia nádcha pre mačku nebezpečná?

28. 3. 2022 · 7 minút na prečítanie

Čo je to mačacia nádcha? Je pre vašu mačičku nebezpečná? Dozviete sa, aké sú jej príznaky a ako môžete svojmu domácemu miláčikovi pomôcť.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Je mačacia nádcha pre mačku nebezpečná?
Môže byť prechladnutie u mačky nebezpečné?

 

 

 

Čo je to mačacia nádcha? Je pre vašu mačičku nebezpečná? Dozviete sa, aké sú jej príznaky a ako môžete svojmu domácemu miláčikovi pomôcť.

Prechladnutie u mačiek

Infekcie horných dýchacích ciest u mačiek, ľudovo nazývané "mačacie prechladnutie", môžu byť spôsobené rôznymi baktériami (mykoplazma, chlamýdie) alebo vírusmi (herpesvírus, kalicivírus, najčastejšie ich kombinácia).

Príznaky a závažnosť tohto vysoko nákazlivého ochorenia sa môžu líšiť. Preto je dôležité starostlivo sledovať stav zvieraťa, najmä ak ide o veľmi mladú alebo staršiu mačku. Vývoj klinických príznakov a ich závažnosť závisí aj od stavu imunitného systému jedinca - mladé, staršie alebo mačičky s oslabenou imunitou sú na komplikácie náchylnejšie.

Mačacie prechladnutie a jeho príznaky

Prvé príznaky mačacej chrípky, ktoré sa môžu u mačky prejaviť, sú červené, slziace oči a sipot. Ďalšie príznaky, ktoré sa objavia do 24 hodín alebo kedykoľvek po prvých príznakoch, sú výtok z nosa, nadmerné dýchanie, vredy v ústach, občasný kašeľ, horúčka a upchatý nos, ktorý núti mačku dýchať s otvorenými ústami. Mačky pociťujú stratu chuti do jedla, letargiu, únavu a nechuť k pohybu.

 

Príznaky prechladnutia u mačiek sú podobné ako pri prechladnutí u ľudí

Prechladnutie u mačiek zvyčajne trvá jeden až štyri týždne v závislosti od toho, ako rýchlo sa začne liečba a ktoré patogény sa na prechladnutí podieľajú. V prípade mykoplazmy musí liečbu viesť veterinár a dĺžku liečby určuje podľa stavu a závažnosti infekcie. V tomto prípade rátajte s tým, že liečba môže trvať dlhšie.

 • Polopharma Dezacin V Očné Kvapky

  1×35 ml, veterinárny roztok pri zápale očnej gule
  SUPEROXIDOVANÝ ROZTOK S ANTIMIKROBIÁLNYM ÚČINKOM, KTORÝ SA POUŽÍVA PRI ZÁPALOCH OČNEJ GULE A OKOLIA.
 • Pleuran Vet-P-Im ® Sirup

  1×500ml, liečivý veterinárny prípravok
  VET-P-IM sirup je veterinárny prípravok na posilnenie imunitného systému a vitality zvierat s obsahom prírodnej imunomodulačnej látky BAP-8.
 • Mark&Chapell Serene Um Drops

  1×100 ml, upokojujúce kvapky pre psy a mačky
  Serene-UM drops 100ml UPOKOJUJÚCE KVAPKY PRE PSY, MAČKY A MALÉ ZVIERATÁ.
 • Polopharma Dezacin Eye H+ Drops

  1×8ml, veterinárske kvapky do oči
  Používajú sa ako prvá pomoc pri zápale rohovky a to tak v akútnej ako aj v chronickej forme (keratoconjunctivitída).
 • Polopharma Dezacin Vet (Gyn) Roztok

  1×3000 ml, veterinárska dezinfekcia rán
  DEZINFEKCIA určená primárne na ošetrenie všetkých druhov rán ako sú – sečné, bodné, tržné, pomliaždeniny, pohryzenia a popáleniny, chirurgické rany a preležaniny (na vypláchnutie rany až po kostný základ).
 • Polopharma Dezacin Vet Gél

  1×150 g, veterinárny prípravok na rany
  Dezacin® Vet gel 30g, 150g je hydroaktívny gél ničí baktérie, spóry a plesne (vrátane MRSA, VRE a VRSA) a ich kombinácie.
 • Karlie Petguard Ušný Čistič

  1×100 ml, gélový čistič
  Gélový čistič pre čistenie ušného zvukovodu.
 • ALAVIS CURENZYM ENZYMOTERAPIA

  1x20 cps, veterinárny prípravok pre psy a mačky
  Enzymatický veterinárny prípravok obsahujúci špeciálne vybranú zmes rastlinných enzýmov určený pre podporu hojenia tkanív a pre posilnenie imunity najmä po úrazoch a operáciách a na podporu pri liečbe antibiotikami a pri liečbe nádorov.

  Ako liečiť nádchu u mačky?

  Ak sú príznaky mierne, môže byť imunitná stimulácia dostatočná. Imunitu vášho domáceho maznáčika môžete podporiť doplnkami stravy s obsahom vitamínu C alebo lyzínu. Dôležitý je odpočinok, dostatok tekutín a tepla. Ak vaša mačka odmieta jedlo, skúste jej ponúknuť obľúbené a voňavé konzervy. Upchatý nos sa odporúča utierať vatovým tampónom namočeným v teplej vode. Začervenané a slziace oči možno upokojiť ich potieraním fyziologickým roztokom naneseným na gázové štvorce.

  V prípade vážnejších príznakov je potrebné vyhľadať odbornú pomoc a navštíviť veterinárneho lekára, ktorý vám predpíše antibiotiká, antiflogistiká vhodné pre mačky, lokálnu očnú terapiu a iné.

  Niektoré mačky po prekonaní mačacieho prechladnutia zostávajú prenášačmi daného patogénu. To znamená, že nemajú žiadne príznaky, ale môžu potenciálne infikovať iné mačky. V niektorých prípadoch môže ochorenie prejsť do chronickej nádchy.

  Vhodnou prevenciou je očkovanie proti niektorým patogénom, ktoré spôsobujú nádchu. Mačka by tiež nemala byť vystavená príliš nízkym vonkajším teplotám. Medzi ďalšie preventívne opatrenia patrí obmedzenie kontaktu s infikovanými mačkami a tiež karanténa, keď do domácnosti pribudne nový jedinec.

  Prechladnutie je rizikové najmä pre mačiatka, staršie mačky a mačky s oslabenou imunitou

  Prechladnutie u mačiatok

  Mačiatka ešte nemajú plne vyvinutý imunitný systém, takže niektoré ochorenia horných dýchacích ciest sú pre ne komplikované a môžu viesť až k zápalu pľúc. Mačiatka získavajú protilátky od svojich matiek, ale s pribúdajúcim vekom sa množstvo protilátok znižuje a je potrebné mačiatka očkovať. Očkovanie je dostupné od ôsmeho týždňa a malo by sa pravidelne obnovovať.

   

  Mačacia nádcha a prenos na človeka


  Mačacia nádcha zvyčajne nie je pre človeka nebezpečná ani nákazlivá. Vírusy sú zvyčajne vysoko druhovo špecifické a v inom hostiteľovi neprežijú. Choroba sa však ľahko prenáša medzi mačkami a nevyhýba sa ani mačkám chovaným v byte. Šíri sa kvapôčkami, ale aj kontaktom s kontaminovaným chovateľskými pomôckami (misky, škrabadlá, podstielka), preto sa odporúča zvýšiť umývanie aj týchto vecí.

  • SCALIBOR Protectorband

   1×1 ks, obojok proti parazitom 48 cm
   5.0
   (4)
   Cieľový druh: Psy. Medikovaný obojok s dĺžkou 48 cm (19 g), určený pre malé a stredne veľké psy, obsahuje účinnú látku Deltamethrinum (0,760 g).
  • Kompletná výživa a ochrana špeciálne vyvinutá pre dospelých psov veľkých plemien s vysokým podielom lososa.
  • Sheba kapsičky v rôznych variantoch uspokojí jazýčky každej mačky vďaka svojej lahodnej receptúre. Vyvážená a chutná strava pre všetky dospelé mačky bez umelých aróm a umelých konzervačných látok.
  • DIARSANYL pasta pomáha psom a mačkám pri akútnej hnačke. Výživový doplnok pre psy a mačky na udržanie normálnej činnosti tráviaceho traktu.
  • GiGwi Melody Cvrček so zvukovým čipom

   1×1 ks, hračka pre mačky
   Pohybom aktivovaná zvuková hračka vytvárajúca realistické zvuky zvierat.

   Ďalšie články k téme Je mačacia nádcha pre mačku nebezpečná?

   O autorovi
   Redakcia VetClub Dr.Max
   Redakcia VetClub Dr.Max
   Čítať viac od autora
   O autorovi
   Redakcia VetClub Dr.Max
   Redakcia VetClub Dr.Max
   Čítať viac od autora