Ako sa zorientovať v spleti medicínskych informácií na internete?

2. 11. 2017 · 2 minúty na prečítanie

Hľadali ste už niekedy na internete ako sa lieči napríklad chrípka? Vedeli ste sa zorientovať v radách a informáciách?

Mgr. Tatiana Janová
Mgr. Tatiana Janová
Ako sa zorientovať v spleti medicínskych informácií na internete?

Hľadali ste už niekedy na internete ako sa lieči napríklad chrípka? Vedeli ste sa zorientovať v radách a informáciách?

Doba internetová

Hľadali ste už niekedy na internete ako sa lieči napríklad chrípka? V tomto informačnom mori plnom dôležitých informácií a správ sa častokrát nachádzajú články, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako revolúcia v zdravotníctve. Nápoje liečiace všetko, od nádchy po rakovinu, najnovšie lieky, ktorých vlastnosti sú pred ľuďmi utajované, no napriek utajeniu sú verejne prezentované na danej stránke. Výhodou a zároveň aj nevýhodou internetu je, že obsah môže tvoriť ktokoľvek. Takže, ak hľadáte na internete pomoc so zdravotnými ťažkosťami, zákonite narazíte na stránky propagujúce neoverené, neúčinné alebo nedajbože škodlivé postupy. Navyše, nie všetky články sú pridávané nezištne – mnohé vás majú nasmerovať k nákupu konkrétneho produktu.

Na to, aby lekár dokázal určiť diagnózu a odporučiť účinnú liečbu, študuje 6 rokov na vysokej škole, kde ho na toto povolanie zodpovedne pripravujú. Pravidelné školenia, ktoré sú povinné počas celého pracovného života lekára zabezpečujú, že jeho poznatky a postupy sa vyvíjajú v súlade s vedeckým výskumom a štúdiami. Ak vám lekár odporučí nejaký typ liečby, je za svoje rozhodnutie plne zodpovedný. Takisto aj farmaceut, ktorý má za sebou vysokoškolské štúdium, roky praxe a školení. Snaží sa zvoliť najvhodnejšiu možnosť liečby pre váš zdravotný stav. Pýta sa na detaily vašich problémov, od ktorých sa vie posunúť správnym smerom, aby vám najlepšie pomohol a poradil. Dá sa to isté povedať aj o internetových článkoch?

 

Overené zdroje

Toto všetko v rámci internetovej liečby môže, ale nemusí byť zohľadnené. Ako sa vyhnúť zbytočným starostiam a problémom? Hľadaním! Neuveriť okamžite jednej stránke, ale hľadať aj viaceré zdroje, ktoré sú podložené faktami. Rovnaké príznaky nemusia hneď znamenať rovnaké ochorenie, a preto sa aj liečebné postupy môžu líšiť. Dnešná doba je rýchla, často ľahko uveríme, že si vieme pomôcť sami. Musíme však byť opatrní. Obzvlášť, keď sme chorí.

 

MUDr. Google

Nie je lekár ako lekár. V dnešnej dobe môže na internet prispievať ktokoľvek. Napíše článok, podpíše sa neexistujúcim menom, prípadne zneužije dobré meno lekára, ktorý o tom nemusí ani tušiť. Nezabudne pripojiť skúsenosti. Spoľahlivým zdrojom informácií sú overené medicínske webstránky, stránky etablovaných výrobcov, firiem a lekární. V prípade potreby je vám k dispozícii farmaceut v ktorejkoľvek lekárni, alebo váš lekár.

 

Vždy treba dávať veľký pozor na to, akú možnosť liečby si vyberieme. Je potrebné si to radšej viackrát premyslieť, poprípade poradiť sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Veď zdravie máme len jedno.

Ďalšie články k téme Ako sa zorientovať v spleti medicínskych informácií na internete?

O autorovi
Mgr. Tatiana Janová
Mgr. Tatiana Janová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Tatiana Janová
Mgr. Tatiana Janová
Čítať viac od autora