5 dôvodov, prečo pridávať do misky pivovarské kvasnice pre psov

19. 5. 2023 · 3 minúty na prečítanie

Bežnú stravu psíka dokážu urobiť chutnejšou, a navyše ju obohatia o cenné výživné látky. Pozrime sa spoločne na najväčšie benefity pivovarských kvasníc.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
5 dôvodov, prečo pridávať do misky pivovarské kvasnice pre psov

Už ste o nich počuli? Pivovarské kvasnice patria medzi obľúbené výživové doplnky nielen pre psov, ale aj pre kone či dokonca pre ľudí. Bežnú stravu psíka dokážu urobiť chutnejšou, a navyše ju obohatia o cenné výživné látky. Pozrime sa spoločne na najväčšie benefity pivovarských kvasníc.

Čo sú pivovarské kvasnice?

Ak ste si pri slove „kvasnice” spomenuli na tradičné pekárenské droždie, ktoré používame do kysnutých koláčov, nemusíte sa obávať. Psíkovi ich v takejto forme do jedla rozhodne nepridávame. Pivovarské kvasnicesíce tiež obsahujú kvasinky, no v už neaktívnej forme. Nemôže sa preto stať, že by sa po ich skonzumovaní začali v žalúdku náhle množiť a kvasiť. Kvasinky sú jednobunkové mikroorganizmy, ktoré zaraďujeme medzi huby. Už po celé stáročia sa využívajú v potravinárstve na výrobu piva, a práve pri tomto procese vzniká vedľajší produkt – pivovarské kvasnice. Ide o hodnotnú surovinu, ktorú by bola škoda obchádzať, preto sa čoraz viac využíva v zdravej výžive ľudí aj zvierat. Pivovarské kvasnice sú totiž bohatým zdrojom:

  • minerálnych látok a stopových prvkov, akými sú železo, meď, zinok, vápnik, selén, horčík či fosfor,
  • vitamínov skupiny B, ako sú niacín, riboflavín a tiamín,
  • probiotík a prebiotík,
  • bielkovín s vysokým podielom esenciálnych aminokyselín.

Pivovarské droždie vhodné pre ľudí môžete nájsť aj pod názvom neaktívne kvasnice či lahôdkové droždie, alebo ako výživový doplnok, nazývaný pangamin

Benefity pivovarských kvasníc pre psov

Pozrime sa na konkrétne výhody, ktoré pridávanie pivovarských kvasníc do krmiva vášho miláčika prináša. 

Na posilnenie imunity

Vysoký obsah vitamínov skupiny B obsiahnutý v kvasniciach zvyšuje imunitu organizmua chráni bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Pivovarské kvasnice majú zároveň antimikrobiálne a antimykotické vlastnosti, vďaka čomu chránia psa pred rôznymi infekciami. Pomáhajú tak predchádzať mnohým zdravotným problémom.

 

Pivovarské kvasnice nielen zvyšujú výživovú hodnotu, ale aj zlepšujú chuť krmiva.

Zdravá srsť a koža 

Podávanie pivovarských kvasníc zlepšuje zdravie kože psa tým, že pomáha znižovať podráždenie spôsobené alergiami a mikróbmi, podporuje hojenie rán a liečbu zápalov. Vitamíny skupiny B, ako napríklad biotín (vitamín B7) či kyselina pantoténová (vitamín B5), ale tiež minerály, ako napríklad zinok, podporujú hydratáciu pokožky a tvorbu mastných kyselín, ktoré sú potrebné pre rast zdravej a lesklej srsti.

Pre lepšie trávenie 

Pivovarské kvasnice môžu pomôcť aj k lepšiemu tráveniu psíka. Vďaka obsahu prebiotík, probiotík a enzýmov podporujú tvorbu správnych baktérií v črevách, zlepšujú črevnú mikroflóru a zmierňujú zápaly. Pomáhajú tiež regulovať správne pH v žalúdku a bojujú proti plynatosti. Výsledkom je lepšie fungujúce trávenie psíka.

Prírodný repelent

Jedným z priaznivých „vedľajších účinkov“ podávania pivovarských kvasníc je, že pomáhajú bojovať proti blchám. Obsah tiamínu v kvasniciach totiž blchy prirodzene odpudzuje a môže tak poslúžiť ako prírodný repelent, ktorý vášho miláčika pred týmto parazitom ochráni. 

Podpora chuti do jedla 

Okrem toho, že pivovarské kvasnice zvyšujú výživovú hodnotu jedla, zároveň zlepšujú aj jeho chuť. Ich chuť je totiž výrazná a mierne „syrová“. Pridanie kvasníc do misky vášho psíka tak môže pomôcť v prípade nechutenstva či odmietania krmiva. Aj také obyčajné granule mu budú chutiť viac, keď ich posypete trochou droždia.

Ako psovi podávať pivovarské kvasnice? 

Zaujali vás benefity pivovarských kvasníc a radi by ste ich zaradili do jedálnička vášho miláčika? Podávanie je veľmi jednoduché, pretože ide o sypkú surovinu, ktorú stačí priamo nasypať do misky. Odporúča sa dávkovať približne 1 čajovú lyžičku na 10 kg hmotnosti psa denne. Kvasnice sú vhodné pre psíkov akéhokoľvek veku a plemena, vrátane šteniat a kojacich sučiek. Neváhajte preto zaradiť tento výživový doplnok aj do jedálnička vášho chlpáča. Výsledkom bude zdravší a šťastnejší pes.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach
Ďalšie články k téme 5 dôvodov, prečo pridávať do misky pivovarské kvasnice pre psov

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora