Potrebujete každý deň sprej do nosa? Tohto návyku sa dá zbaviť

19. 4. 2017 · 4 minúty na prečítanie

Máte plný nos? Dýchanie vás tlačí a po několika nočiach sa vám nezdá, že ste sa dobre vyspali? Tento pocit beznádeje je známy všetkým. V takýchto situáciách sa mnohí ľudia obráťajú na zázračné spreje do nosa, ktoré sľubujú okamžitú úľavu. Avšak, je dôležité si uvedomiť, že prílišné užívanie týchto liekov môže zvýšiť riziko vzniku závislosti.

Mgr. Katarína Naďová
Mgr. Katarína Naďová
Potrebujete každý deň sprej do nosa? Tohto návyku sa dá zbaviť

Máte plný nos? Ťažko sa vám dýcha a už ste sa zopár nocí poriadne nevyspali? Určite každý tento pocit beznádeje pozná. Práve v týchto prípadoch väčšina z nás siahne po zázračných sprejoch do nosa, ktoré sľubujú okamžitú úľavu. Netreba však zabúdať, že nadmerným užívaním týchto liekov sa zvyšuje aj riziko vzniku závislosti.

Nádcha je jedným z najčastejších dôvodov, kvôli ktorému pacienti navštívia svojho lekára alebo lekáreň

Liečba nádchy sa následne určuje podľa vyvolávajúcej príčiny. Vo väčšine prípadov sú prvou voľbou nosné spreje alebo kvapky, ktoré sa odborne nazývajú dekongestíva. Ich úlohou je zmierniť prekrvenie a zdurenie nosovej sliznice, ktoré sú príčinou sťaženého dýchania. Lieky sa zvyčajne odporúčajú aplikovať po 1-2 kvapkách, resp. vstrekoch,  trikrát denne do oboch nosných dierok. Dĺžka liečby by nemala prekročiť 7 dní. Nedodržanie dennej odporúčanej dávky a dĺžky liečby môže viesť ku vzniku závislosti na nosných kvapkách a sprejoch, t. j. rhinitis medicamentosa alebo sanorinizmu.

         

Nadmerným používaním si vyvíja organizmus na nosné kvapky a spreje toleranciu

Pacient je nútený lieky používať čoraz častejšie a pociťuje zoslabenie ich účinku. Dlhodobá aplikácia paradoxne vedie k úplne opačnej reakcii. Bez kvapiek má pacient neustále pocit plného nosa, keďže nosová sliznica je chronicky opuchnutá. Pretrvávajúci pocit upchatého nosa má tiež za následok zvyšovanie nervozity a podráždenosti. V prípade, že pacient nie je schopný vysadiť lieky, môže dôjsť až k strate čuchu a dokonca aj k poškodeniu nosovej priehradky.

Vďaka rýchlemu nástupu účinku po dekongestívach často siahnu aj alergici

Títo pacienti patria do rizikovej skupiny na vznik návyku na nosné kvapky a spreje. Alergická nádcha vo väčšine prípadov pretrváva dlhšie ako 7 dní, a práve preto alergici prekračujú odporúčané dávkovanie a najmä dĺžku liečby dekongestívami. V prípade alergickej nádchy je obzvlášť dôležité stanoviť príčinu problému a zvoliť vhodnú liečbu, t. j. špeciálne nosné spreje s protialergickým účinkom. Vo všeobecnosti sa pacientom odporúča návšteva lekára, ak zdravotné problémy pretrvávajú dlhšie ako 7 dní.

 

Ak dĺžka liečby trvala 7 dní, musí po nej nasledovať rovnako dlhá prestávka v aplikácii liekov s podobným účinkom

Veľa pacientov sa mylne domnieva, že môžu v liečbe dekongestívami pokračovať, ak si ďalších 7 dní budú kvapkať prípravok s inou obdobnou účinnou látkou alebo iným firemným názvom. Opak je však pravdou. Ak patríte medzi ľudí, ktorí si v lekárni bežne kupujú 3 balenia nosných kvapiek naraz alebo si bez spreja do nosa neviete predstaviť deň, tak aj vy trpíte tzv. liekovou nádchou. Lieková nádcha býva často spôsobená dlhodobou samoliečbou nosný sprejmi a kvapkami bez odborného dohľadu.  Ako ale s týmto zlozvykom skoncovať?

Ak ste si ešte nestihli vypestovať silný návyk, skúste kvapky alebo spreje úplne vysadiť

Nenechajte sa odradiť, ak sa vám bude zo začiatku ťažšie dýchať. Na zmiernenie nepríjemných pocitov pri odvykaní sa odporúča postupné znižovanie dávky liečiva, t. j. aplikovanie detských sprejov alebo kvapiek.

Jednou z metód je podľa potreby pokračovať v aplikácii lieku do jednej nosnej dierky, pokiaľ sa v druhej nosnej dierke nezmierni zdurenie sliznice a pacient už nebude pociťovať pocit upchatého nosa.

Výbornou náhradou za nosné spreje a kvapky je hypertonický roztok morskej vody, ktorý je prírodnou cestou ako sa zbaviť závislosti. Jeho používanie je bezpečné a môže sa aplikovať tehotným a dojčiacim ženám a deťom.

Vyhľadať odbornú pomoc by mali najmä pacienti, ktorí si návyk budovali niekoľko mesiacov alebo aj rokov. Pacientom, ktorí trpia sanorinizmom lekári zvyčajne nasadia nosné kortikoidné spreje. Tie majú protizápalový účinok, zmierňujú opuch sliznice, pocit upchatého nosa a sú nenávykové. Ich hlavnou nevýhodou je, že plný nástup účinku sa dostaví až po niekoľkých dňoch pravidelného užívania. Z tohto dôvodu pacienti veľakrát siahnu po dekongestívach s okamžitým účinkom a opäť sa ocitnú v bludnom kruhu závislosti na kvapkách.

Pacienti by nemali v prvom rade zabúdať, že aj nosné spreje a kvapky sú lieky. Dodržiavaním správneho dávkovania si vždy chránime svoje zdravie.

Ďalšie články k téme Potrebujete každý deň sprej do nosa? Tohto návyku sa dá zbaviť

  • Viete odlíšiť alergickú nádchu od tej bežnej?

    Viete odlíšiť alergickú nádchu od tej bežnej?

    · 2 minúty na prečítanie
    Občas sa stane, že sa ráno zobudíme so zapchatým nosom. V takýchto prípadoch je bežnou prvou voľbou liečby použitie nosových kvapiek alebo sprejov. Avšak, ak nám nádcha neustupuje po dobu jedného či dvoch týždňov, alebo sa pravidelne objavuje a zmizne, môžeme si položiť otázku, či ide o bežnú vírusovú nádchu alebo alergickú reakciu.
  • Hypertonické, izotonické, s meďou či mangánom – ako sa v nich má človek vyznať?
  • 10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

    10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

    · 4 minúty na prečítanie
    Vedeli ste, že alergia na slnko môže nadobudnúť mnoho podôb? S narastajúcim počtom ľudí si čoraz viac všímame, že po dlhšom pobyte na slnku môžu mať pokožku posiatu drobnými vyrážkami alebo červenými fľakmi. Ako tomu môžeme predísť?
O autorovi
Mgr. Katarína Naďová
Mgr. Katarína Naďová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Katarína Naďová
Mgr. Katarína Naďová
Čítať viac od autora