Ako vplýva long COVID na naše črevá? Budete prekvapení

17. 12. 2021 · MVDr. Alojz Bomba, DrSc. · 4 minúty na prečítanie
 • probiotiká
Long COVID sa môže prejavovať aj tak, kde by ste to nečakali

Long COVID trápi čoraz viac ľudí. Výsledky najnovších štúdií ukazujú, že môže súvisieť so zložením mikrobiómu čriev. Čo sa s tým dá robiť?

„Dobrý deň, prosím Vás, chcela by som sa poradiť. Môjmu 15 ročnému synovi v januári 2021 diagnostikovali dlhšie sa rozvíjajúcu Crohnovu chorobu. Nemal bolesti, ani hnačky, len nepriberal a od istého momentu aj chudol. Ešte v tom istom mesiaci prekonal Covid s miernym priebehom. Potom sa začali u nášho doposiaľ zdravého vitálneho chlapca zdravotné peripetie. Onedlho sa spustili psychické problémy - depresia, úzkosť až mu následne diagnostikovali OCD (obsedantno - kompulzívnu poruchu - čo spadá do kategórie úzkostných porúch)...“

„Bol som unavený a prakticky stále ma bolela hlava. Začali mi vypadávať slovíčka a zle sa mi sústreďuje...“

Takéto žiadosti o pomoc denne dostávame od ľudí čo prekonali Covid-19. Covid nie je iba pľúcna infekcia. Je to len špička ľadovca a jeho prekonaním sa to celé začína.

Ako sme na tom na Slovensku?

Údaje ktoré zozbieral slovenský portál CovidHelper.sk v marci 2021 sú od viac ako 3000 pacientov.

Väčšina sa liečila doma, medián ich veku je 43 rokov a ukazujú, že až 65% ľudí pociťuje po Covide výraznejšie obmedzenia v bežnom živote. Znamená to, že dokážete samostatne vykonávať bežné aktivity ako obliecť sa, ísť na toaletu či sa najesť.

Následky Covidu si vás však počkajú v práci a dostavia sa aj pri aktívnom odpočinku. Tažko zvládate bežné chodenie do schodov, nehovoriac o rekreačnom či vrcholovom športovaní.

Problémy nastávajú aj v práci, ak sa na ňu potrebujete sústrediť, pamätať si dôležié veci, či si spomenúť na bežné slová.

Long COVID môže zasiahnuť aj do vašej pracovnej výkonnosti

Vzťah medzi vážnosťou dlhého covidu a vekom alebo obezitou

Zaujímavosťou je, že vzťah medzi spomenuými parametrami nebol zistený. Long COVID môže postihnúť úplne každého. Najčastejšími príznakmi sú únava, kašeľ, bolesť hlavy a bolesť v tele. Spolu bolo doteraz identifikovaných viac ako 200 symptómov.

Zozbierané dáta potvrdzujú, že dlhý covid má rôznorodé prejavy – obrovská únava, poruchy spánku, neschopnosť sa nadýchnuť, zabúdanie, bolestivá menštruácia, psychické poruchy – následky prekonania vírusu sa nevyspytateľne prejavujú v rôznych častiach tela. Postcovidový syndróm sa navyše nedá „vyležať“.

Čo už o Long COVID-e vieme?

„Long COVID“ je termín ktorý používame na opísanie príznakov postcovidového syndrómu COVID-19, ktoré pretrvávajú týždne alebo mesiace po počiatočnej infekcii SARS-CoV-2.

Nedávna štúdia ukázala, že črevný mikrobióm ľudí, ktorí sa zotavili z COVID-19, sa výrazne líši od mikrobiómu neinfikovaného človeka. Ukázala tiež, že rozmanitosť a množstvo baktérií nebolo obnovené na normálnu úroveň ani 6 mesiacov po zotavení z choroby. Títo ľudia mali horšie pľúcne funkcie ako nenakazené osoby. Preukázali tiež zvýšenú závažnosť ochorenia počas akútnej fázy.

Prekonanie COVID môže významne zmeniť zloženie vášho mikrobiómu

U ľudí so zníženým množstvom črevných baktérií je podstatne vyššia pravdepodobnosť hospitalizácie na JIS vo fáze akútneho ochorenia. Aj niekoľko ďalších štúdií sa zaoberalo dlhodobými následkami Covidu na črevný mikrobióm. Všetky ho spájajú s narušením zloženia, rovnováhy a funkčnosti nášho mikrobiómu, čo je stav, ktorý nazývame dysbióza.

Čo na to hovoria naše baktérie?

Z predchádzajúcich článkov už vieme, že rozvrat nášho mikrobiómu - dysbiózu spájame s kaskádou dejov, ktoré vedú k vzniku vážnych ochorení. Zo zahraničných štúdií, ale aj z našich vlastných analýz mikrobiómu pacientov vyplýva, že prekonanie Covid-19 má na náš črevný mikrobióm veľmi negatívny dopad.

Pacientom po prekonaní doslova zmiznú všetky kmene laktobacilov a väčšina kmeňov bifidobaktérií. Ide o nenahraditeľné probiotické kmene v reťazci metabolických procesov v čreve.

Podieľajú sa na riadení imunity, premene a vstrebávaní bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov. Ak si teda nedáme do poriadku mikrobióm, dlhodobými následkami môžu byť chronické choroby a autoimunitné ochorenia.

Nová štúdia zverejnená v jednom z najvýznamnejších svetových vedeckých časopisov Gut hovorí, že zmeny v zložení črevného mikrobiómu súvisia s prekonaním COVID-19. Vedci tvrdia, že cielená a personalizovaná manipulácia s črevným mikrobiómom môže byť dôležitou stratégiou na liečbu postcovidového syndrómu (Long COVID-19) a pomôcť urýchliť vaše zotavenie.


ArkoDEFENSES Kids

1×5 ampl, výživový doplnok

Baktérie mliečneho kvasenia + betaglukán + kolostrum + vitamín D3 + zinok + selén. Vitamín D3, zinok a selén prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému. S jahodovou príchuťou.
10,39
Dr.Max Laktobacily "6"

1×30 cps, výživový doplnok

Komplex 6 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií.
7,99
PROBIO-FIX INUM

1×60 cps, výživový doplnok

Doplnok výživy, ktorý obsahuje kyslomliečne baktérie podporujúce imunitný systém. Napomáha posilňovať obranyschopnosť organizmu a je vhodný pri liečbe ATB.
20,89
PROBIO-FIX

1×60 cps, výživový doplnok

Doplnok výživy s obsahom probiotických baktérii. Napomáhajú stabilizovať črevnú mikroflóru. Vhodný pri liečbe ATB, pri črevných problémoch-zápcha, hnačka.
14,39
Dr.Max ProbioMaxik

1×60 tbl, cmúľacie tablety

Výživový doplnok pre deti. Príchuť jahody.
11,99
Dočasne nedostupné
JAMIESON PROBIOTIC 60 BILLION ULTRA STRENGTH

1×24 cps, zmes bakteriálnych kultúr

Zmes bakteriálnych kultúr – 60 miliárd*, s obsahom 9 kmeňov, v ľahko prehĺtateľných vegetariánskych kapsulách.
20,69
LactoFlor BioPlus žuvacie tablety

1×25 tbl, výživový doplnok

Doplnok výživy obsahujúci inulín a kyslomliečne baktérie. Priaznivo pôsobí na zažívanie, zvyšuje imunitu ústnej sliznice. Žuvacie tablety s karamelovou príchuťou.
7,19
Dr.Max Laktobacily "10" Premium

1×40 cps, výživový doplnok

Prípravok obsahuje mikrobiálnu kultúru desiatich kmenov garantovaného pôvodu.
13,99

Ďalšie články k téme Ako vplýva long COVID na naše črevá? Budete prekvapení

 • Vplyv mikrobiómu čriev na rozvoj cukrovky

  Vplyv mikrobiómu čriev na rozvoj cukrovky

  · 6 minút na prečítanie
  • cukrovka
  • zdravé stravovanie
  • probiotiká
  • diabetes

  Do rozvoja cukrovky 1. aj 2. typu je zapojený aj črevný mikrobióm. Vznik a priebeh cukrovky vieme prostredníctvom cielenej úpravy mikrobiómu ovplyvniť.

 • Pestrý mikrobióm: zdravý štart do života

  Pestrý mikrobióm: zdravý štart do života

  · 6 minút na prečítanie
  • tehotenstvo
  • dojčenie
  • probiotiká

  Správny mikrobióm čriev sa buduje už od útleho detstva a na celkové zdravie má výrazný vplyv. Na čo nezabudnúť už počas tehotenstva či dojčenia?

 • Probiotiká v hlavnej úlohe

  Probiotiká v hlavnej úlohe

  · 5 minút na prečítanie
  • probiotiká

  Našu črevnú flóru ovplyvňuje viac ako 400 000 baktérií, mnohé z nich sú pre zdravie nevyhnutné a prospešné. Mikroflóra každého človeka je tak jedinečná, ako naše zreničky. Jej správne osídlenie je nevyhnutné pre prirodzený vývoj imunitného systému už od ranného veku. 

MVDr. Alojz Bomba, DrSc.