Je možné, že váš pes či mačka trpia alergiou?

13. 4. 2022 · Redakcia VetClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
Aj u zvierat sa vyskytujú rôzne alergie. Ako ich odhaliť?

Tak ako sa zvyšuje výskyt alergií u ľudí, aj u domácich zvierat sa, žiaľ, čoraz častejšie vyskytujú alergické reakcie. Čo spôsobuje alergie, ako ich rozpoznať a ako sa s nimi vyrovnať?

Ako vzniká alergia u môjho domáceho maznáčika?

Nepoznáme presné zákonitosti vzniku alergií ani u zvierat, ani u ľudí. Dôležitú úlohu však pravdepodobne zohráva dedičnosť, celkový zdravotný stav, prirodzená obranyschopnosť organizmu a psychická rovnováha. Nie je však pravda, že pes od vzorného chovateľa má nižšie riziko vzniku alergií a že zanedbaný pes je náchylnejší na alergie. Alergie sa vyskytujú u rôznych plemien, vekových kategórií a na rôznych úrovniach chovu zvierat.

Výnimkou je však alergia na blšie uhryznutie, ktorá je pravdepodobne najčastejšou alergiou pre psy. Tam sa dá alergii predísť dôslednou antiparazitárnou ochranou, ktorá eliminuje útoky bĺch na zviera, a tým vylučuje možnú alergickú reakciu organizmu.

Samotná alergická reakcia je prehnanou reakciou imunitného systému na pôsobenie cudzej látky, ktorú organizmus vyhodnotí ako riziko, hoci nepredstavuje skutočné riziko, snáď s výnimkou bĺch, ktoré riziko predstavujú.  

Ako rozpoznať alergiu u psa alebo mačky?

Rozpoznať alergiu nie je vôbec jednoduché, pretože príznaky môžu byť veľmi rôznorodé a podobné príznakom iných ochorení.

 • Nadmerné svrbenie
 • Červená, suchá, šupinatá koža pod srsťou
 • Trenie čumáku a papule, trasenie hlavy
 • Nadmerné lízanie
 • Chrčanie a sipot
 • Kašeľ
 • Nevoľnosť, nechutenstvo
 • Zvracanie
Príznaky alergie u zvierat nie sú typické, preto po príčine treba dlhšie pátrať

Každý z týchto príznakov však môže znamenať rôzne iné ťažkosti. Chovatelia zvyčajne vyslovia podozrenie na alergiu až po vylúčení iných možných príčin, ako sú infekcia, vnútorné parazity (škrkavky, háďatká alebo pásomnice) alebo vonkajšie parazity (typicky blchy, kliešte, vši alebo svrab).

1×150 ml, deodorant
Vône Beckham sa vyrábajú v spolupráci so spoločnosťou Coty. V reklamách na vône sa zvyčajne objavujú provokatívne fotografie páru, čo prispelo k tomu, že rad vôní Beckhamovcov je dnes jednou z najpredávanejších svete.
1×400 g
Animonda GranCarno Adult Hovädzie + jahňacie 400g
1×400 g
Animonda GranCarno Adult Hovädzie + kačacie srdce 400g
1×50 mg, liečivo pre mačky
5.0
(1)
Prípravok pre mačky na prevenciu a liečbu napadnutia blchami, kliešťami a švolami.
1×134 mg, liečivo pre psov
Prípravok pre psov na prevenciu a liečbu napadnutia blchami, kliešťami a švolami.
1×0,5 ml, prípravok proti blchám
Prípravok proti blchám, kliešťom, švolám a ich vývojovým fázam (vajíčka, larvy).
1×100 ml, sprej proti blchám
Liečba a prevencia infestácií bĺch a kliešťov u mačiek a psov, kontrola alergickej reakcie po uhryznutí blchami u mačiek a psov.
1×1 ks, antiparazitný
4.8
(8)
Antiparazitný obojok je liek, ktorý má perzistentný akaricídny (smrtiaci) účinok a repelentný (bráni cicaniu) účinok na kliešte počas 8 mesiacov. Účinkuje proti larvám, nymfám a dospelým kliešťom.

Ako sa vysporiadať s alergiou na potraviny

V prípade potravinových alergií sa vždy najprv poraďte s ošetrujúcim veterinárnym lekárom. Vo všeobecnosti však platí, že alergén by mal na určitý čas úplne zmiznúť z potravy zvieraťa. U šteniat (mačiatok) na niekoľko mesiacov, u dospievajúcich alebo dospelých jedincov na rok alebo viac.

Ak alergické príznaky vymiznú po vynechaní alergénu, môžete ho po určitom čase začať v malých dávkach pridávať späť do stravy. Niekedy pomôže dať si prestávku, aby telo mohlo prehodnotiť svoju prehnanú reakciu. Dĺžku tohto obdobia by však mal vždy odhadnúť lekár na základe celkového zdravotného stavu zvieraťa.

Od okamihu zistenia alergie je tiež dobré mať doma antihistaminiká (lieky proti alergii) určené pre daný druh a hmotnosť vášho domáceho zvieraťa. Zvyčajne ich predpisuje ošetrujúci veterinárny lekár zvieraťa. Majte ich po ruke pre prípad, že by sa zviera náhodou niekde stretlo s alergénom a došlo by u neho k silnej alergickej reakcii alebo anafylaktickému šoku (život ohrozujúca masívna alergická reakcia). V takýchto prípadoch je rozhodujúce rýchle podanie antihistaminika, prípadne iných liekov predpísaných veterinárom.

6 najčastejších alergénov v potrave zvieraťa

Môže to byť čokoľvek, ale ak by sme sa riadili len štatistikami, rebríček TOP 6 najčastejších alergénov by vyzeral takto: 

Potravinové alergie u zvierat

 

 • Mäso alebo určité druhy mäsa, ako napríklad hovädzie, hydinové, bravčové, baranie, ryby...
 • Mliečne výrobky nie sú bežnou súčasťou stravy, ale nie je zriedkavé, že na ne zvieratá reagujú alergicky. Nemusí však ísť len o alergiu, ale často aj o intoleranciu laktózy. To znamená, že zviera nie je alergické na laktózu, ale napríklad mu chýbajú enzýmy, ktoré ju spracúvajú v tráviacom systéme, a zviera ju nedokáže stráviť.
 • Pšenica, ktorá je vo všeobecnosti obilninou, je bežnou zložkou granúl.
 • Kukurica - tiež bežne obsiahnutá v granulách.
 • Sója môže byť doplnkovou zložkou pevných aj vláknitých potravín, ako sú konzervy alebo vrecká.
 • Vajíčka môžu byť problémom pri BARF kŕmení a granulovanej strave. 

Potravinové alergie u psov však predstavujú len asi 20 % všetkých alergií,  väčšina z 80 % je spôsobená alergiou na blchy, zvyčajne na ich sliny, ďalej na roztoče a peľ.


VetClub Dr.Max je aj na sociálnych sieťach


1×1 ks, hračka pre mačky
Pohybom aktivovaná zvuková hračka vytvárajúca realistické zvuky zvierat.
1×1 ks, hračka pre psy
Použitím vysokokvalitného materiálu TPU s rozťahovacou schopnosťou zabezpečíte interaktívnu zábavu pre Vášho psa. Pop pals sú vyrobené s lahkého a odrážajúceho sa materiálu ktorý odolá nejednámu psovi.
1×85 g, mačacie jedlo
Sheba kapsičky v rôznych variantoch uspokojí jazýčky každej mačky vďaka svojej lahodnej receptúre. Vyvážená a chutná strava pre všetky dospelé mačky bez umelých aróm a umelých konzervačných látok.
1×12000 g, krmivo pre psy
Krmivo určené pre dospelé psy všetkých plemien k pomoci riešenia gastro-črevných ochorení.
1×12 000 g, krmivo pre psov
Bezobilná receptúra Losos so zemiakmi pre šteňatá a mladých psov všetkých plemien (od 4 týždňov do 12 mesiacov).

Ďalšie články k téme Je možné, že váš pes či mačka trpia alergiou?