Bezpečné a pohodlné cestovanie so zvieraťom v aute

12. 5. 2022 · 5 minút na prečítanie

Bezpečnosť a pohodlie vášho domáceho miláčika v aute: Dôležité tipy pre spoločné cestovanie

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Bezpečné a pohodlné cestovanie  so zvieraťom v aute

Nepripútaný domáci miláčik v kabíne auta je nebezpečný pre seba aj pre ľudskú posádku. Ako sa čo najlepšie postarať o jeho bezpečnosť a pohodlie?

Pes pri nehode = letiaci hroch

Telo voľne sa pohybujúceho stredne veľkého psa vyvinie pri náraze silu až okolo 1 400 kg. To je normálna hmotnosť samice hrocha. Nielenže by pes pri takejto dopravnej nehode s veľkou pravdepodobnosťou prišiel o život, ale aj náraz zozadu do predného sedadla by mohol mať fatálne následky.

Akékoľvek voľne sa pohybujúce ťažké predmety v prípade dopravnej nehody zvyšujú pravdepodobnosť zranenia osôb v aute, najmä ak ide o zvieratá. Ak nie sú počas nehody nijako chránené, je riziko ich zranenia vysoké.

Dokonca aj chlpatých flegmatikov, ktorých zvyčajne nič nerozhodí a znesú bežne dosť, môže jazda autom rozrušiť. Môžu začať skákať po aute, štekať, zavýjať alebo vrčať, v prípade mačiek budú škriabať čalúnenie alebo sa vám budú snažiť dostať na kolená. Nikdy neviete, čo sa počas jazdy stane.

Zvonka sa ozýva trúbenie, hluk veľkých nákladných áut, kvílivý zvuk motocyklov alebo náhody, ako napríklad pád gaštana zo stromu na strechu auta, ktorý vystraší vášho domáceho miláčika.

Rozrušené zviera potom vážne rozptyľuje pozornosť vodiča a stačí malá chvíľa nepozornosti, aby došlo k nehode.

 

Ideálna forma prepravy malých domácich zvierat je v boxe alebo v prenosnej taške

Ako bezpečne cestovať so psami a mačkami?

Existuje niekoľko spôsobov prepravy zvierat, vždy v závislosti od ich veľkosti. Určite nikdy, ani na krátke vzdialenosti, nenechávajte zviera voľne v aute, aj keď má práve dobrú náladu a idete len na krátku vzdialenosť. Riziko pre vás aj pre nich je príliš veľké.

Cestovanie s mačkou

Hoci ich potenciálna kinetická energia nedosahuje vyššie uvedené rozmery "hrocha", nezaistená mačka môže mať tendenciu skákať v afekte po kabíne  a jej pazúry môžu ohroziť ostatných cestujúcich. Okrem toho je mačka zraniteľnejšia kvôli svojmu menšiemu a krehkejšiemu telu, takže postroj a zaistenie môže síce zabrániť k hluku vo vozidle, ale v prípade nehody mačku neochráni.

  • Prepravný boxje určite najlepšou možnosťou pre mačky. Môže ho používať nielen v aute, ale aj v mestskej hromadnej doprave, v lietadle alebo na ceste (na ulici) k veterinárovi.
  • Prútený kôš je zdanlivo menej pevný ako plastový, ale je pružný, čo môže byť jeho výhodou. Prírodný materiál je príjemnejší a pre väčšinu ľudí estetickejší. Navyše si ho môžete nechať vyrobiť na zákazku od miestnych košikárov alebo si ho vyrobiť sami.
  • Textilné tašky už v súčasnosti nie sú látkové vrecia, ale skôr cestovné textilné tašky, ktoré majú zosilnené dno a boky a zvyčajne majú časť z priehľadnej látky.
  • Batohy na prenášanie nie sú až také bežné, ale dajú sa nájsť a ich výhoda potom spočíva najmä v možnosti pohodlnej prepravy mačky pešo.

Keďže cestovanie je pre väčšinu domácich zvierat stresujúce, nechajte prepravku niekoľko dní pred cestou v blízkosti mačky, aby si ju mohla očuchať, vliezť do nej, jednoducho prijať ju za svoju.

Spôsob prepravy psa závisí od jeho veľkosti

Cestovanie so psom

Ako môžete prepravovať svojho psa v aute? Pre malé plemená je vhodnejší podobný spôsob cestovania ako pre mačky, zatiaľ čo väčšie plemená ocenia väčší priestor v kufri. Malé plemená prepravujte rovnako ako ich mačacie náprotivky - vyberte si prepravné boxy, prútené koše, textilné tašky alebo batohy. Stredné a veľké plemená môžu na prepravu použiť nielen kufor, ale aj špeciálne vozíky pre psov za auto.

  • Kufor auta (bez akýchkoľvek predmetov), ak nie je možné z neho vstúpiť do priestoru kabíny, môže sa použiť
  • Kufor s ochrannou mriežkou, ktorá zabraňuje vniknutiu psa do kabíny. Mriežka do auta pre psa môže byť kovová, ale aj plastová, alebo je na prepravu psa určená vystužená sieť.
  • Klietka v kufri je vhodná pre stredne veľké plemená, najmä ak v kufri stále niečo prevážate a potrebujete batožinu ochrániť pred prípadnou kontrolou nezbedného psa.
  • Psy sa môžu voziť aj vo vlastnom prívesnom vozíku za autom. Ak sa vám to zdá nereálne, predstavte si to, ako keď vidíte na ceste konský povoz. Psí zvyčajne nemá otvorenú časť (ako konské), zvyčajne má skôr tvar kvádra a má ďalší obrovský bonus - slúži ako koterec pre psa na mieste. Je to jednoducho mini karavan pre psa.

TIP: Nezabudnite použiť nálepky, ktoré informujú ostatných vodičov o tom, že v aute prevážate psa. Nálepky na auto so psom (alebo mačkou?) si môžete kúpiť na väčších čerpacích staniciach alebo online.

Prevencia nekomfortného cestovania

Aj pri dodržaní všetkých bezpečnostných opatrení môže byť cestovanie so psom alebo mačkou utrpením, pretože počúvanie štekotu, mňaučania, kňučania a zavýjania u majiteľov pochopiteľne spôsobuje psychické napätie. Nikto z nás nechce, aby jeho zviera trpelo pri cestovaní.

Pred jazdou určite pomáha kŕmiť striedmo. Vyberte si ľahkú stravu (ak kŕmite BARF) alebo menšiu porciu granúl.

Priestor, v ktorom sa bude zviera pohybovať, tiež primerane zatieňte. Ideálne sú prísavné tienidlá, ktoré môžete kúpiť online, ale aj na väčších čerpacích staniciach alebo v supermarketoch.

Robte pravidelné zastávky, nechajte zviera prebehnúť sa, urobiť svoju potrebu, napiť sa, trochu sa pohrať. Alebo naopak, ak zviera spí, jazdite v kuse.

Pokiaľ cestovanie vyvoláva u vášho miláčika stres, môžete mu pred cestou podať vhodné výživové doplnky.

Ďalšie články k téme Bezpečné a pohodlné cestovanie so zvieraťom v aute

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora