Impotencia u mužov: v spoločnosti stále tabu

4. 8. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Impotencia u muža neohrozuje život ani nespôsobuje bolesť. Napriek tomu môže mať za následok vážne, najmä psychické ťažkosti a problémy. Manželské nezhody, nemožnosť založiť si rodinu, strata sebadôvery či depresia. Erektilná dysfunkcia. Zdravotný problém, ktorý výrazne znižuje kvalitu života muža.

PharmDr. Jana Dubajová
PharmDr. Jana Dubajová
Impotencia u mužov: v spoločnosti stále tabu

Impotencia u muža neohrozuje život ani nespôsobuje bolesť.

Napriek tomu môže mať za následok vážne, najmä psychické ťažkosti a problémy. Manželské nezhody, nemožnosť založiť si rodinu, strata sebadôvery či depresia. Erektilná dysfunkcia. Zdravotný problém, ktorý výrazne znižuje kvalitu života muža.

Rozpaky, strach či domnienky, že ide o vážnejšie ochorenie, sú často faktormi, pre ktoré muži odkladajú návštevu u odborníka. Často sa cítia menejcenní, väčšina z nich sa len málokedy zdôverí niekomu blízkemu. Erektilná dysfunkcia, alebo laicky impotencia, je neschopnosť dosiahnuť a udržať stoporenie pohlavného údu muža (erekciu) dostatočne dlhý čas, na realizáciu uspokojivého pohlavného styku. Hoci ide o jeden z najrozšírenejších sexuálnych problémov mužov, aj v súčasnej modernej dobe je pre mnohých z nich táto téma stále tabu.

Najčastejšie známe príčiny a rizikové faktory pre rozvoj impotencie

 • Nedostatočná cirkulácia krvi do pohlavných orgánov muža, ktorú môže spôsobovať napríklad ateroskleróza vznikajúca v dôsledku ukladania tukových látok do steny tepny, zvyčajne ako následok dlhodobo neliečeného vysokého cholesterolu.
 • Psychologické faktory ako stres, nervozita, strach, depresia a podobné úzkostné poruchy.
 • Chronické srdcovo-cievne ochorenia ako vysoký krvný tlak, ateroskleróza, ochorenia srdca spôsobujúce nedostatočné pumpovanie krvi, vysoký cholesterol či cukrovka.
 • Ochorenia neurologického charakteru, akým je Parkinsonova choroba alebo roztrúsená skleróza.
 • Urologické choroby, ako sú chronický zápal prostaty, benígne zväčšenie prostaty.
 • Životospráva, nadmerná konzumácia alkoholu, cigariet či zakázaných látok, je veľkým rizikovým faktorom, rovnako tak vyčerpanie a únava.

 

Mať problémy s erekciou nie je pre väčšinu mužov nič príjemné, a tak sa odhaduje, že k lekárovi sa odhodlá ísť len zlomok pacientov trpiacich impotenciou. Z toho vyplýva aj absencia vhodnej liečby, pretože bez odborného posúdenia nie je možné správne zhodnotiť, čo všetko je príčinou zdravotného stavu muža.

Prevencia je jednoduchšia než liečba a to platí aj v tomto prípade. Predchádzanie vzniku porúch erekcie je veľmi dôležitou témou, ktorej je dôležité venovať pozornosť.

Čím skôr sa začnete prevenciou zaoberať, tým lepšie. K základným opatreniam radíme:

 • Vymeňte alkohol a nikotín za pohyb na čerstvom vzduchu.
 • Prispôsobte svoje stravovanie aktuálnym energetickým požiadavkám.
 • Ľudia so sedavým zamestnaním potrebujú menší príjem energie ako manuálne pracujúci

Prvé písomné zmienky o „liečbe“ erektilnej dysfunkcie sú známe už zo starej Indie (1 000 rokov pred naším letopočtom), ale až 20. storočie predstavuje serióznejšiu éru terapie. V minulosti bola najviac využívaným spôsobom liečby fytoterapia, čiže liečba pomocou bylinných a rastlinných zložiek. Išlo o rôzne odvary, čaje alebo sušené časti rastlín.

Aktuálne možnosti liečby

V súčasnosti sú dostupné lieky na predpis napríklad s obsahom sildenafilu, ale aj široká škála voľnopredajných výživových doplnkov, ktorých je na trhu pomerne veľké množstvo.

Pri výbere treba byť však opatrný. Nakupujte v lekárňach a tam, kde nájdete presné zloženie. Hlavne v prípade sildenafilu je dôležité, aby vám ho predpísal lekár a výdaj lieku realizoval lekárnik. 

 

Pri výdaji je dôležité, aby vám v lekárni poradili aj s ohľadom na iné vaše zdravotné ťažkosti. Neobchádzajte to cez rôzne zahraničné e-shopy.

Veľa neautorizovaných predajcov a e-shopov ponúka zázračné preparáty s neznámym zložením, ktoré sľubujú účinky za hranicou lekárskej vedy. Ak navyše užívate iné lieky, je dôležité poradiť sa s lekárnikom o prípadných kontraindikáciách.

Voľnopredajné výživové doplnky
Slúžia ako podpora, nie ako náhrada odbornej medicínskej liečby. Obsahujú zmes prírodných zložiek (Kotvičník zemný, Maca, Serenoa plazivá, Ginkgo dvojlaločné) v rôznom pomere, aminokyseliny (L-arginín, L-citrulín), vitamíny (C, D), antioxidanty (zinok, selén)

Hoci to nie je téma, ktorú muži bežne rozoberajú, erektilná dysfunkcia je v skutočnosti najrozšírenejším sexuálnym problémom mužov. Neverte všetkým mýtom na internete, dobrým radám od kamarátov a expresným riešeniam v reklame. Pokroky v základnom a klinickom výskume za posledné dve desaťročia povzbudili veľké množstvo mužov vyhľadať odbornú pomoc a postupne tak detabuizovať túto tému.

Na záver ešte jedna zaujímavosť. Jediné uhryznutie od Brazílskeho túlavého pavúka môže u mužov vyvolať až štyri hodiny trvajúcu erekciu. Jed obsahuje zmes molekúl, ktoré pozitívne ovplyvňujú výkonnosť muža. Na vývoji prípravkov na tejto báze sa už intenzívne pracuje. Ak náhodou niekomu napadlo držať túlavého pavúka v nočnom stolíku pre každý prípad, ihneď na to zabudnite. Okrem erekcie spôsobuje veľké bolesti, problémy s dýchaním a v najhoršom prípade aj smrť.

Strava ako prevencia impotencie u mužov

 • ryby a morské plody obsahujúce mastné kyseliny
 • orechy, ktoré sú zdrojom aminokyselín, podporujúce libido
 • čokoláda s obsahom minimálne 70 %, obsahuje látky prospešné pre cievy
 • cesnak a cibuľa majú pozitívny vplyv na krvný obeh

Pomoc z prírody

 • Kotvičník zemný pochádza z Ázie. Zvyšuje hladinu testosterónu v organizme, chuť na sex, zlepšuje potenciu a spermatogenézu.
 • Maca Peruánska – viagra – výťažok z rastliny Lepidium Meyenii – pomáha pri tvorbe a pohyblivosti spermií, a zároveň je skvelým afrodiziakom.
 • Serenoa plazivá sa už niekoľko storočí používa pri problémoch s prostatou.
 • L-arginín je aminokyselina, ktorá podporuje syntézu bielkovín, vytváranie oxidu dusnatého a zlepšovanie prietoku krvi. Pozitívne ovplyvňuje aterosklerózu a hypertenziu.
 • Extrakt Ginkga dvojlaločného posilňuje centrálny nervový systém a zároveň rozširuje cievy.
 • L-citrulín zmierňuje únavu organizmu a zlepšuje celkové prekrvenie mužských pohlavných orgánov. Zlepšovanie prietoku krvi a rozširovanie ciev je možné dosiahnuť aj užívaním extraktu z čili papričiek. Podobne pôsobí aj kajenské korenie.
 • Vitamíny C, a, D – prírodné antioxidanty – spomaľujú starnutie buniek a zlepšujú kvalitu a pohyblivosť spermií. Selén a zinok prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému a chránia bunky pred oxidačným stresom.

Ďalšie články k téme Impotencia u mužov: v spoločnosti stále tabu

O autorovi
PharmDr. Jana Dubajová
PharmDr. Jana Dubajová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Jana Dubajová
PharmDr. Jana Dubajová
Čítať viac od autora