Máte svoj čajový rituál? Dokáže zlepšiť pleť aj náladu

23. 12. 2020 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie

Silu byliniek poznali už naše prababičky. V časoch, keď sa kašeľ a nachladnutie riešili čisto prírodnou formou, pomáhali pri liečbe najrôznejších neduhov tela aj mysle. Dodnes máme vo zvyku uvariť si šálku čaju, ak sa práve necítime vo svojej koži. Nech už preferujete zelený, čierny, bylinkový alebo ovocný, mali by ste vedieť, aké majú jednotlivé čaje vlastnosti. Doprajte si vlastný liečivý rituál presne podľa svojich predstáv!

 

ZELENÝ ČAJ


Možno ste sa s ním ešte neskamarátili. Občas totiž máva zvláštnu, rybaciu pachuť. Ak dodržíte postup prípravy, ktorý káže lúhovať ho maximálne dve minúty, určite vás príjemne prekvapí. Ráno dokonca nahradí klasickú šálku kávy a na rozdiel od nej, pripraví váš žalúdok i celé telo na správne fungovanie. Na začiatok je dobré siahnuť po jazmínovom zelenom čaji alebo druhoch s pridaným ovocím, bývajú totiž jemnejšie.

Zelený čaj nie je len zdravým nápojom. Svoje dôležité miesto má tiež v oblasti starostlivosti o pleť, vlasy i celé telo. Obsahuje množstvo vitamínov, minerálnych látok a vzácne antioxidanty. Popri prirodzenom obsahu kofeínu v ňom nájdete aj triesloviny, ktoré podľa odborníkov spomaľujú proces starnutia buniek.

 

 

ZELENÝ ČAJ V KOZMETIKE


Pre účinnú kombináciu látok, nájdete zelený čaj v mnohých druhoch kozmetiky – od šampónov po pleťové masky, toniká a krémy až po vlasovú a celotelovú starostlivosť. Najčastejšie sa mu pripisujú anti-agingové účinky, keďže  kofeín v ňom obsiahnutý dokáže napínať pokožku a dodáva je mladistvý vzhľad. Poradí si aj s opuchnutými očami alebo čiernymi bodkami.

Zelený čaj je perfektným pomocníkom na oslabené a lámavé vlasy bez života, s ktorými v zimných mesiacoch bojuje množstvo žien. Vyskúšajte čajovú kúru, v rámci ktorej zalejete dva čajové sáčky litrom horúcej vody. Vychladeným odvarom si na konci umývania vlasy jednoducho prepláchnite, zabaľte do uteráka a upravte ako zvyčajne. Vlažný zelený čaj vám pomôže aj s podráždenou pokožkou po holení, a to vďaka svojim dezinfekčným a upokojujúcim vlastnostiam.

 

BEZKOFEÍNOVÝ, LIEČIVÝ, POVZBUDZUJÚCI


Prispôsobte svoj výber čaju vašej nálade alebo časti dňa – podvečer by ste napríklad mali siahať po bezkofeínových a upokojujúcich čajoch. Väčšinou ide o druhy s obsahom ovocia, skvelú zimnú atmosféru dokáže vytvoriť jablko so škoricou, ktoré môžu pokojne piť aj deti. Skvelá je tiež medovka, levanduľa alebo rumanček.

V prípade, že bojujete s chorobou, je dobré siahnuť po špeciálnych kombináciách liečivých bylín. Pomôže vám mäta, baza čierna, lipa, materina dúška a mnohé ďalšie. Pozorne si vždy prečítajte príbalový leták a dávkujte ich podľa návodu. Čierny čaj síce nechutí najlepšie, no jeho upokojujúce účinky na boľavý žalúdok či podráždenú pokožku sú neodškriepiteľné. Má v sebe pomerne veľké množstvo teínu a svojou silou sa dokonca vyrovná káve. Menej známe, no vo svete veľmi obľúbené, sú odrody bieleho čaju, Maté, Pu-Erh alebo Rooibos.

UROBTE SI RITUÁL


V Japonsku a v Číne povzniesli pitie čaju a jeho prípravu na významnú spoločenskú udalosť. Tejto činnosti sa venujú špeciálne školení odborníci a každý, kto sa čajového rituálu niekedy zúčastnil, naň spomína ako na vysoko estetický, priam duchový zážitok. Čaj a jeho príprava totiž dokážu vašu myseľ upriamiť na pomalú a pokojnú činnosť, ktorá by sa dala prirovnať k meditácii.

V dnešnej uponáhľanej dobe je takýto úkon výnimočný – preto ak si potrebujete dokonale prečistiť myšlienky, zbaviť sa úzkosti alebo nervozity, čajový rituál vám zaručene pomôže. Na Slovensku nájdete množstvo čajovní, v ktorých zoženiete celý potrebný sortiment a k dobrému čaju vám zabalia aj cenné rady. Nebojte sa prizvať na tento obrad aj vašich blízkych a vychutnať si šálku horúceho čaju v príjemnej spoločnosti.

 • Dr.Max Priedušková bylinná čajová zmes

  1×30 g, nálevové vrecúška, 20×1,5 g
  4.8
  (6)
  Bylinný čaj podporujúci správne fungovanie priedušiek.
 • Dr.Max Urologická bylinná zmes s brusnicami

  20×1,5 g, bylinný čaj, nálevové vrecká
  4.8
  (6)
  Dr.Max Urologický čaj s brusnicami je bylinná zmes s plodmi a kvetmi brusníc, žihľavy, brezy a vŕby pre správnu funkciu močových ciest. V nálevových vreckách.
 • Dr.Max Šalvia

  1×50 g, bylinný čaj, sypaný
  5.0
  (1)
  Šalviový sypaný čaj je bylinný sypaný čaj s kvetmi šalvie, ktorá má priaznivý vplyv na prirodzenú obranyschopnosť a dýchací systém. Môže sa používať aj na výplach ústnej dutiny.
 • MEGAFYT Detský čaj JAHODA A ČUČORIEDKA

  1×40 g (20×2 g), ovocný čaj
  5.0
  (1)
  Detský ovocný čaj s príchuťou jahody a čučoriedky.
 • MEGAFYT Detský čaj DÝCHACIE CESTY

  1×40 g (20×2 g), bylinný čaj
  Detský bylinný čaj v nálevových vreckách.
 • Ovocná čajová zmes v nálevových vreckách vhodná ako doplnok pitného režimu detí i dospelých.
 • Dr.Max Rakytník so šípkou

  1×30 g, bylinná čajová zmes aromatizovaná, nálevové vrecúška 20×1,5 g
  Bylinný čaj s príchuťou rakytníka so šípkou.

  Ďalšie články k téme Máte svoj čajový rituál? Dokáže zlepšiť pleť aj náladu

  O autorovi
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora