Môžeme podporiť imunitu psíka a mačičky? Samozrejme

6. 4. 2022 · 8 minút na prečítanie

Odporúčania na posilnenie imunity sa u ľudí a zvierať mierne líšia. Ako funguje imunita zvierat a ako ju môžete u svojho domáceho miláčika posilniť?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Môžeme podporiť imunitu psíka a mačičky? Samozrejme
Imunitu zvierat môžete podporiť viacerými spôsobmi

 

Teplo sa oblečte, jedzte veľa vitamínov a umývajte si ruky. Dobré odporúčania na posilnenie imunity u ľudí, ale nič z toho neplatí pre psy a mačky. Ako ju môžete u svojho domáceho miláčika posilniť?

Imunita ako znak zdravia

Je to zjednodušené, ale pomáha nám to pochopiť, ako funguje imunita. Imunita nie je gombík, ktorý má dve polohy on/off. Imunita, teda schopnosť brániť sa proti infekciám, je zložitý systém.

Schopnosť organizmu odolávať infekciám je daná celkovým stavom zvieraťa a kombináciou nižšie uvedených faktorov spolu s dedičnosťou, t. j. vrodenými dispozíciami k poruchám, vadám alebo chorobám. S genetickou záťažou sa dá urobiť len málo. Vždy je však výhodou poznať históriu predkov zvieraťa, aby bolo možné predchádzať ťažkostiam, včas ich zachytiť a účinne zmierniť ich vývoj alebo priebeh.

V neposlednom rade sú infekciou vo všeobecnosti najviac ohrozené šteňatá a staršie psy, čiastočne aj samice počas gravidity a laktácie. Znížená imunita pretrváva aj po operácii, pri niektorých liečebných metódach alebo užívaní niektorých liekov.

Faktory ovplyvňujúce imunitu

Kvalita výživy

"Ste to, čo jete" platí aj pre zvieratá. Nevyvážená a málo pestrá strava BARF alebo nekvalitné granule môžu časom spôsobiť nedostatok niektorých prvkov v tele a zhoršenie niektorých funkcií. O výbere vhodných granúl sa poraďte s odborníkom.

 

Kvalitné krmivo pre vášho psa a mačku nájdete aj na našom e-shope

Hygiena príbytku


V plesnivom brlohu ešte žiaden pes ani mačka neprekypovali zdravím. Dbajte na hygienu, pravidelne perte textílie v koterci alebo ich pelech. Nezabudnite, že zanedbaný pelech môže byť zdrojom niektorých parazitov pre celú rodinu.

Pohyb

Rôzne plemená majú rôzne potreby pohybu, ale každodenné prechádzky sú nevyhnutné pre hygienu a kondíciu zvieraťa. Vďaka pravidelnému venčeniu pes získa väčšiu odolnosť a stane sa otužilejším. Myslite aj na potrebu pohybu vašej mačky. Ak je iba interiérová, často sa s ňou hrajte a doprajte jej škrabadlo, po ktorom môže skákať.

Mentálna kondícia

Psíky majú emócie. Nie sú také komplexné ako napríklad u ľudí, ale aj oni si môžu robiť starosti. Traumatický zážitok, strata blízkeho človeka, šok, zranenie, choroba, to všetko môže psychosomaticky ovplyvniť kvalitu imunity zvieraťa. 

Správanie psíka často naznačuje emócie, ktoré práve pociťuje. Naučiť sa ich rozpoznať vám pomôže lepšie psíkovi porozumieť. Viac sa dočítate v našom článku o upokojujúcich signáloch.

Dôsledná starostlivosť

Patrí sem pravidelné odčervovanie, antiparazitné obojky alebo spot-on pipety, čistenie zubov, kefovanie/česanie/trimovanie podľa typu srsti, kúpanie, strihanie pazúrov a v prípade niektorých plemien strihanie srsti a ďalšie úkony podľa špecifických potrieb. Dobrý zdravotný stav zvieratka tiež prispieva k jeho celkovej odolnosti, preto nezanedbávajte ani pravidelné kontrolu u veterinárneho lekára a odporúčané očkovania.

V špecifických prípadoch je vhodné vášmu zvieratku podávať vitamíny alebo minerály

Podpora imunity zvieraťa z lekárne

Najlepšou podporou imunity je dlhodobá, systematická a láskyplná starostlivosť zo strany chovateľa. Ďalšiu podporu môžu poskytnúť voľnopredajné doplnky stravy.

 

 

Vitamínové doplnky

Vitamíny vo všeobecnosti podporujú procesy v tele; každý vitamín ovplyvňuje jednu alebo viac funkcií tela. Hoci ich psy spravidla nepotrebujú závratne veľa, ich prítomnosť v tele je nenahraditeľná.

Konkrétne výrobky vyberajte s ohľadom na potreby svojho psa alebo mačky, či už na základe veku alebo zdravotných problémov. Existujú aj vitamínové produkty, ktoré sú špeciálne navrhnuté na univerzálnu podporu imunity. Vždy dodržiavajte dávkovanie podľa plemena, veku alebo hmotnosti zvieraťa.

Minerálne doplnky stravy pre zvieratá

Minerály, niekedy označované aj ako stopové prvky, zahŕňajú celý rad elementov, ktoré poznáte z periodickej tabuľky prvkov. Železo, vápnik, horčík, draslík, selén, zinok alebo jód. Konkrétne odporúčané denné dávky sa líšia v závislosti od plemena, hmotnosti a veku. 

Najlepšie je začať dopĺňať minerály po konzultácii s ošetrujúcim veterinárnym lekárom vášho domáceho maznáčika, alebo si môžete sami vybrať doplnok stravy, ak hľadáte len univerzálny produkt na posilnenie imunity a celkovej telesnej kondície. Vždy si vyberte také, ktoré má dostatočne špecifikované dávkovanie podľa vyššie uvedených parametrov (plemeno, vek a hmotnosť). Zvieratkám nepodávajte produkty určené pre ľudí.

Oleje

V poslednom čase sa do popredia dostávajú oleje, ktoré sú koktailom minerálov a mastných kyselín (napríklad omega-3 a omega-6). Tie zohrávajú dôležitú úlohu nielen pri budovaní imunity, ale majú aj mnoho ďalších pozitívnych účinkov. Napríklad lososový olej posilňuje kvalitu srsti a rôzne iné zmesi rybích alebo rastlinných olejov zasa podporujú kondíciu kardiovaskulárneho a nervového systému a umožňujú správny chod ďalších procesov v tele.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


 • Protexin Professional

  50x5 g, doplnok krmiva pre všetky druhy zvierat
  Protexin® Professional VYSOKO KONCENTROVANÝ PROBIOTICKÝ DOPLNOK KRMIVA VO FORME PRÁŠKU NA RÝCHLU OBNOVU ČREVNEJ MIKROFLÓRY PRE VŠETKY DRUHY ZVIERAT.
 • Protexin Synbiotic Dc

  5x10 tbl, doplnok výživy pre zvieratá
  Protexin® Synbiotic DC 5x10CPS VYSOKO KONCENTROVANÝ DOPLNOK KRMIVA OBSAHUJÚCI PROBIOTIKUM A PREBIOTIKUM.
 • Diafarm Kanavit 37

  1×150 g, doplnok krmiva pre spoločenské zvieratá
  Kanavit 37 150g plv VITAMÍNOVO MINERÁLNY DOPLNOK KRMIVA PRE SPOLOČENSKÉ ZVIERATÁ
 • Mlsají hravě, ale hlavně zdravě! Chutná odměna pre radost a podporu zdraví všech pejsků. Funkční poloměkké pamlsky jsou zdravým, masitým a chutným doplňkem pravidelné stravy každého psa.
 • ALAVIS CURENZYM ENZYMOTERAPIA

  1x20 cps, veterinárny prípravok pre psy a mačky
  Enzymatický veterinárny prípravok obsahujúci špeciálne vybranú zmes rastlinných enzýmov určený pre podporu hojenia tkanív a pre posilnenie imunity najmä po úrazoch a operáciách a na podporu pri liečbe antibiotikami a pri liečbe nádorov.
 • ALAVIS CURENZYM ENZYMOTERAPIA

  1x80 cps, veterinárny prípravok pre psy a mačky
  Enzymatický veterinárny prípravok obsahujúci špeciálne vybranú zmes rastlinných enzýmov. Prípravok je určený pre podporu hojenia tkanív, posilnenie imunity najmä po úrazoch a operáciách, pri liečbe nádorov a na podporu pri liečbe antibiotikami.
  O autorovi
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Čítať viac od autora