Ako si poradiť s hnačkou u detí?

11. 2. 2016 · 4 minúty na prečítanie

Pri ľahších formách ochorenia sa možno trápia viac rodičia ako dieťa. Hnačka nemusí byť spojená s bolesťami a dieťa okrem častej stolice nemusí mať iné problémy. Horšie sú samozrejme stavy, kedy dieťa trpí bolesťami a kŕčmi. V oboch prípadoch je však najdôležitejšie dodržanie pitného režimu, aby nedošlo k dehydratácii.

PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Ako si poradiť s hnačkou u detí?

V odbornej literatúre sa píše, že o hnačke ako o ochorení hovoríme vtedy, ak dochádza k vyprázdneniu čriev viac ako 3x denne. Stolica je pritom riedka až vodnatá. Najmä u dojčiat je vhodnejšie porovnanie s normálnym stavom -  spozornieť by sme mali vždy, keď má dieťa riedku stolicu častejšie ako je bežné, keď je dieťa zdravé.

Okrem častej stolice bývajú sprievodnými príznakmi bolesti bruška až kŕče, nechutenstvo či horúčka. Najnepríjemnejšie a tiež rizikové je spojenie hnačky so zvracaním. Dieťa často odmieta prijímať tekutiny či stravu a tým dochádza k ešte rýchlejšej strate tekutín.

Treba tiež rozlišovať akútnu a chronickú hnačku. Akútna trvá zväčša niekoľko hodín až dní, chronická sa počíta na týždne až mesiace a zväčša býva spojená s iným ochorením. Samozrejme, pri chronickej hnačke je vždy potrebná starostlivosť lekára. Pri akútnej hnačke je nutná návšteva lekára ak trvá dlhšie ako 3 dni (u dojčiat dlhšie ako 24 hodín), ak sú vysoké horúčky alebo krv v stolici.

Príčiny bývajú rôzne

Najčastejšie to u detí bývajú bakteriálne alebo vírusové infekcie. Z baktérii sú najčastejšími pôvodcami rody Salmonella alebo Campylobacter. Pri vírusových infekciách bývajú najčastejší pôvodcovia rotavírusy. Zákernosť takýchto infekcií je v tom, že sa, najmä v kolektívoch, rýchlo šíria. Ak v škole alebo škôlke ochorie čo i len jedno dieťa, nákaza sa rýchlo môže rozšíriť aj na ostatné deti. Menej častou príčinou sú parazity ako napríklad giardióza alebo amébiáza.

Existuje prevencia?

Najdôležitejšou ochranou je striktné dodržiavanie hygieny. Časté umývanie rúk, najmä pred jedlom, a po každom použití toalety by malo byť samozrejmosťou už pre malé deti. Ak je to možné, treba najmä malým deťom zabrániť, aby si dávali do úst špinavé predmety či neumyté ruky.

Čo ak sa predsa len nepodarilo dieťa pred infekciou ochrániť?

Základom je vždy snaha o to, aby dieťa nebolo dehydrované. Najmä u dojčiat je veľké riziko straty tekutín a následných ťažkostí. Prvé príznaky dehydratácie u dojčiat sú suché pery, suchá sliznica v ústach. Neskôr dochádza k prepadnutiu fontanely, čo je väzivová blana medzi kosťami lebky. U dojčiat lebečné kosti ešte nie sú zrastené a táto blana tvorí spoje medzi nimi. Prepadnutá fontanela sa dá nahmatať ako štrbina medzi lebečnými kosťami. Dieťa býva zo začiatku plačlivé, neskôr však naopak apatické až môže upadať do bezvedomia. To je samozrejme už stav, ktorý si vyžaduje starostlivosť lekára.

Liečba spočíva najmä v správnych režimových opatreniach

To znamená na prvom mieste doplnenie tekutín. U kojených detí, samozrejme neprestať kojiť. Je vhodné podávať aj prevarenú dojčenskú vodu. U väčších detí je vhodné doplniť okrem tekutín aj glukózu a elektrolyty. Ideálne je pripraviť takzvaný orálny rehydratačný roztok. V lekárni sa dajú tiež kúpiť prípravky, ktoré obsahujú vhodné dávky glukózy a elektrolytov, prípadne sú doplnené probiotikami. Viac o rehydratácii sa môžete dozvedieť tu.

Neoddeliteľnou súčasťou liečby je aj správna strava.

Pre deti od dvoch rokov sú určené kvapky, ktoré obsahujú produkty metabolizmu probiotických baktérii. Pomáhajú k opätovnému osídleniu čreva týmito baktériami a tiež pomáhajú zabezpečiť správne pH pre ich rýchly rast. Najmä pri vírusových a bakteriálnych hnačkách rýchlo pomáhajú zastaviť prejavy.

Druhou možnosťou ako obnoviť osídlenie čreva probiotikami sú prípravky s obsahom kvasinky Saccharomyces boulardii var. Boulardii. Tento druh je určený najmä na liečbu hnačiek a akútnych tráviacich problémov. V kvapkovej forme je možné podávať už pre deti od dovŕšeného 2. mesiaca. Prípravky s obsahom diosmectitu sú určené už pre deti od narodenia. Liek je vo forme prášku a účinok spočíva vo vytvorení vrstvy na sliznici čreva a absorpcii látok, ktoré spôsobujú hnačku. Dojčatám sa liek podáva rozpustený vo vode, u väčších detí sa môže zamiešať napríklad do roztlačeného banánu. Účinkuje iba pri hnačkách spôsobených bakteriálnymi alebo vírusovými infekciami. Podobné účinky má aj čierne uhlie, avšak jeho nevýhodou je, že farbí stolicu a tým bráni odhaleniu krvi v stolici. Lieky, ktoré pôsobia antibakteriálne, by sa mali podávať až keď je známa príčina hnačky. Od 6 rokov sa môže podávať liek s účinnou látkou nifuroxazid. Je to takzvané črevné dezinficiens a pomáha pri hnačkách s bakteriálnym pôvodom. Lieky na spomalenie trávenia a pohybu stolice v črevách by sa mali podávať iba v prípadoch, kedy je známe, že sa nejedná o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu. V prípade podania pri takejto infekcii by nedochádzalo k vylúčeniu týchto choroboplodných organizmov z tela von a stav by sa ešte zhoršil.

Hnačka u detí je nepríjemná a niekedy môže byť aj nebezpečná. Väčšinou však behom 1-2 dní prejavy ustúpia a trávenie sa opäť dostane do normálneho stavu. Dôležité je sledovať vývoj ochorenia a v prípade komplikácii ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Ďalšie články k téme Ako si poradiť s hnačkou u detí?

  • Pozor na dehydratáciu pri hnačke

    Pozor na dehydratáciu pri hnačke

    · 4 minúty na prečítanie
    Ako sme už spomínali v článku „Ako si poradiť s hnačkou u detí“, najdôležitejším opatrením pri hnačkách u detí je rehydratácia, čiže doplnenie tekutín a iónov, aby sa predišlo poškodeniu organizmu. 
  • Je pre vaše deti už čas prázdnin? Okrem plánovania zábavných aktivít nezabudnite venovať pozornosť aj tomu, čo jedia. Počas teplých letných dní nie sú problémy ako bolesti brucha alebo zápal hrdla ničím neobvyklým...
  • Počas letných mesiacov sa u detí často vyskytujú hnačky alebo vracanie, čo môže byť spôsobené zmenou stravovacích návykov, novým prostredím, vysokými teplotami alebo nedostatočnou hygienou rúk. V boji proti týmto problémom môžu byť nápomocné prospešné baktérie.
O autorovi
PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Čítať viac od autora