Afty (3)

Afty

Afty predstavujú neinfekčný a neprenosný zápal, ktorý sa vyskytuje v ústnej dutine. Vyznačujú sa malými vriedkami a pľuzgierikmi. Ich farba sa mení od závislosti od štádia, počnúc žltou a bielou. Po prasknutí pľuzgiera je vriedok ohraničený sčervenaním, ktorý signalizuje silné podráždenie. Toto podráždenie sa môže zhoršiť pri jedení, pití alebo rozprávaní. Ich výskyt je najčastejšie v ústnej dutine na sliznici, na ďasnách, ale aj v hrdle. Medzi príčiny vzniku áft, patrí hlavne dlhodobý stres, únava, nesprávna strava. Ich výskyt môže byť spojený aj so zlou hygienou. Podráždenie môže spôsobiť aj tvrdá zubná kefka, zlá technika umývania zubov či náhradná zubná protéza.

Pri liečbe je nutné najmä obmedziť citrusové plody, slané, kyslé a príliš korenené jedlá. Je vhodné doplniť vitamíny skupiny B, hlavne B2 a B12. Taktiež zinok a prípravky na posilnenie imunity ako echinacea, betaglukán, či probiotiká na cmúľanie. Lokálne sa používajú roztoky na výplach ústnej s obsahom chlorhexidínu, čajovníkového oleja, šalvie, rumančeka, repíka, propolisu, konopného oleja. Na zmiernenie bolesti a regeneráciu sa používajú gély a spreje obsahom lidokaínu, kyseliny hyalurónovej, ale aj s rastlinnými výťažkami zo šalvie, konopného oleja a rumančeka.

Zoradiť podľa
 • 1×10 g, gél na afty
  Gél na afty a na starostlivosť a ochranu ústnej sliznice dospelých a deti od 3 rokov. Zmierňuje pálenie a podráždenie, pomáha znižovať nepríjemné pocity, regeneruje epitel a tiež zlepšuje stav ďasien.
 • 1×100 ml, roztok na afty
  Gél sa nanáša lokálne (na postihnuté miesto) alebo na celé pery. Používa sa niekoľkokrát denne podľa potreby.
 • Konopné sérum s obsahom CBD.
   Afty

   Afty