Aké benefity prinesie vášmu miláčikovi lososový olej pre psov?

13. 3. 2023 · 5 minút na prečítanie

Jedným z najpopulárnejších výživových doplnkov je práve lososový olej pre psov. V našom článku sa pozrieme na jeho benefity, riziká či správne dávkovanie.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Aké benefity prinesie vášmu miláčikovi lososový olej pre psov?

Zdravie a welfare psov je v posledných rokoch čoraz väčšou témou. Najvernejší spoločníci človeka si predsa zaslúžia len to najlepšie. Majitelia psov preto dbajú na zásady správnej výživy, dôsledne vyberajú značky krmiva a nezabúdajú ani na výživové doplnky. Jedným z tých najpopulárnejších je práve lososový olej pre psov. V nasledujúcom článku sa pozrieme na jeho benefity, možné riziká či správne dávkovanie.

Vyvážený jedálniček psa je základným predpokladom pre jeho zdravý, spokojný a dlhoveký život. Každý pániček, ktorý miluje svojho chlpáča, predsa chce, aby tu s ním zotrval čo najdlhšie. Je preto dobré venovať pozornosť zloženiu krmiva a občas ho obohatiť aj správnymi suplementmi, ktoré doplnia prípadné medzery vo výžive. Pozor: Nezabudnite, že pred podaním akéhokoľvek doplnku stravy alebo pred výraznou zmenou jedálnička psa je vhodné to najprv konzultovať s vaším veterinárom. Len tak budete mať istotu, že zmena vášmu psíkovi neublíži. 

Obľúbené oleje pre psov

Medzi najobľúbenejšie doplnky pre psov patria najmä oleje, ktoré ich stravu obohatia o potrebné mastné kyseliny a ďalšie cenné látky. Ktoré oleje môžete svojmu psíkovi podávať pre zlepšenie jeho zdravia?

Lososový olej 
Lososový olej sa získava z tuku lososa, ktorý je bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Tie sú esenciálne pre celkové zdravie psa, ktorý ich nedokáže získať inak ako z potravy. K najhlavnejším benefitom patrí podpora zdravej kože a srsti, ako aj prevencia proti zápalom.

Ľanový olej 
Je skvelým zdrojom esenciálnych mastných kyselín, napríklad kyseliny alfa linolénovej. Pomáha zlepšovať stav srsti, kože, ale tiež srdca, ciev či bunkových stien. Je prevenciou proti zápalom a mnohým kožným problémom. 

Kokosový olej
Obsahuje viacero mastných kyselín, ako sú kyselina laurová, kaprinová, kaprylová a myristová. Tie majú antibakteriálne, antivirotické, protiplesňové a protikvasinkové účinky. Kokosový olej preto pomáha predchádzať alergiám a kožným problémom. Je možné ho užívať vnútorne aj zvonka.

Olej z pestreca mariánskeho
Obsahuje kyselinu linonovú, kyselinu olejovú a kyselinu palmitovú, ale tiež vitamín E. Pomáha zvyšovať imunitu a pružnosť ciev. Okrem toho zlepšuje stav kože, srsti, trávenia a podporuje funkciu pečene. Je vhodné podávať ho napríklad pri odčervovaní. 

Benefity lososového oleja pre psov

Zrejme najpopulárnejším u psíčkarov je práve lososový olej pre jeho všestranné účinky aj obľubu u samotných psíkov. Veď ktorý chlpáč by odolal tej lahodnej rybacej vôni a chuti?  Samotný lososový olej pozostáva z dvoch typov omega-3 mastných kyselín: EPA (kyselina eikosapentaneová) a DHA (kyselina dokosahexaenová). Tieto sú pre organizmus psa, ale aj človeka, esenciálne. Nedokáže si ich sám syntetizovať, preto musí prijať ich dostatočné množstvo z potravy. Pozrime sa bližšie na výhody, ktoré suplementovanie lososového oleja prináša: 

 

Losos je cenným zdrojom omega-3 mastných kyselín

Nutričné benefity
Lososový olej je v prvom rade tuk, no obsahuje tiež proteíny, vitamíny A, D či E, a minerály, ako sú zinok a selén. Všetky tieto látky prispievajú k udržaniu pevného zdravia vášho miláčika. Zároveň olej pre svoju vysokú kalorickú hodnotu dopĺňa potrebnú energiu.

Zdravá koža a lesklá srsť
Psíčkari lososový olej najčastejšie vyhľadávajú pri problémoch so srsťou. Vďaka mastným kyselinám a biotínu tento tekutý zázrak naozaj prispeje k lesklej, hustej a zdravej srsti. Okrem toho pomáha zmierniť problémy, ako sú kožné alergie, zápaly, suchá pokožka, svrbenie, vyrážky či lupiny. Užitočný je aj ako prevencia či v období zvýšeného pĺznutia. 

Zdravé srdce
Určite ste veľakrát počuli, že omega-3 mastné kyseliny pomáhajú posilňovať zdravie kardiovaskulárneho systému. Je to tak, či už u ľudí alebo u psov. Aj štvornohým kamošom pomôže lososový olej znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení, zlepší prietok krvi a pružnosť ciev. 

Lepšia imunita
Ďalšou cennou zložkou lososového oleja sú antioxidanty, na ktorý je naozaj bohatý. Tie bojujú proti voľným radikálom, pomáhajú predchádzať oxidačnému stresu buniek, znižujú riziko zápalov a infekcií a celkovo tak posilňujú imunitný systém psa

Prevencia bolesti kĺbov
Lososový olej je skvelým doplnkom aj pre starších psíkov a psíkov s bolesťou kĺbov, artrózou, artritídou a ďalšími ochoreniami pohybového aparátu. Dôvodovom sú protizápalové vlastnosti, ktoré opuch a bolesti zmierňujú. Výsledkom je zvýšenie mobility kĺbov a aktívnejší pes. 

Zlepšenie funkcie mozgu
Je tiež dokázané, že mastné kyseliny podporujú funkciu mozgu, posilňujú pamäť a zlepšujú schopnosť učiť sa, a to najmä u šteniatok. Všetky tieto funkcie sú nevyhnutné pre výcvik. Lososový olej tak môže pomôcť aj k úspešnejšiemu tréningu a lepšej psychike psa.  

Podpora chuti do jedla
Mnohí majitelia psov bojujú s prieberčivosťou či nechutenstvom svojich miláčikov, ktorí z rôznych dôvodov odmietajú jesť granule či iné krmivo. Riešením môže byť práve lososový olej, ktorý zlepší senzorické vlastnosti jedla a podporí chuť do jedla. 



Nechutenstvo u psíka môže vyriešiť práve lososový olej

Ako lososový olej dávkovať?

Ak sa rozhodnete zaradiť do jedálnička vášho miláčika lososový olej, dôležité je začať pozvolna. Najprv dávkujte malé množstvo a sledujte prejavy a trávenie vášho psa. Dávkovanie sa môže u rôznych značiek olejov líšiť, preto vždy venujte pozornosť inštrukciám na obale.  Ako príklad uvádzame napríklad dávkovanie oleja Brit Care Salmon Oil:

Pri zdravom psíkovi sa ako prevencia odporúča podávať olej približne 3x týždenne. V prípade potreby a pri rôznych zdravotných problémoch môžete frekvenciu zvýšiť a podávať olej aj denne. 

Mnohé krmivá, najmä kvalitné prémiové granule, však už často olej obsahujú, preto by jeho zvýšené dávkovanie nemuselo byť pre psa prospešné. Najlepšie preto urobíte, ak sa poradíte so svojím veterinárom.

Riziká podávania lososového oleja

Hnačka 
Nadmerné množstvo lososového oleja môže urýchliť trávenie. Dôsledkom môže byť častejšia alebo mäkšia stolica. Ak toto u svojho psa spozorujete, znížte dávku alebo frekvenciu dávkovania. Ak hnačky neprestanú, olej vyraďte. 

Zápach
U niektorých psov sa môže po konzumácii oleja objaviť rybací zápach z úst alebo z kože. Zvyčajne to však nesúvisí so žiadnym zdravotným problémom, preto sa nemusíte ničoho obávať. 

Alergická reakcia 
Aj keď lososový olej väčšina psíkov znáša dobre, u niektorých sa môže vyvinúť alergická reakcia. Ak spozorujete škriabanie, opuch alebo ťažkosti s dýchaním, okamžite vyhľadajte veterinárnu pomoc a prestaňte s podávaním oleja. Vo väčšine prípadov však zaznamenávajú majitelia psíkov skvelé výsledky a na lososový olej, prípadne iné druhy olejov, nedajú dopustiť. Skúste aj vy podporiť zdravie vášho miláčika a zaraďte do jeho stravy prospešné doplnky. Nájdete ich v našom e-shope v sekcii Výživové doplnky pre psy. 


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme Aké benefity prinesie vášmu miláčikovi lososový olej pre psov?

  • Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    Ako zvládnuť ochorenia oka u psíka

    · 4 minúty na prečítanie
    Slzenie, začervenanie očí, ovisnuté vnútorné viečka alebo hnisavý výtok z očí môžu trápiť psov a ich majiteľov. Aké sú príčiny týchto príznakov a môžu súvisieť s alergiou?
  • Ak ste majiteľom psa, musíte sa skôr alebo neskôr rozhodnúť, či ho dáte vykastrovať. Tento zákrok, ktorý je pomerne bežný, prináša mnoho výhod, avšak nemusí byť vždy optimálnym riešením.
  • Viele majiteľov psov sa sústredia na problémy s správaním, ktoré môžu vyvolať nervozitu alebo agresivitu. Poskytneme vám rady, ako identifikovať príčiny týchto reakcií a ako ich efektívne riešiť.
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora