Ako vplýva long COVID na naše črevá? Budete prekvapení

17. 12. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Long COVID postihuje stále viac ľudí a nové výskumy naznačujú, že môže byť spojený s zmenami v zložení črevného mikrobiómu. Ako sa s tým môžeme vyporiadovať?

MVDr. Alojz Bomba, DrSc.
MVDr. Alojz Bomba, DrSc.
Ako vplýva long COVID na naše črevá? Budete prekvapení

Long COVID trápi čoraz viac ľudí. Výsledky najnovších štúdií ukazujú, že môže súvisieť so zložením mikrobiómu čriev. Čo sa s tým dá robiť?

„Dobrý deň, prosím Vás, chcela by som sa poradiť. Môjmu 15 ročnému synovi v januári 2021 diagnostikovali dlhšie sa rozvíjajúcu Crohnovu chorobu. Nemal bolesti, ani hnačky, len nepriberal a od istého momentu aj chudol. Ešte v tom istom mesiaci prekonal Covid s miernym priebehom. Potom sa začali u nášho doposiaľ zdravého vitálneho chlapca zdravotné peripetie. Onedlho sa spustili psychické problémy - depresia, úzkosť až mu následne diagnostikovali OCD (obsedantno - kompulzívnu poruchu - čo spadá do kategórie úzkostných porúch)...“

„Bol som unavený a prakticky stále ma bolela hlava. Začali mi vypadávať slovíčka a zle sa mi sústreďuje...“

Takéto žiadosti o pomoc denne dostávame od ľudí čo prekonali Covid-19. Covid nie je iba pľúcna infekcia. Je to len špička ľadovca a jeho prekonaním sa to celé začína.

Ako sme na tom na Slovensku?

Údaje ktoré zozbieral slovenský portál CovidHelper.sk v marci 2021 sú od viac ako 3000 pacientov.

Väčšina sa liečila doma, medián ich veku je 43 rokov a ukazujú, že až 65% ľudí pociťuje po Covide výraznejšie obmedzenia v bežnom živote. Znamená to, že dokážete samostatne vykonávať bežné aktivity ako obliecť sa, ísť na toaletu či sa najesť.

Následky Covidu si vás však počkajú v práci a dostavia sa aj pri aktívnom odpočinku. Tažko zvládate bežné chodenie do schodov, nehovoriac o rekreačnom či vrcholovom športovaní.

Problémy nastávajú aj v práci, ak sa na ňu potrebujete sústrediť, pamätať si dôležié veci, či si spomenúť na bežné slová.

Long COVID môže zasiahnuť aj do vašej pracovnej výkonnosti

Vzťah medzi vážnosťou dlhého covidu a vekom alebo obezitou

Zaujímavosťou je, že vzťah medzi spomenuými parametrami nebol zistený. Long COVID môže postihnúť úplne každého. Najčastejšími príznakmi sú únava, kašeľ, bolesť hlavy a bolesť v tele. Spolu bolo doteraz identifikovaných viac ako 200 symptómov.

Zozbierané dáta potvrdzujú, že dlhý covid má rôznorodé prejavy – obrovská únava, poruchy spánku, neschopnosť sa nadýchnuť, zabúdanie, bolestivá menštruácia, psychické poruchy – následky prekonania vírusu sa nevyspytateľne prejavujú v rôznych častiach tela. Postcovidový syndróm sa navyše nedá „vyležať“.

Čo už o Long COVID-e vieme?

„Long COVID“ je termín ktorý používame na opísanie príznakov postcovidového syndrómu COVID-19, ktoré pretrvávajú týždne alebo mesiace po počiatočnej infekcii SARS-CoV-2.

Nedávna štúdia ukázala, že črevný mikrobióm ľudí, ktorí sa zotavili z COVID-19, sa výrazne líši od mikrobiómu neinfikovaného človeka. Ukázala tiež, že rozmanitosť a množstvo baktérií nebolo obnovené na normálnu úroveň ani 6 mesiacov po zotavení z choroby. Títo ľudia mali horšie pľúcne funkcie ako nenakazené osoby. Preukázali tiež zvýšenú závažnosť ochorenia počas akútnej fázy.

U ľudí so zníženým množstvom črevných baktérií je podstatne vyššia pravdepodobnosť hospitalizácie na JIS vo fáze akútneho ochorenia. Aj niekoľko ďalších štúdií sa zaoberalo dlhodobými následkami Covidu na črevný mikrobióm. Všetky ho spájajú s narušením zloženia, rovnováhy a funkčnosti nášho mikrobiómu, čo je stav, ktorý nazývame dysbióza.

Prekonanie COVID môže významne zmeniť zloženie vášho mikrobiómu

Čo na to hovoria naše baktérie?

Z predchádzajúcich článkov už vieme, že rozvrat nášho mikrobiómu - dysbiózu spájame s kaskádou dejov, ktoré vedú k vzniku vážnych ochorení. Zo zahraničných štúdií, ale aj z našich vlastných analýz mikrobiómu pacientov vyplýva, že prekonanie Covid-19 má na náš črevný mikrobióm veľmi negatívny dopad.

Pacientom po prekonaní doslova zmiznú všetky kmene laktobacilov a väčšina kmeňov bifidobaktérií. Ide o nenahraditeľné probiotické kmene v reťazci metabolických procesov v čreve.

Podieľajú sa na riadení imunity, premene a vstrebávaní bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov. Ak si teda nedáme do poriadku mikrobióm, dlhodobými následkami môžu byť chronické choroby a autoimunitné ochorenia.

Nová štúdia zverejnená v jednom z najvýznamnejších svetových vedeckých časopisov Gut hovorí, že zmeny v zložení črevného mikrobiómu súvisia s prekonaním COVID-19. Vedci tvrdia, že cielená a personalizovaná manipulácia s črevným mikrobiómom môže byť dôležitou stratégiou na liečbu postcovidového syndrómu (Long COVID-19) a pomôcť urýchliť vaše zotavenie.

Ďalšie články k téme Ako vplýva long COVID na naše črevá? Budete prekvapení

  • Probiotiká v hlavnej úlohe

    Probiotiká v hlavnej úlohe

    · 5 minút na prečítanie
    Naše červnú flóru ovplyvňuje viac ako 400 000 baktérií, z nichž mnohé sú nevyhnutné pre naše zdravie a môžu byť prospešné. Mikroflóra každého človeka je jedinečná, podobne ako naše zreničky. Správne osídlenie mikroflóry je nevyhnutné pre prirodzený vývoj našej imunitnej sústavy od ranného veku.
  • Výživové doplnky u detí - kedy a prečo ich podávať

    Výživové doplnky u detí - kedy a prečo ich podávať

    · 4 minúty na prečítanie
    Poradíme vám, kedy je nutné podávanie vitamínových a výživových doplnkov u detí.
  • Viete ako si správne vybrať a užívať probiotiká?

    Viete ako si správne vybrať a užívať probiotiká?

    · 5 minút na prečítanie
    Pri výbere a užívaní probiotík platí niekoľko pravidiel, ktorí sú potrebné na zachovanie ich pozitívnych účinkov, vysvetľuje farmaceutka z lekárne Dr. Max, Mgr. Patrícia Bettešová.
O autorovi
MVDr. Alojz Bomba, DrSc.
MVDr. Alojz Bomba, DrSc.
Čítať viac od autora
O autorovi
MVDr. Alojz Bomba, DrSc.
MVDr. Alojz Bomba, DrSc.
Čítať viac od autora