Nadmerná suchosť pokožky a ekzém. Ako spolu súvisia?

23. 12. 2020 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
 • atopická pleť
 • citlivá pokožka
 • ekzém
 • suchá pokožka

 

 

Pokiaľ celoročne bojujete so suchou a citlivou pokožkou, v aktuálnom ročnom období by ste mali byť veľmi opatrní. Na rozdiel od zdravej kože, ktorá má prirodzenú ochrannú bariéru vo forme mazu, tá vaša potrebuje pomoc zvonka. Zvýšenie hydratácie vo forme pravidelného pitného režimu a hydratačných masiek, dokáže zmierniť akútne prejavy štípania či ťahania, no na skutočnú ochranu pred dažďom a vetrom to stačiť nebude. Obzvlášť nie, ak sa vám na tvári pravidelne objavujú červené fľaky alebo drobné šupinky...

PREČO PRÁVE JA?

Dôvodov, prečo sa u vás objaví atopická dermatitída, zjednodušene nazývanáekzém, môže byť hneď niekoľko. Najčastejšie za to nesie vinu vaša genetická výbava a prostredie, v ktorom sa pohybujete. Niekto sa s ekzémom narodí už ako dieťa, iný sa s ním prvýkrát zoznámi v dospelosti, napríklad v dôsledku alergickej reakcie na potraviny či premnoženia mikroorganizmov na pokožke.

Ekzém môže vzniknúť kedykoľvek počas života. Ak je vaša pleť prirodzene suchá a citlivá, je náchylnejšia na rôzne poranenia či zápalové procesy, v dôsledku ktorých nastane na jej povrchu taká nerovnováha, ktorá prerastie do závažnejších kožných problémov. V prípade, že cítite dlhodobý diskomfort, prípadne spozorujete zvláštny výsev alebo šupinky na tvári alebo na tele, mali by ste sa obrátiť na odborníka. Ten presne určí, či ide o neškodný prechodný stav alebo si vaša koža žiada odbornú liečbu.

Upokojujúci olejový balzam proti svrbeniu pre suchú pokožku so sklonom k atopii poskytuje okamžitú úľavu od pálenia a pocitu sucha.
5.0
(1)
100% prírodná Termálna voda Uriage v spreji hydratuje, upokojuje, zjemňuje a ochraňuje pokožku pred pôsobením voľných radikálov.
čistiaci olej pre veľmi suchú až atopickú pokožku 1x1000 ml
5.0
(4)
Upokojujúci čistiaci olej bez obsahu mydla chráni a ukľudňuje atopickú pokožku.
1×200 ml, upokojujúca hmla proti svrbeniu pokožky
Upokojujúca hmla proti svrbeniu upokojuje pocity pnutia na spôsobené suchosťou pokožky.
Sprchovací olej s omega 3-6-9 esenciálnymi mastnými kyselinami pre každodennú starostlivosť o suchú alebo citlivú pokožku so sklonom k atopii.
Ľahký relipidačný balzam s trojitou účinnosťou. Vhodný aj pre pokožku so sklonom k atopickému ekzému.
Už počas sprchovania pomáha zmierňovať prejavy pokožky so sklonom k atopickému ekzému.

SVRBIACA TVÁR

Ekzém na tvári patrí medzi tie najnepríjemnejšie formy. Spozorujete ho takmer okamžite –pokožka na viečkach, okolo úst a na krku býva ružová až červená, posiata šupinkami či chrastičkami. V horšom prípade sa tieto prejavy rozšíria na celú tvár až do vlasovej pokožky a môžete tiež spozorovať prehĺbenie vrások kvôli zvýšenej suchosti pleti. Zriedkavý nie je ani opuch okolo očí.

Pálenie, svrbenie a červenanie tváre signalizuje narušenie vašej ochrannej kožnej bariéry. Pokožka je náchylnejšia na zápal, prestáva tolerovať bežnú kozmetiku, ktorú ste doteraz bez problémov používali. Aby sa vaša pleť vrátila do pôvodnej formy, je nutné prispôsobiť sa jej aktuálnym potrebám a siahnuť po výrobkoch, ktoré jej pomôžu stiahnuť zápal, prinavrátiť stratenú rovnováhu a schopnosť udržať vlahu vo vnútri buniek.

 

PRVÁ POMOC

Mimoriadne dôležité je pri akútnom zhoršení pokožky dopriať si dostatok spánku. Možno to znie zvláštne, ale vaša pleť si tiež potrebuje oddýchnuť od každodenného stresu. Mnoho ľudí v zimnom období zabúda na pitný režim, ktorý je pre hydratáciu kože mimoriadne dôležitý. Častým problémom býva aj suchý vzduch v bytoch či kanceláriách. Pomôže vám mokrý uterák, položený na radiátor alebo zvlhčovač vzduchu.

 

Ráno môžete čistenie podráždenej tváre vodou úplne vynechať. Osviežte ju radšej termálnou vodou. Čistiaci gél vymeňte za niečo šetrnejšie, napríklad za krémové mlieko, vhodné na citlivú pleť. Po jeho použití by vás pokožka nemala páliť ani ťahať. Pri akútom ekzéme minimalizujte svoju bežnú rutinu. Koncentrované látky v sérach by vám nemuseli urobiť dobre. Zabudnite tiež na používanie hydroxy-kyselín, retinoidov alebo prípravkov na akné, ktoré vás budú ešte viac vysušovať. Rovnako opatrné buďte s bio kozmetikou a produktami s obsahom esenciálnych olejov alebo byliniek.

 

DODRŽUJTE TIETO ZÁSADY

 • Suchú kožu so sklonom k ekzémom treba krémovať častejšie, minimálne dvakrát denne. Ak nestíhate premastiť celé telo, zamerajte sa aspoň na tie najsuchšie oblasti, a to kedykoľvek počas dňa.
 • Určite ste už počuli, že voda vašu pokožku prirodzene vysušuje. Výhodné je preto používanie špeciálnych sprchových olejov, ktoré ju vyčistia šetrným spôsobom. Myslite tiež na pravidlo troch minút a ihneď po kúpeli alebo sprche sa nakrémujte.
 • Voľte si vhodnú kozmetiku podľa jednoduchého pravidla – čím je koža suchšia, tým mastnejšie krémy a častejšiu opateru potrebuje. Skvelým tipom sú prípravky s obsahom bambuckého masla, argánového či olivového oleja a termálnej vody.
 • Opačné pravidlo platí pri ekzéme. Teda, čím je problém horší, tým ľahší krém a v tenšej vrstve aplikujte. Ideálne je celkové ošetrenie, kedy na ošetrenie popraskaných a mokvajúcich prejavoch použite najprv obklady, následne vhodný krém a napokon tieto ložiská ošetrite pastou, napríklad s obsahom zinku.
 • Je dobré mať doma viacero druhov krémov a starostlivosť prispôsobovať aktuálnemu stavu vašej pokožky. Nespoliehajte sa však na samoliečbu, pokiaľ máte postihnuté väčšie plochy na tele, prípadne sa váš stav viditeľne zhoršuje. Liečba by mala byť vždy riadená a schválená lekárom.

5.0
(4)
Regeneračný krém s obsahom medi a zinku regeneruje rôznymi vplyvmi oslabenú pokožku (sklon k podráždeniu, zapareniu či praskaniu, pokožka po estetických dermatologických zákrokoch).
Telový krém s omega 3-6-9 esenciálnymi mastnými kyselinami vyvinutý pre každodennú starostlivosť o suchú alebo citlivú pokožku so sklonom k atopii.
5.0
(1)
Šampón s omega 3-6-9 esenciálnymi mastnými kyselinami vyvinutý pre každodennú starostlivosť o suché vlasy a citlivú pokožku hlavy so sklonom k atopii.
1×454 ml, hydratačný krém
5.0
(1)
na suchú až veľmi suchú pokožku
1×473 ml, na normálnu až veľmi suchú pokožku
Hydratačný čistiaci penivý olej vhodný pre normálnu až veľmi suchú pokožku, atopickú pokožku a pokožku dojčiat.
1×30 g, regenračný krém
Krém obsahujúci imunoglukán na regeneráciu poškodenej kože. Má hydratačné účinky. Bez parabénov. Vhodný pri slnečných alergiách, ekzémoch a dermatitídach.
1×473 ml, telové mlieko
Hydratačné mlieko na suchú až veľmi suchú pokožku.
5.0
(9)
Vysoko upokojujúca starostlivosť pre veľmi suchú, podráždenú a citlivú pokožku so sklonom k atopii (dospelí, deti, dojčatá). Výživná a nelepivá textúra balzamu s protisvrbivým a obnovujúcim účinkom.

Ďalšie články k téme Nadmerná suchosť pokožky a ekzém. Ako spolu súvisia?

 • Zhoršil sa vám ekzém? Atopickej koži pomáhajú omega mastné kyseliny

  Zhoršil sa vám ekzém? Atopickej koži pomáhajú omega mastné kyseliny

  · 5 minút na prečítanie
  • atopická pleť
  • ekzém
  • suchá pokožka
  Príchod sychravého jesenného počasia pre atopikov znamená zhoršenie stavu ich pokožky. Zabrániť prípadne aspoň výrazne zmierniť negatívne prejavy môžete používaním kozmetiky s obsahom esenciálnym mastných kyselín.   
 • Celé leto pri bazéne? Pozor na tieto nástrahy!

  Celé leto pri bazéne? Pozor na tieto nástrahy!

  · 5 minút na prečítanie
  • atopická pleť
  • ekzém
  • mykóza
  • suchá pokožka
  Horúce počasie nás doslova ženie k vode! Ak plánujete stráviť tohtoročné prázdniny pri bazéne, nemali by ste zabúdať na ochranu vášho zdravia. Viete, čo všetko vám hrozí?
 • Čo musíte vedieť o atopickom lete

  Čo musíte vedieť o atopickom lete

  · 5 minút na prečítanie
  • atopická pleť
  • ekzém
  Boj so suchou, svrbiacou pokožkou stojí pacientov s atopickým ekzémom veľa síl a energie. Máme pre vás 5 spoľahlivých rád, vďaka ktorým si môžete bez obáv pobaliť kufre!