Ako správne merať hladinu cukru v krvi

9. 3. 2016 · 4 minúty na prečítanie

Pre pacientov s cukrovkou je meranie hladiny glukózy základným ukazovateľom úspešnosti liečby. Takzvaný „selfmonitoring“ je neoddeliteľnou súčasťou prístupu pacienta k liečbe.

PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Ako správne merať hladinu cukru v krvi

 

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo chodíte na odbery krvi ráno a nalačno? Je to preto, že jedlo pred odberom môže skresliť viaceré hodnoty. Najviac sa konzumácia akéhokoľvek jedla prejaví na hodnotách glukózy v krvi.

Po každom jedle totiž hladina glukózy v krvi stúpa. Samozrejme, zvýšenie záleží aj od toho, čo konzumujeme, ale neplatí, že stúpa iba po konzumácii sladkostí. Napríklad aj zelenina obsahuje sacharidy, ktoré sa po vstrebaní v tenkom čreve dostanú vo forme glukózy do krvi.

Čo to ale znamená nalačno?

Pre potreby merania hladiny glukózy sa chápe, že by sme nemali konzumovať žiadne potraviny aspoň 8 hodín pred odberom. Samozrejme, môžeme piť tekutiny avšak treba si dať pozor, aby neobsahovali cukor. Čaj s medom alebo káva s cukrom môžu skresliť výsledky merania a na doplnenie tekutín je najvhodnejšia čistá voda.

Odber krvi v ambulancii je jednou z možností ako zistiť, či nemáme zvýšenú hladinu cukru. Zisťuje sa buď hladina samotnej glukózy, kedy by pri meraní nalačno nemala presiahnuť hodnotu 5,6 mmol/l.

Druhá hodnota, ktorá sa zisťuje, je hladina glukózy po jedle. Avšak nie iba po akomkoľvek jedle. Meranie prebieha tak, že najskôr sa spraví odber nalačno, potom pacient vypije roztok s obsahom 75 gramov glukózy a následne 2 hodiny počká na ďalší odber. Po dvoch hodinách by sa mal zdravý organizmus s nárastom hladiny glukózy vysporiadať a jej hladina v krvi by mala klesnúť pod 7,8 mmol/l. Tento test sa nazýva orálny glukózo-tolerančný test – OGTT. Absolvujú ho všetky tehotné ženy medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva a tiež pacienti, u ktorých je podozrenie na cukrovku. Pri výsledku, ktorý poukazuje na diabetes sa meranie opakuje v iný deň.

 

 hladina glukózy nalačnohladina glukózy 2 hodiny po jedle

ideálna hodnota

menej ako 5,6 mmol/lmenej ako 7,8 mmol/l

vyššia glykémia

6 - 7 mmol/l7,8 - 11,1 mmol/l

neuspokojivá hodnota

nad 7 mmol/lnad 11,1 mmol/l

dobre kompenzovaní pacienti

menej ako 7,4 mmol/lmenej ako 10 mmol/l
tabuľka hodnôt hladiny glukózy v krvi

 

A ako sa meria cukor u pacientov, ktorí už trpia diabetom?
Samozrejme, meranie hladiny glukózy z krvi ostáva naďalej ako primárne vyšetrenie. Ak chce mať lekár presnejší obraz o stave pacienta, meria sa hladina takzvaného glykolovaného hemoglobínu. Začať poctivo užívať lieky a dodržiavať životosprávu pár dní pred vyšetrením nestačí. Pomocou tohto testu totiž lekár zistí, ako sa pacient stravoval a či dodržiaval stanovenú liečbu až tri mesiace dozadu.

Ako som už spomenul v úvode, pre diabetikov je samozrejmosťou stanovenie hladiny glukózy v domácom prostredí – pomocou glukomera. Je to zariadenie, ktoré je schopné z kvapôčky krvi určiť hladinu glukózy. Meranie sa prevádza z kapilárnej krvi, ktorá sa odoberá najčastejšie z končekov prstov.

Postup merania glukomerom:
Umytie rúk mydlom, prípadne dezinfekcia nealkoholovým roztokom
Vloženie prúžka do glukomera
Vpich pomocou špeciálnej lancety. Odporúča sa bočná strana prsta. Nie je vhodné merať z palca a ukazováka
Odber kvapky krvi na prúžok vložený v prístroji
Odčítanie hodnoty
Takto namerané hodnoty slúžia na monitorovanie úspešnosti liečby a pri pacientoch s diabetom I. typu, ktorí si pichajú inzulín tiež na určenie dávok lieku. Niekedy je potrebných aj viac meraní za deň.

Merať je treba kvalitným glukomerom
Glukomery, ako aj ich príslušenstvo, sa dajú zakúpiť v lekárni. Pacienti by si mali dať pozor na nákup prístrojov od nerenomovaných výrobcov. Menej kvalitné prístroje totižto často nie sú schopné zmerať príliš vysoké alebo nízke hladiny glukózy, a tak poskytnú skreslené výsledky.

Orientačným meraním je aj meranie glukózy v moči. Meranie prebieha pomocou špeciálnych prúžkov, ktoré sa ponoria do nádobky s močom. V prípade výskytu glukózy v moči dochádza k sfarbeniu prúžka. Toto meranie je však iba orientačné a nesmie slúžiť na úpravu liečby pacienta.

Monitoring hladiny cukru v krvi je dôležitou súčasťou nielen pri liečbe chorých pacientov, ale aj pri odhaľovaní pacientov, ktorí o svojom ochorení ešte nevedia. Aj preto si môžete vo vybraných lekárňach Dr. Max nechať kedykoľvek zmerať vašu hladinu glukózy v krvi. Spolu s meraním samozrejme poskytujeme aj poradenstvo, či individuálne konzultácie. Preto neváhajte a príďte si „zmerať cukor“, pretože toto ochorenie sa môže týkať aj vás!

Ďalšie články k téme Ako správne merať hladinu cukru v krvi

O autorovi
PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Čítať viac od autora