Neznášate kravské mlieko? Príčinou môže byť laktózová intolerancia

10. 8. 2016 · 5 minút na prečítanie

Po konzumácii kravského alebo iného mlieka sa vám môže žalúdok preháňať, nafukuje a krúti? Boli ste v detstve veľkým milovníkom mlieka a teraz ho nemôžete ani cítiť? Možno, že trpíte neznášanlivosťou mliečneho cukru, známej ako laktózovú intoleranciu.

PharmDr. Lenka Globanová
PharmDr. Lenka Globanová
Neznášate kravské mlieko? Príčinou môže byť laktózová intolerancia

Aj vás po vypití kravského či iného mlieka preháňa, nafukuje a krúti sa vám žalúdok? Boli ste v detstve veľkým milovníkom mlieka a zrazu ho nemôžete ani cítiť? Možno aj vy trpíte neznášanlivosťou mliečneho cukru – laktózovou intoleranciou.

Mlieko netoleruje približne každý šiesty dospelý človek. Aj u detí sa neznášanlivosť prejavuje opakovanými bolesťami bruška či kŕčmi. Je to bežná porucha trávenia, ktorá však dokáže byť veľmi nepríjemná, ale nemusíte sa jej obávať. Často si ju tiež pletieme s alergiou. Aj keď majú obidve ochorenia podobné príznaky a veľmi často sa zamieňajú, ich podstata a liečba je výrazne odlišná. Alergiu (prudkú reakciu imunitného systému) spúšťa bielkovina kravského mlieka, nie mliečny cukor.

Za neznášanlivosť laktózy môže lenivý enzým

Príčinou je porucha, pri ktorej naše telo nie je schopné spracovať mliečny cukor (laktózu), ktorá je prirodzenou súčasťou mlieka a mliečnych výrobkov.  Znamená to, že v tenkom čreve nedostatočne pracuje enzým laktáza, ktorý štiepi mliečny cukor na jednoduché cukry, aby sa mohli ďalej vstrebať. Neštiepená laktóza sa dostáva potom do hrubého čreva, kde narušuje trávenie. Niekto má mierne nadúvanie, pálenie záhy, iný hnačky až bolestivé kŕče v bruchu. Tieto príznaky sa obvykle prejavia do 30 minút až 12 hodín od konzumácie nevhodných potravín.

 

Neschopnosť spracovať laktózu rastie s vekom
S pribúdajúcimi rokmi sa tvorba enzýmu laktázy znižuje. Najvyššie hodnoty dosahuje v dojčenskom veku, od druhého roka života potom prirodzene klesá. Neznášanlivosťou síce trpia najviac dospelí, ale tí si s ňou aj ľahšie poradia. U bábätiek a malých detí je to horšie. Musia sa vyhýbať nielen čerstvému, ale aj sušenému a kondenzovanému mlieku a potravinám, ktoré ho obsahujú. Vhodným doplnkom sú probiotiká vo forme kvapiek alebo tabletiek. Niektoré kmene sú totiž schopné produkovať enzýmy, ktoré rozkladajú laktózu. Pozitívny účinok u pacientov s týmto ochorením sa potvrdil napr. pri kmeni Lactobacillus reuteri.

Čaká vás úprava jedálnička
Väčšina ľudí si myslí, že keď netolerujú mliečny cukor, musia zo stravy vynechať mlieko a všetky mliečne produkty. Toto tvrdenie platí len pri alergii na bielkovinu kravského mlieka. Pri neznášanlivosti mliečneho cukru je iba vo výnimočných prípadoch nutné výrobky s obsahom laktózy úplne vylúčiť. Veľmi zriedka sa totiž jedná o absolútny nedostatok enzýmu alebo nefunkčný enzým, kedy človek netoleruje žiadnu laktózu. U ostatných sa nejaký enzým predsa len tvorí. Je to však veľmi individuálna záležitosť. Stáva sa, že miera neznášanlivosti laktózy sa mení aj postupom času. Každý si musí sám na sebe vyskúšať, ktoré potraviny a v akých množstvách mu ešte nespôsobujú problémy. Netreba zabudnúť, že obmedzenie alebo vynechanie konzumácie takýchto výrobkov môže viesť k zníženiu príjmu vápnika. Aby sa predišlo riziku vzniku osteoporózy, je dôležité dopĺňať v strave vápnik a vitamín D3 z iných zdrojov. Laktóza totiž rovnako ako vitamín D3 zvyšuje vstrebávanie vápnika v čreve.

Ako je to s potravinami?
Laktóza je rozpustná vo vode, preto najviac laktózy obsahujú výrobky z odtučneného (odstredeného) mlieka a najmenej plnotučné produkty. Okrem obsahu tuku je rozhodujúce aj to, či mliečny výrobok prešiel kvasením alebo fermentáciou. Baktérie mliečneho kvasenia (laktobacily, bifidobaktérie a iné kultúry) premieňajú laktózu na neškodnú kyselinu mliečnu. Dobre znášané sú napr. probiotické jogurty, acidofilné mlieko, kefír, kyslomliečne produkty, tvrdé syry s dlhou dobou zrenia či kvalitné maslo. Potraviny s označením  môžu obsahovať stopové množstvá mlieka, no nemali by spôsobovať problémy. Ani zložky mliečna bielkovina a kazeín nie sú pre ľudí s týmto ochorením nebezpečné, pretože nemajú s laktózou nič spoločné. Ak máte nízky prah tolerancie laktózy, mali by ste pozorne sledovať etikety na výrobkoch, pretože laktóza sa pridáva aj do hotových výrobkov ako napr. pekárenské výrobky, instantné pokrmy, cukrovinky, čokolády, zmrzlina, margaríny, údeniny a pod. Uprednostnite kvalitné čokolády s vysokým obsahom kakaa (60-80%), kakao pomáha ľahšie stráviť laktózu, pretože zvyšuje aktivitu enzýmu laktáza.

 

Pomôže výmena kravského mlieka za iné?
Bohužiaľ nie. Laktóza, teda mliečny cukor, ktorý robí problémy, sa totiž nachádza vo všetkých druhoch mlieka. Je jedno, či je mlieko studené, zohriate, trvanlivé alebo čerstvé, na obsah laktózy to nemá žiadny vplyv. Ak sa mlieka nemienite vzdať, vyskúšajte pred jeho konzumáciou tabletky alebo kvapky, ktoré obsahujú enzým laktáza. Na trhu sú dostupné aj mliečne produkty bez obsahu laktózy (niektoré zoženiete aj v bežných potravinách), za ktoré si však trochu priplatíte.

Je potrebné sledovať množstvo laktózy v liekoch?
Niektorí pacienti podrobne skúmajú každý príbalový letáčik, iní ani netušia, že sa nejaký mliečny cukor v liekoch nachádza. Používa sa ako pomocná látka, zvyčajne ako plnivo, aby dostala tableta výsledný tvar. Jej obsah sa väčšinou pohybuje v rozmedzí 20 – 90 miligramov v jednej tablete či dennej dávke. Udáva sa, že 5 – 6 gramov laktózy je hranica, ktorú zvládne každý aj v prípade, že má nulovú produkciu enzýmu laktázy. Lieky z tohto hľadiska zvyčajne nepredstavujú pre väčšinu pacientov s neznášanlivosťou laktózy závažný problém. Pokiaľ však užívate pravidelne viacero liekov, ktoré obsahujú laktózu, prípadne trpíte zriedkavým absolútnym nedostatkom enzýmu, radšej si obsah mliečneho cukru skontrolujte.

Ako sa stanovuje diagnóza?
Pokiaľ vás trápia uvedené príznaky, je potrebné navštíviť odborného lekára – gastroenterológa, ktorý vám spraví laktózový tolerančný test z krvi alebo dychu. Takéto vyšetrenie je veľmi dôležité najmä pre bábätká, nakoľko materské mlieko obsahuje najviac mliečneho cukru. Urobia ho však len gastroenterológovia z detských fakultných nemocníc. Ak vaše bábätko nepriberá, neprospieva a má tráviace ťažkosti, jednou z príčin môže byť práve laktózová intolerancia.

Ďalšie články k téme Neznášate kravské mlieko? Príčinou môže byť laktózová intolerancia

O autorovi
PharmDr. Lenka Globanová
PharmDr. Lenka Globanová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Lenka Globanová
PharmDr. Lenka Globanová
Čítať viac od autora