Kliešte a komáre sú otravné, ale aj nebezpečné!

26. 6. 2019 · 5 minút na prečítanie

Každý z nás by si asi vedel predstaviť teplé letné dni bez nepríjemných a dotieravých komárov a kliešťov. Napriek tomu, že sú malé, dokážu človeku spôsobiť veľké problémy. Môžu prenášať mnohé nebezpečné ochorenia, ako napríklad lymskú boreliózu či kliešťovú encefalitídu.

Mgr. Katarína Nagyová
Mgr. Katarína Nagyová
Kliešte a komáre sú otravné, ale aj nebezpečné!

Kliešťom sa v našich zemepisných šírkach mimoriadne dobre darí. Vďaka klimatickým zmenám sa postupne presúvajú aj do horských oblastí, kde bol predtým ich výskyt veľmi nízky. Aktívnymi sa stávajú pri vonkajších teplotách už od deviatich stupňov Celzia. Ľahko sa môže stať, že si už na jar z prechádzky v prírode prinesieme domov neželaného spoločníka a ani v lete sa ich výskyt zďaleka nekončí.

Rýchlosť je rozhodujúca

Kliešť najčastejšie striehne na svojho hostiteľa v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov až do jedného metra. Stretnúť sa s ním môžeme kdekoľvek, v záhradkách, v parkoch, na lúkach alebo v lesoch. Svojimi ostrými hryzadlami prereže pokožku a sosákom s háčikmi sa prisaje k rane. Najčastejšie sa zachytáva na častiach tela, ktoré sú chránené odevom, ako je na­príklad  brucho, slabiny, prsia a podpa­zušie. Ak sa už kliešť prisal na svojho hostiteľa, je potrebné čo najskôr ho odstrániť. Čím dlhšie je prisatý, tým pevnejšie sa dokáže prichytiť a potom je oveľa náročnejšie zbaviť sa ho.

 

 

Hoci existuje viacero „overených“ postupov, ako sa zbaviť kliešťa, neodporúča sa jeho potieranie masťami a olejmi. Vtedy totiž hrozí jeho udusenie a následné vyprázdnenie, čím sa zvyšuje riziko prenosu vírusov a baktérií do krvi hostiteľa. Taktiež nie je vhodné vytáčanie kliešťa v smere alebo v protismere hodinových ručičiek. Pri tomto pohybe je vysoká pravdepodobnosť, že v koži zostane po parazitovi ústne ústrojenstvo, ktoré môže byť zdrojom ďalšej infekcie.

Vyberanie kliešťov dokážu veľmi uľahčiť zdravotnícke pomôcky, ktoré je možné zakúpiť si v lekárni. Sú to napríklad pinzety, slučky, zmrazovače a podobne. Použitím zmrazovača sa výrazne obmedzí a zabráni prenos vnútorných tekutín parazita, ktoré môžu obsahovať vírusy a baktérie, do organizmu hostiteľa. Pri odstraňovaní kliešťa sa odporúča použiť pinzetu, ktorú je potrebné pritlačiť čo najbližšie k pokožke a ťahať ho kývavým pohybom kolmo oproti koži. Kliešťa je možné pootočiť do polkruhu z jednej strany na druhú, aby sa uvoľnil zo zatvrdnutých slín. Po úspešnom vytiahnutí sa odporúča toto miesto vydezinfikovať.

Určite je potrebné navštíviť lekára v prípade, že sa nám nepodarilo vytiahnuť celého kliešťa, alebo ak je miesto prisatia zapálené. Pomoc vyhľadajte aj vtedy, keď sa v okolí miesta, kde bol prichytený parazit, alebo na iných častiach tela, objaví začervenanie. Podcenenie týchto varovných signálov môže viesť k celoživotným zdravotným problémom. Najčastejšími ochoreniami, ktoré kliešte prenášajú, sú kliešťová encefalitída a lymská borelióza.

Nositelia nebezpečnýchochorení

Kliešťová encefalitída je akútne vírusové ochorenie, ktoré postihuje mozog hostiteľa. Ochorenie prebieha v dvoch fázach. Prvá vlna je typická bolesťami hlavy, zvýšenou teplotou, bolesťami svalov a kĺbov. Príznaky sú mnohokrát mylne zamieňané so symptómami chrípky. Problémy ustúpia do piatich dní. Nasleduje bezpríznakové obdobie, ktoré je po dvoch až troch týždňoch prerušené druhou vlnou symptómov.

 

Tie sa prejavujú vysokými horúčkami, silnými bolesťami hlavy, zvracaním, stuhnutím šije a podobne. V niektorých prípadoch môže dokonca dôjsť až k ochrnutiu. Liečba kliešťovej encefalitídy je zameraná predovšetkým na zmierňovanie symptómov ochorenia, keďže neexistuje liek, ktorým by sa dalo toto ochorenie vyliečiť. Pacienti sa však môžu dať zaočkovať, a tým sa chrániť pred kliešťovou encefalitídou.

Lymská borelióza je najzávažnejšie ochorenie, ktoré prenášajú kliešte. Prvým príznakom, že človek je nakazený boreliózou, je prítomnosť takzvaných erythemamigrans, začervením na pokožke, ktoré má zvyčajne kruhovitý až oválny tvar s tmavšími okrajmi. Objaviť sa môže v mieste prisatia, ale aj kdekoľvek inde na tele postihnutého. Bohužiaľ, tento príznak, ktorý výrazne uľahčuje diagnostiku ochorenia, sa nevyskytuje u každého pacienta. Toto závažné ochorenie má tri fázy.

Prvá fáza je, podobne ako pri kliešťovej encefalitíde, často zamieňaná s chrípkou, keďže ju sprevádzajú symptómy ako bolesti hlavy, mierne zvýšená teplota a únava. Po ustúpení týchto príznakov nasleduje pokojové obdobie.

Druhé štádium ochorenia sa môže dostaviť v niektorých prípadoch až o niekoľko mesiacov a prejavuje sa zápalmi kĺbov, nervov, horúčkami, srdcovými arytmiami, zápalmi močového mechúra a mozgových blán.

Tretia fáza ochorenia je charakteristická autoimunitnými ochoreniami, herpetickými infekciami a silnými bolesťami neurologického pôvodu. Keď­že ide o bakteriálnu infekciu, na jej liečbu sa používajú antibiotiká. Proti lymskej borelióze nie je možné zaočkovať sa.

Riziko nákazy však dokážeme výrazne ovplyvniť prevenciou. Mali by sme sa vyhýbať miestam s vyššou pravdepodobnosťou výskytu kliešťov, ako sú napríklad vysoké trávnaté porasty, krovie a okraje lesov. Do prírody by sme mali chodiť vhodne oblečení, odporúča sa nosiť svetlý odev, ktorý pokrýva čo najväčšiu časť tela. Určite pomáha aj používanie repelentných prípravkov. Dôležité je nezabudnúť si vždy po návrate z prírody dôkladne skontrolovať celé telo.

Otravný a bodavý spoločník

Komáre patria k najrozšírenejším a k najmenej obľúbeným druhom hmyzu na Slovensku. V našich zemepisných šírkach sa stretávame s relatívne neškodnými druhmi, ktoré pre ľudské zdravie nepredstavujú významnú hrozbu. V exotických krajinách sa však vyskytujú druhy komárov, ktoré sú prenášačmi závažných ochorení, ako napríklad malária, žltá zimnica alebo západonílska horúčka.

 

Najúčinnejšou prevenciou pred exotickými chorobami prenášanými komármi a zárukou pokojných letných večerov je používanie repeletných prípravkov. Repelenty buď maskujú pach nášho potu, ktorý komáre a kliešte priťahuje, alebo obsahujú zložky, ktoré odpudzujú hmyz. V lekárni sa môžeme stretnúť najmä s prípravkami, ktoré obsahujú chemickú látku DEET. Ide o veľmi účinné prípravky, ktoré spoľahlivo odpudzujú komáre, kliešte, ovady a iný lietajúci hmyz.

Jednotlivé produkty s touto chemickou zložkou sa môžu líšiť v dĺžke pôsobenia, pričom tie najúčinnejšie dokážu ochrániť pacientov až osem hodín. Porovnateľný účinok, ako majú prípravky so zložkou DEET, majú aj repelenty s obsahom icaridinu. Ten sa vyznačuje menšou dráždivosťou a vyššou šetrnosťou k pokožke. V praxi sa však môžeme stretnúť aj s prírodnými repelentmi. Sú to zmesi aromatických olejov, napríklad čajovníkový, citronelový alebo eukalyptový. Tieto prípravky sa vyznačujú vysokou prchavosťou, a preto je vhodné aplikovať ich aspoň každé dve hodiny. S príchodom letných mesiacov sa odporúča dbať o zvýšenú prevenciu a o ochranu pred nepríjemným hmyzom. Vďaka nej môžeme predísť mnohým zdravotným komplikáciám a naplno si užívať teplé slnečné dni.

Ďalšie články k téme Kliešte a komáre sú otravné, ale aj nebezpečné!

  • V tomto období sme najmä vystavení chrípke, nádche a prechladnutiu. Dbáme na príjem vitamínov, pijeme bylinkové čaje, cvičíme aktívne alebo užívame výživové doplnky na posilnenie imunity. Väčšina z nás teraz vôbec nepomýšľa na to, že o niekoľko mesiacov nás môžu pri prechádzke letnou prírodou číhať malé, ale nebezpečné tvory - kliešte. Buďme o krok vpred! Môžete sa opýtať svojho lekára na...
  • Kliešte predstavujú hrozbu v šírení mnohých infekčných chorôb. Ktoré z nich ohrozujú vaše domáce zvieratá a kedy hrozí riziko nákazy aj pre majiteľov? Aké sú účinné spôsoby ochrany proti kliešťom?
  • Domáce zvieratá sú náchylné na infekcie rôznymi vnútornými parazitmi, ktoré môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Odčervovanie je preto jednou z kľúčových opatrení v rámci starostlivosti o domáce zvieratá.
O autorovi
Mgr. Katarína Nagyová
Mgr. Katarína Nagyová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Katarína Nagyová
Mgr. Katarína Nagyová
Čítať viac od autora