Kliešte: Útočia síce v lete, ale teraz je čas proti ním bojovať

17. 2. 2020 · 5 minút na prečítanie

V tomto období sme najmä vystavení chrípke, nádche a prechladnutiu. Dbáme na príjem vitamínov, pijeme bylinkové čaje, cvičíme aktívne alebo užívame výživové doplnky na posilnenie imunity. Väčšina z nás teraz vôbec nepomýšľa na to, že o niekoľko mesiacov nás môžu pri prechádzke letnou prírodou číhať malé, ale nebezpečné tvory - kliešte. Buďme o krok vpred! Môžete sa opýtať svojho lekára na možnosť vakcinácie už teraz. Práve v zime je totiž najlepší čas zaočkovať sa proti nebezpečnej kliešťovej encefalitíde.

Mgr. Pavlína Repašská
Mgr. Pavlína Repašská
Kliešte: Útočia síce v lete, ale teraz je čas proti ním bojovať
zima je čas na očkovanie

V tomto období na nás číha najmä chrípka, nádcha a prechladnutie. Dbáme o príjem vitamínov, pijeme bylinkové čaje, aktívne cvičíme alebo užívame výživové doplnky na posilnenie imunity. Na to, že o niekoľko mesiacov na nás pri prechádzke letnou prírodou môžu číhať malé nebezpečné tvory, kliešte, teraz ani zďaleka nepomyslíme. Buďte o krok vpred! Opýtajte sa svojho lekára na možnosť vakcinácie už teraz. Práve v zime je totiž najvyšší čas dať sa zaočkovať proti nebezpečnej kliešťovej encefalitíde.

 

Vírus kliešťovej encefalitídy sa na človeka zväčša prenáša prisatím infikovaného kliešťa na pokožku. Ďalej sa vírus v tele šíri z miesta vpichu do lymfatických uzlín, následne do mozgu a do miechy. Kliešťa pri pobyte v lese alebo v parku je ľahké prehliadnuť. Jeho uhryznutie nezvykne bolieť a ani reakcia v mieste vpichu nebýva veľká. O možnej infekcii rozvíjajúcej sa v tele nemusíme často ani len vedieť. Hoci očkovanie proti encefalitíde patrí medzi nepovinné, malo by byť samozrejmosťou pre osoby pracujúce v lese, pre poľovníkov, pre turistov a pre milovníkov prírody. Riziko nákazy je podľa štúdií najvyššie u osôb vo veku od 55 do 65 rokov. To však nevylučuje možnosť nákazy aj u akejkoľvek inej vekovej skupiny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) čoraz intenzívnejšie nabáda ľudí k zodpovednému prístupu, k ochrane ich vlastného zdravia a zdravia ich blízkych. Nezabúdajme preto ani na zdravie detí. Vakcína je bezpečná, vysoko efektívna a je možné podať ju už deťom od prvého roka. Vďaka klimatickým zmenám pribúda v celej Európe, rovnako ako na Slovensku, čoraz viac oblastí výskytu kliešťovej encefalitídy. U nás je zaočkovanosť proti kliešťovej encefalitíde veľmi nízka a riziko nákazy sa v posledných rokoch zvyšuje.

 

 

ZIMA JE ČAS NA OČKOVANIE
Prvé prejavy encefalitídy začne pacient pociťovať v priebehu siedmich až štrnástich dní od nakazenia sa. Objavia sa nešpecifikované príznaky podobné chrípke. Vysoká teplota, únava, bolesť hlavy, bolesť svalstva patria medzi najbežnejšie. Ďalších niekoľko dní sa pacient cíti úplne zdravý, ale neskôr, v druhej fáze, sa môžu vyskytnúť horúčky nad 40 stupňov Celzia. Okrem toho aj poruchy zraku, strata hybnosti šije a iných svalov. Tieto symptómy už značia zápal mozgu, encefalitídu a zápal mozgových blán, meningitídu.

Uhryznutie kliešťom však nie je jediným zdrojom kliešťovej encefalitídy. Nakaziť sa môžete aj konzumáciou čerstvého ovčieho alebo kozieho nepasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov. V kravskom mlieku vírus nedosahuje také vysoké hladiny. Prenosu z človeka na človeka sa báť nemusíme, nie je totiž možný.
Vo väčšine prípadov infekcia nezanecháva stopy. Horšou správou je, že na liečbu kliešťovej encefalitídy je súčasná medicína stále krátka. Neexistuje žiaden špecifický liek, ktorý bojuje proti tomuto vírusu. Liečba je zameraná výlučne na tlmenie príznakov, vyžaduje sa zotrvanie pacienta v pokojovom režime a trvá niekoľko týždňov.
Toto vážne ochorenie pre možné následky, akými sú obrna, úbytok svalovej hmoty, poruchy pamäti, závraty a konštantné bolesti hlavy, sa ozaj neoplatí podceniť. Trvalými neurologickými a psychickými poruchami spôsobenými vírusom kliešťovej encefalitídy trpí približne 40 percent nakazených pacientov.
 

V LETE UŽ MÔŽE BYŤ NESKORO
Na vytvorenie dostatočne vysokej hladiny protilátok proti kliešťovej encefalitíde nestačí aplikovať vakcínu len v jednej dávke. V praxi to znamená nasledovné: keď chcete byť úplne chránení proti tomuto vírusu, lekár vám pichne vakcínu trikrát v priebehu ôsmich až dvanástich mesiacov. Po prvých dvoch dávkach podaných v prvom až trojmesačnom intervale môžete očakávať dostatočne vysokú ochranu pre nadchádzajúcou sezónou kliešťov. Ak sa necháte zaočkovať napríklad v decembri, už v apríli máte v krvi dostatočné množstvo protilátok na to, aby ste sa kliešťovou encefalitídou nenakazili. Po tretej dávke má očakávaná ochrana pretrvávať tri až päť rokov.

Sezóna kliešťov sa začína v apríli a skončiť sa môže až v októbri. Aj z toho dôvodu sú zimné mesiace na vakcináciu najvhodnejšie. O vhodnosti a o čase očkovania sa vždy poraďte so svojím praktickým lekárom. Vakcínu si na základe lekárskeho predpisu jednoducho zakúpite v lekárni. Vakcíny nie sú preplácané zdravotnými poisťovňami, pacient v tomto prípade hradí celú sumu vakcíny.

 

 

INÉ OČKOVANIA VHODNÉ V ZIMNOM OBDOBÍ
Stará známa chrípka
Často podceňovaná a zamieňaná s prechladnutím. Hoci v súčasnosti vírus chrípky nepredstavuje pre väčšinu zdravej populácie smrteľné riziko, ohrozené sú rizikové skupiny. Rizikovou skupinou sú deti, seniori nad 65 rokov, tehotné ženy, pacienti trpiaci častými a vážnymi infekciami dýchacieho systému, diabetici, imunodeficientní pacienti alebo osoby s kardiovaskulárnym ochorením. Očakávaná zaočkovanosť proti chrípke by podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) mala dosahovať 75 percent. Realita na Slovensku je približne len 4 percentá. Ak ste doteraz váhali, pochybovali alebo vyčkávali, je načase toto dôležité nepovinné očkovanie podstúpiť. Sezóna očkovania je v plnom prúde a začína sa spravidla v septembri. Čím skôr sa dáte zaočkovať, tým bude účinnosť vakcíny vyššia. Ak sa očkovanie vykoná až v čase zvýšenej aktivity chrípky, môže byť neskoro a jej efektívnosť sa zníži. Očkovaním sa zaručí ochrana na jednu chrípkovú sezónu.

Zdravé dýchacie cesty

Pneumokokové infekcie sú najčastejšie bakteriálne infekcie dýchacích ciest. Očkovanie proti pneumokokom je zaradené medzi povinné detské očkovania, pretože táto infekcia so sebou prináša veľké riziká najmä najmenším pacientom. Nepríjemne vie potrápiť aj dospelých. Ak sa tento rok chcete vyhnúť napríklad zápalu pľúc alebo iným ťažkým respiračným infekciám, možnosťou je vakcína. Odporúča sa u starších ľudí, u pacientov s chronickými ochoreniami a u fajčiarov. Vakcína sa podáva jednorazovo bez potreby preočkovania.

Ďalšie články k téme Kliešte: Útočia síce v lete, ale teraz je čas proti ním bojovať

  • Kliešte a komáre sú otravné, ale aj nebezpečné!

    Kliešte a komáre sú otravné, ale aj nebezpečné!

    · 5 minút na prečítanie
    Každý z nás by si asi vedel predstaviť teplé letné dni bez nepríjemných a dotieravých komárov a kliešťov. Napriek tomu, že sú malé, dokážu človeku spôsobiť veľké problémy. Môžu prenášať mnohé nebezpečné ochorenia, ako napríklad lymskú boreliózu či kliešťovú encefalitídu.
  • Kliešte predstavujú hrozbu v šírení mnohých infekčných chorôb. Ktoré z nich ohrozujú vaše domáce zvieratá a kedy hrozí riziko nákazy aj pre majiteľov? Aké sú účinné spôsoby ochrany proti kliešťom?
  • Aké sú povinné a nepovinné očkovania detí?

    Aké sú povinné a nepovinné očkovania detí?

    · 3 minúty na prečítanie
    Zvažujete, či dieťa očkovať? Neberte toto rozhodnutie na ľahkú váhu, môže totiž ovplyvniť jeho život i v dospelosti.
O autorovi
Mgr. Pavlína Repašská
Mgr. Pavlína Repašská
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Pavlína Repašská
Mgr. Pavlína Repašská
Čítať viac od autora