Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

PharmDr. Peter Hnáth 05.11.2015

Vírus chrípky sa stále mení

Náš imunitný systém je veľmi prispôsobivý a dokáže sa „učiť“. Ak sa stretne s nejakým typom vírusu, vytvorí si protilátky a pri následnej infekcii sa už dokáže brániť. Napríklad pri ovčích kiahniach sa po prekonaní ochorenia vytvoria protilátky, ktoré dokážu chrániť až do konca života. Vírus ovčích kiahní sa však nemení, a tak ho telo rozpozná aj po rokoch a druhý krát už neochorieme. Pri chrípke je to inak. Ak chceme byť chránení, očkovanie treba absolvovať každý rok. Je to nutné práve pre časté zmeny samotného vírusu. Keďže u chrípkového vírusu dochádza k mutáciám a zmenám veľmi často, očkovanie, ani prekonané ochorenie z minulého roka nezaručí imunitu voči zmutovaným kmeňom počas nasledujúcej zimy.

Firmy, ktoré vyvíjajú vakcíny proti chrípke sledujú vývoj mutácií vírusu na celom svete a snažia sa predpovedať, aká variácie budú najaktívnejšie počas nasledujúcej sezóny. Podľa toho menia zloženie vakcín tak, aby boli čo najúčinnejšie.

Ako účinkuje samotná vakcína?

Vírus chrípky má na povrchu štruktúry, ktoré sa nazývajú antigény. Tie sú dôležité nielen pre vírus, ale najmä pre náš imunitný systém. Keď sa stretne s istým typom antigénov, vytvorí protilátky a pri ďalšej infekcii sa už vie efektívne brániť. Antigény teda slúžia ako rozpoznávací znak pre náš imunitný systém. Samotná vakcína obsahuje buď mŕtve vírusy, alebo iba časti vírusov s povrchovými antigénmi. Po zaočkovaní sa imunitný systém zoznámi s antigénmi, ktoré obsahuje vakcína a vytvorí protilátky. Ak sa potom stretneme s rovnakým typom vírusu, organizmus si s ním ľahšie poradí.

Kedy sa dať zaočkovať?

Vakcíny bývajú dostupné od začiatku septembra. Očkovanie by malo prebehnúť čo najskôr – ideálne do konca októbra. To preto, aby sme boli chránení ešte pred možným vypuknutím epidémie. Myslieť treba aj na to, že telo si imunitu buduje postupne a ochrana je zabezpečená až 2-4 týždne po očkovaní. Dôležité je, že v dobe očkovania nesmie mať pacient infekciu dýchacích ciest.

3x áno pre očkovanie proti chrípke

1. Zabezpečí ochranu pred chrípkovým vírusom - účinnosť je 70-90 %.

2. Chránite nielen seba, ale aj svojich najbližších - ak neochoriete vy, nenakazíte ani nikoho vo svojom okolí.

3. Predchádza ďalším komplikáciám spojeným s chrípkou - pacient oslabený chrípkovým vírusom je náchylnejší na ďalšie ochorenia ako napríklad zápal pľúc.

Mám sa niečoho obávať?

Po očkovaní sa môžu prejaviť príznaky chrípkového ochorenia – horúčka, bolesť svalov a podobne:

  • ide o reakciu na antigény vakcíny,
  • reakcia organizmu po očkovaní neznamená zníženú účinnosť.

V prípade alergickej reakcie v minulosti nie je ďalšie očkovanie vhodné. Aplikácia musí prebehnúť v ambulancií a je nutné injekčné podanie.

Čo na záver?

To, či sa dáte zaočkovať je rozhodnutie, ktoré musíte spraviť sami. Sú však skupiny obyvateľstva, ktorým sa v každom prípade odporúča očkovanie každoročne podstúpiť. Ide najmä o pacientov s ochorením dýchacích ciest, so srdcovocievnymi ochoreniami, či so zníženou imunitou. Taktiež osoby, ktoré často prichádzajú do kontaktu s chorými pacientmi, by sa mali chrániť pomocou vakcíny. Vakcináciu podporujú tiež všetky zdravotné poisťovne, ktoré hradia cenu vakcíny v plnej výške (údaj platný pre rok 2015).

PharmDr. Peter Hnáth

Vyštudoval som Farmaceutickú fakultu v Bratislave. Od ukončenia štúdia v roku 2004 pracujem v lekárni, aktuálne na pozícii zodpovedného farmaceuta. Okrem pomoci pacientom sa venujem príprave odborných kurzov pre kolegov v lekárňach a písaniu článkov do pacientskej poradne Dr.Max.

Zadaná emailová adresa už je registrovaná.
Prosím zadajte heslo a prihláste sa.

(Heslo Vám bolo v minulosti zaslané na Váš email, ak ho neviete nájsť, kliknite na Zabudol som heslo)

Prihláste sa do newslettra a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Zo zasielania sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Prihláste sa na odber noviniek