






Pokiaľ celoročne bojujete so suchou a citlivou pokožkou, v aktuálnom ročnom období by ste mali byť veľmi opatrní. Na rozdiel od zdravej kože, ktorá má prirodzenú ochrannú bariéru vo forme mazu, tá vaša potrebuje pomoc zvonka. Zvýšenie hydratácie vo forme pravidelného pitného režimu a hydratačných masiek, dokáže zmierniť akútne prejavy štípania či ťahania, no na skutočnú ochranu pred dažďom a vetrom to stačiť nebude. Obzvlášť nie, ak sa vám na tvári pravidelne objavujú červené fľaky alebo drobné šupinky...
Dôvodov, prečo sa u vás objaví atopická dermatitída, zjednodušene nazývanáekzém, môže byť hneď niekoľko. Najčastejšie za to nesie vinu vaša genetická výbava a prostredie, v ktorom sa pohybujete. Niekto sa s ekzémom narodí už ako dieťa, iný sa s ním prvýkrát zoznámi v dospelosti, napríklad v dôsledku alergickej reakcie na potraviny či premnoženia mikroorganizmov na pokožke.
Ekzém môže vzniknúť kedykoľvek počas života. Ak je vaša pleť prirodzene suchá a citlivá, je náchylnejšia na rôzne poranenia či zápalové procesy, v dôsledku ktorých nastane na jej povrchu taká nerovnováha, ktorá prerastie do závažnejších kožných problémov. V prípade, že cítite dlhodobý diskomfort, prípadne spozorujete zvláštny výsev alebo šupinky na tvári alebo na tele, mali by ste sa obrátiť na odborníka. Ten presne určí, či ide o neškodný prechodný stav alebo si vaša koža žiada odbornú liečbu.
Ekzém na tvári patrí medzi tie najnepríjemnejšie formy. Spozorujete ho takmer okamžite –pokožka na viečkach, okolo úst a na krku býva ružová až červená, posiata šupinkami či chrastičkami. V horšom prípade sa tieto prejavy rozšíria na celú tvár až do vlasovej pokožky a môžete tiež spozorovať prehĺbenie vrások kvôli zvýšenej suchosti pleti. Zriedkavý nie je ani opuch okolo očí.
Pálenie, svrbenie a červenanie tváre signalizuje narušenie vašej ochrannej kožnej bariéry. Pokožka je náchylnejšia na zápal, prestáva tolerovať bežnú kozmetiku, ktorú ste doteraz bez problémov používali. Aby sa vaša pleť vrátila do pôvodnej formy, je nutné prispôsobiť sa jej aktuálnym potrebám a siahnuť po výrobkoch, ktoré jej pomôžu stiahnuť zápal, prinavrátiť stratenú rovnováhu a schopnosť udržať vlahu vo vnútri buniek.
Mimoriadne dôležité je pri akútnom zhoršení pokožky dopriať si dostatok spánku. Možno to znie zvláštne, ale vaša pleť si tiež potrebuje oddýchnuť od každodenného stresu. Mnoho ľudí v zimnom období zabúda na pitný režim, ktorý je pre hydratáciu kože mimoriadne dôležitý. Častým problémom býva aj suchý vzduch v bytoch či kanceláriách. Pomôže vám mokrý uterák, položený na radiátor alebo zvlhčovač vzduchu.
Ráno môžete čistenie podráždenej tváre vodou úplne vynechať. Osviežte ju radšej termálnou vodou. Čistiaci gél vymeňte za niečo šetrnejšie, napríklad za krémové mlieko, vhodné na citlivú pleť. Po jeho použití by vás pokožka nemala páliť ani ťahať. Pri akútom ekzéme minimalizujte svoju bežnú rutinu. Koncentrované látky v sérach by vám nemuseli urobiť dobre. Zabudnite tiež na používanie hydroxy-kyselín, retinoidov alebo prípravkov na akné, ktoré vás budú ešte viac vysušovať. Rovnako opatrné buďte s bio kozmetikou a produktami s obsahom esenciálnych olejov alebo byliniek.