Pečeň (1)

 

Pečeň

 

Pečeň môže postihovať celý rad chorôb. Tieto ochorenia dlho prebiehajú bez príznakov alebo sú len veľmi nevýrazné.

Veľmi často medzi nešpecifické príznaky patrí tlak pod pravým rebrovým oblúkom, ďalej nafukovanie, pocit zhoršeného trávenia, celková slabosť, nevýkonnosť, zvýšená únava, svrbenie kože. Môžu sa objaviť zvýšená teplota, zimnica, zmeny farby stolice či moču. V pokročilejších štádiách býva zjavné žlté sfarbenie kože, prípadne očných bielok, opuchy dolných končatín, zväčšenie obvodu brucha. Máloktorý z uvedených príznakov je však vyslovene špecifický pre choroby pečene.

Medzi najčastejšie choroby pečene  patria alkoholová choroba pečene, nealkoholová tuková choroba pečene a chronické vírusové zápaly pečene.

Najčastejšie postihnutie pečene je nealkoholová tuková choroba pečene. Vzniká v dôsledku prevládajúceho životného štýlu - prejedania a nedostatku pohybu - môžeme ju teda pokojne zaradiť medzi civilizačné choroby. Výrazne častejšie postihuje ľudí s nadváhou či obezitou, ale môže sa vyskytnúť aj u ľudí s normálnou hmotnosťou. Často sa zistí náhodne, v rámci iných vyšetrení, a to z krvi - zvýšenými pečeňovými enzýmami.

Najpodstatnejším opatrením je zmena životného štýlu - úprava stravovacích návykov, zvýšenie pohybovej aktivity a zníženie telesnej hmotnosti.

Ďalšou z relatívne častých príčin poškodenia pečene, či už akútneho, alebo chronického, sú lieky. Prakticky každý liek môže spôsobiť poškodenie pečene, ale u niektorých sa to predpokladá. Zvýšená opatrnosť je na mieste pri voľnopredajných liekoch, najmä s obsahom paracetamolu, ktorý je bežne dostupný v „protichrípkových“ liekoch.

Zoradiť podľa
  • 1×1 ks, rychlotest Pečeň
    Test na zistenie stavu pečene je rýchlotest, ktorý slúži na meranie zvýšenej hladiny ALT a AST, pre úspešné použitie ktorého stačí jedna kvapka krvi odobratá z bruška prsta.
      Pečeň

      Pečeň