Nadmerná suchosť pokožky a ekzém. Ako spolu súvisia?

23. 12. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Suchá koža zvykne svrbieť, páliť alebo sa dokonca šúpať. Tento problém často prerastie až do ekzému. Pomôcť vám môžu špeciálne kozmetické návyky – poznáte ich?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Nadmerná suchosť pokožky a ekzém. Ako spolu súvisia?

Pokiaľ celoročne bojujete so suchou a citlivou pokožkou, v aktuálnom ročnom období by ste mali byť veľmi opatrní. Na rozdiel od zdravej kože, ktorá má prirodzenú ochrannú bariéru vo forme mazu, tá vaša potrebuje pomoc zvonka. 

Zvýšenie hydratácie vo forme pravidelného pitného režimu a hydratačných masiek, dokáže zmierniť akútne prejavy štípania či ťahania, no na skutočnú ochranu pred dažďom a vetrom to stačiť nebude. Obzvlášť nie, ak sa vám na tvári pravidelne objavujú červené fľaky alebo drobné šupinky...

PREČO PRÁVE JA?

Dôvodov, prečo sa u vás objaví atopická dermatitída, zjednodušene nazývanáekzém, môže byť hneď niekoľko. Najčastejšie za to nesie vinu vaša genetická výbava a prostredie, v ktorom sa pohybujete. Niekto sa s ekzémom narodí už ako dieťa, iný sa s ním prvýkrát zoznámi v dospelosti, napríklad v dôsledku alergickej reakcie na potraviny či premnoženia mikroorganizmov na pokožke.

Ekzém môže vzniknúť kedykoľvek počas života. Ak je vaša pleť prirodzene suchá a citlivá, je náchylnejšia na rôzne poranenia či zápalové procesy, v dôsledku ktorých nastane na jej povrchu taká nerovnováha, ktorá prerastie do závažnejších kožných problémov. V prípade, že cítite dlhodobý diskomfort, prípadne spozorujete zvláštny výsev alebo šupinky na tvári alebo na tele, mali by ste sa obrátiť na odborníka. Ten presne určí, či ide o neškodný prechodný stav alebo si vaša koža žiada odbornú liečbu.

SVRBIACA TVÁR

Ekzém na tvári patrí medzi tie najnepríjemnejšie formy. Spozorujete ho takmer okamžite –pokožka na viečkach, okolo úst a na krku býva ružová až červená, posiata šupinkami či chrastičkami. V horšom prípade sa tieto prejavy rozšíria na celú tvár až do vlasovej pokožky a môžete tiež spozorovať prehĺbenie vrások kvôli zvýšenej suchosti pleti. Zriedkavý nie je ani opuch okolo očí.

 

Pálenie, svrbenie a červenanie tváre signalizuje narušenie vašej ochrannej kožnej bariéry. Pokožka je náchylnejšia na zápal, prestáva tolerovať bežnú kozmetiku, ktorú ste doteraz bez problémov používali. Aby sa vaša pleť vrátila do pôvodnej formy, je nutné prispôsobiť sa jej aktuálnym potrebám a siahnuť po výrobkoch, ktoré jej pomôžu stiahnuť zápal, prinavrátiť stratenú rovnováhu a schopnosť udržať vlahu vo vnútri buniek.

PRVÁ POMOC

Mimoriadne dôležité je pri akútnom zhoršení pokožky dopriať si dostatok spánku. Možno to znie zvláštne, ale vaša pleť si tiež potrebuje oddýchnuť od každodenného stresu. Mnoho ľudí v zimnom období zabúda na pitný režim, ktorý je pre hydratáciu kože mimoriadne dôležitý. Častým problémom býva aj suchý vzduch v bytoch či kanceláriách. Pomôže vám mokrý uterák, položený na radiátor alebo zvlhčovač vzduchu.

 

Ráno môžete čistenie podráždenej tváre vodou úplne vynechať. Osviežte ju radšej termálnou vodou. Čistiaci gél vymeňte za niečo šetrnejšie, napríklad za krémové mlieko, vhodné na citlivú pleť. Po jeho použití by vás pokožka nemala páliť ani ťahať. Pri akútom ekzéme minimalizujte svoju bežnú rutinu. Koncentrované látky v sérach by vám nemuseli urobiť dobre. Zabudnite tiež na používanie hydroxy-kyselín, retinoidov alebo prípravkov na akné, ktoré vás budú ešte viac vysušovať. Rovnako opatrné buďte s bio kozmetikou a produktami s obsahom esenciálnych olejov alebo byliniek.

 

DODRŽUJTE TIETO ZÁSADY

 • Suchú kožu so sklonom k ekzémom treba krémovať častejšie, minimálne dvakrát denne. Ak nestíhate premastiť celé telo, zamerajte sa aspoň na tie najsuchšie oblasti, a to kedykoľvek počas dňa.
 • Určite ste už počuli, že voda vašu pokožku prirodzene vysušuje. Výhodné je preto používanie špeciálnych sprchových olejov, ktoré ju vyčistia šetrným spôsobom. Myslite tiež na pravidlo troch minút a ihneď po kúpeli alebo sprche sa nakrémujte.
 • Voľte si vhodnú kozmetiku podľa jednoduchého pravidla – čím je koža suchšia, tým mastnejšie krémy a častejšiu opateru potrebuje. Skvelým tipom sú prípravky s obsahom bambuckého masla, argánového či olivového oleja a termálnej vody.
 • Opačné pravidlo platí pri ekzéme. Teda, čím je problém horší, tým ľahší krém a v tenšej vrstve aplikujte. Ideálne je celkové ošetrenie, kedy na ošetrenie popraskaných a mokvajúcich prejavoch použite najprv obklady, následne vhodný krém a napokon tieto ložiská ošetrite pastou, napríklad s obsahom zinku.
 • Je dobré mať doma viacero druhov krémov a starostlivosť prispôsobovať aktuálnemu stavu vašej pokožky. Nespoliehajte sa však na samoliečbu, pokiaľ máte postihnuté väčšie plochy na tele, prípadne sa váš stav viditeľne zhoršuje. Liečba by mala byť vždy riadená a schválená lekárom.

Ďalšie články k téme Nadmerná suchosť pokožky a ekzém. Ako spolu súvisia?

 • Štyri kľúčové otázky o atopickom ekzéme

  Štyri kľúčové otázky o atopickom ekzéme

  · 4 minúty na prečítanie
  Objavil sa vám na tvári nepríjemný výsev? Je možné, že ide o atopický ekzém. Prečítajte si otázky, s ktorými sa špecialistka na dermoporadenstvo, Veronika Blahová, stretáva často.
 • Čo musíte vedieť o atopickom lete

  Čo musíte vedieť o atopickom lete

  · 3 minúty na prečítanie
  Boj so suchou, svrbiacou pokožkou stojí pacientov s atopickým ekzémom veľa síl a energie. Máme pre vás 5 spoľahlivých rád, vďaka ktorým si môžete bez obáv pobaliť kufre!
 • Máte doma atopika? Doprajte mu prázdniny bez sĺz!

  Máte doma atopika? Doprajte mu prázdniny bez sĺz!

  · 3 minúty na prečítanie
  Ak vaše dieťa trápi ekzém, každý deň zvádzate boj s mnohými nástrahami. Poradíme vám, ako budú spokojní vaši najmilší aj ich pokožka.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora