Ako často treba chodiť so psíkom von?

13. 5. 2022 · 9 minút na prečítanie

Venčenie psa môže byť zo začiatku zábava, no časom sa pre väčšinu majiteľov stane povinnou jazdou. Aká je tá správna frekvencia, aby sa všetci v domácnosti cítili spokojne?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako často treba chodiť so psíkom von?
Ako často chodiť na prechádzky s vaším psíkom?

 

 

Venčenie psa môže byť zo začiatku zábava, no časom sa pre väčšinu majiteľov stane povinnou jazdou. Aká je tá správna frekvencia, aby sa všetci v domácnosti cítili spokojne?

Odporúčania odborníkov sa rôznia podľa plemena, veku a množstva energie, ktorou váš štvornohý miláčik disponuje. Do úvahy tiež treba zobrať váš životný štýl a denný režim, ktorý ste schopní dodržiavať, aby ste sa nestali otrokom psích vychádzok. Ak hľadáte návod, ako dopriať psíkovi dostatok pohybu, prečítajte si náš článok.

Základné faktory

Frekvencia a priebeh venčenia sa u psíka počas jeho života veľmi mení. Úplne iný režim dodržiavate, keď máte doma šteniatko a musíte s ním utekať von po každom jedle. Starší psík toľko pohybu nepotrebuje a keď vonku prší či sneží, neraz sa rozhodne odložiť svoje venčenie na neskôr.

Medzi ďalšie parametre, ktoré by ste mali pri nastavovaní počtu venčení zobrať do úvahy, patrí:

 • Vek psa
 • Plemeno
 • Temperament a nároky na pohyb
 • Denný režim rodiny
 • Ročné obdobie 

 

Intenzita prechádzok závisí aj od plemena psa

Už pri výbere psíka by ste mali brať do úvahy charakteristické črty rasy, pre ktorú ste sa rozhodli. Plemená plné energie, ako sú pointery, kólie a ovčiaky, majú vyššie požiadavky na pohyb ako pohodlnejšie psíky, ku ktorým patria napríklad jorkšírske teriéry alebo papillony.

O tom, či bude váš pes dokonalý spoločník na ranný beh alebo je skôr gaučový typ, rozhoduje niekedy aj jeho povaha. 

Nemenej dôležité je zladiť sa. Dlhé prechádzky by mali baviť obe strany a nemali by zasahovať do vašich pracovných alebo súkromných vzťahov či ich dokonca znemožňovať. Je skvelé, keď sa snažíte tráviť čas so psíkom čo najviac vonku, niekedy však skutočne stačí pár minút na to, aby vykonal svoju potrebu. Ak mu vhodne nastavíte program, môže si prebytok energie „vybiť“ pri spoločných hrách v čase, ktorý vám bude vyhovovať o čosi viac.

Koľko pohybu pes naozaj potrebuje?

Podľa portálu petmd.com je 20 až 30 minút denne minimálny čas, ktorý by mal váš psík stráviť pohybom v rámci spoločného venčenia. Ak ste príliš zaneprázdnení, skúste mu dopriať aspoň 10 – 15 minút svižnej prechádzky každý deň, prípadne striedajte 2 kratšie venčenia s jednou dlhšou – aspoň polhodinovou - prechádzkou.

Vždy treba prihliadať na aktuálny fyzický stav vášho domáceho miláčika. Pes, ktorý trpí nadváhou, bolia ho kĺby, prípadne už má svoj vek, môže aj 10 minútovú prechádzku sabotovať a považovať doslova za zbytočnosť. Naopak, aktívne plemená s vami zvládnu celodenné túry a po dvojhodinovej prechádzke vyzerajú, ako by sa práve zobudili.

Univerzálny návod, ako nastaviť počet a náročnosť venčení pre vášho psíka, neexistuje. Skúste preto sledovať, ako je na tom s energiou a ako ho spoločné prechádzky bavia. Ak začne po 20-30 minútach sám od seba spomaľovať, môže to znamenať, že je unavený a je čas ísť domov. Často sa zmení jeho dych a namiesto toho, aby zvedavo kráčal vpred, čoraz viac „zdržuje“ a čuchá okolo seba, prípadne sa zastavuje. Pokiaľ po príchode domov potrebuje extra dlhý oddych, prípadne začne krívať, venčenie bolo nad jeho sily.

Naopak, ak je váš miláčik vždy plný energie a prechádzkou vás doslova prevedie, mali by ste investovať nielen váš čas, ale tiež financie do kvalitnej prechádzkovej výbavy, ku ktorej patrí spoľahlivá vôdzka alebo postroj, a tiež dobre sediaci obojok. Zabúdať by ste mali aj na náhubok, vďaka ktorému si môžete v prípade potreby skrátiť spoločný výlet použitím MHD.

Nie každý pes musí byť nadšený ranným behom s vami

Ďalšie možnosti na pohybové aktivity

Ak patríte medzi aktívnych ľudí, ktorí väčšinu voľného času trávia na bicykli alebo na horách, doprajte vášmu psíkovi dostatok času, aby si na vaše pohybové nároky zvykol. Jeho tolerancia na prechádzky sa môže pravidelným tréningom zvyšovať, pokiaľ je zdravý a je to v jeho fyzických silách.

 

Týždeň po týždni predlžujte venčenie a sledujte, ako naň reaguje. "Pravidelný pohyb u psa udržiava kĺby v dobrom stave, buduje svalovú hmotu, čo pomáha predchádzať zraneniam, podporuje kardiovaskulárne zdravie a udržiava primeranú hmotnosť zvieraťa," hovorí Dr. Wanda Gordon-Evans z Minnesotskej univerzity. Okrem toho pomáha budovať vzájomný vzťah medzi pánom a jeho štvornohým miláčikom. V neposlednom rade, dostatok pohybu sa odrazí aj na vašej kondičke.

Pokiaľ žijete v rodinnom dome so záhradou, kde má pes dostatočný priestor na pohyb, frekvencia venčení mimo domu sa prirodzene zmenšuje. Ak vášmu psíkovi takýto „tréning“ nebude stačiť, rýchlo sa to prejaví na stave vášho trávnika. V prípade, že z akéhokoľvek dôvodu nemôžete ísť spoločne von, ponúknite psíkovi možnosť vybúriť svoju energiu vo forme hry so psími hračkami, najlepšie tými, ktoré sa hýbu a nútia ho pohybovať sa.

Venčenie počas leta

S príchodom horúcich dní je nutné prispôsobiť váš spoločný režim vonku aktuálnym podmienkam. Psíkov, trpiacich nadváhou alebo obezitou, môže na pridlhých prechádzkach ohrozovať úpal. Rovnako netreba zabúdať na riziko prehriatia, dehydratácie či popálených labiek, najmä, ak sa pohybujete na rozpálených betónových plochách. V lete by ste sa preto mali asfaltu a dlažbe dôkladne vyhýbať.

Akonáhle teploty dosahujú 25°C a viac, je vhodné presunúť dlhšie prechádzky na skoro ráno alebo neskorý podvečer. Cez deň absolvujte krátke venčenie a vráťte sa domov do tieňa. Teplo zle znášajú rasy s krátkym ňufákom, ako sú napríklad buldočkovia, mopsíky, boxeri či bostonskí teriéri, ale aj psí seniori či psíkovia, trpiaci závažnými ochoreniami.

Myslite tiež na dostatok vody, ktorý by mal psík počas dňa vypiť. Nespoliehajte sa na to, že sa prirodzene ochladí plávaním – ide o známy a nebezpečný mýtus. Stránka mirivet.cz upozorňuje, že psi sa potia pomocou dýchania s otvorenou papuľou a prostredníctvom vankúšikov na labách. Nemajú potné žľazy, preto nie je ideálne namočiť ich uprostred leta len tak vo vode a nechať uschnúť. Pes sa neochladí, akurát môže takýmto spôsobom ochorieť.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


  Ďalšie články k téme Ako často treba chodiť so psíkom von?

  O autorovi
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Redakcia VetClub Dr.Max
  Čítať viac od autora