Ako sa opáliť, ale nespáliť

17. 8. 2015 · 3 minúty na prečítanie

Letné lúče so sebou prinášajú možnosť relaxovať a získať atraktívne opálenie pokožky. Ale ruku na srdce – komu sa ešte nikdy nestalo, aby to s opaľovaním prehnal a nespálil sa? Žiaľ, spálenie od slnka je nielen bolestivé, ale aj nebezpečné.

PharmDr. Beáta Kellerová
PharmDr. Beáta Kellerová
Ako sa opáliť, ale nespáliť

Všetkého veľa škodí

Okrem červenej pokožky, bolesti a svrbenia nadmerné slnenie spôsobuje predčasné starnutie kože, vznik stareckých a pigmentových škvŕn a ochabovanie kože. Najhorší prejav nadmerných dávok slnečného žiarenia je vznik kožných nádorov, z ktorých je najnebezpečnejší malígny melanóm. Počas pobytu na slnku treba pamätať najmä na to, že intenzita UV žiarenia nie je stále rovnaká. Najmä v lete, kedy od rána narastá a okolo obeda dosahuje vrchol. Slnenie okolo poludnia je preto najnebezpečnejšie. Okrem času je rozhodujúca aj lokalita, kde sa nachádzame – čím južnejšie, tým je žiarenie silnejšie. Najmä v zime často podceňujeme slnečné žiarenie na horách, kde sa jeho intenzita zvyšuje s nadmorskou výškou. Samozrejme, každý z nás má inú citlivosť na slnečné lúče. Niekto sa spáli po pár minútach, iný môže byť na slnku dlhšie. Platí, že čím je svetlejšia pokožka, tým je potrebná vyššia ochrana pred slnečným žiarením.

Nemusíme byť stále v tieni

Používanie vhodného opaľovacieho prípravku chráni kožu pred UVA aj UVB lúčmi a umožní aj dlhší pobyt na slnku bez spálenia. Pri výbere opaľovacieho prípravku je treba brať do úvahy najmä typ pokožky. Opaľovacie prípravky sú rôzne a niekedy je ťažké vybrať si ten pravý.

UV faktor/SPF faktor udáva, koľkokrát dlhšie možno vystaviť kožu UV žiareniu bez toho, aby sa spálila, oproti času slnenia bez použitia prípravku.
Filtre obsiahnuté v opaľovacích prípravkoch sú: 

  • Chemické – absorbujú slnečné žiarenie, vstrebávajú sa do pokožky. 
  • Fyzikálne – sú to minerálne látky, ktoré slnečné žiarenie odrážajú. Nevstrebávajú sa do pokožky a sú vhodné aj pre deti. Sú však ťažšie roztierateľné.

Vode odolné prípravky – chránia pokožku aj počas kúpania. Po osušení však treba nanesenie zopakovať. Používajú sa najmä pri športe alebo zvýšenom potení.
UV index – udáva intenzitu UV žiarenia v danom mieste a čase. U nás sa pohybuje v rozpätí 0 - 9 (v zime je blízky 0, v lete dosahuje až 9). Stúpa s nadmorskou výškou a najvyšší je na poludnie. Od hodnoty 5 je potrebné používať opaľovacie prípravky.

 

6 tipov, ako sa opáliť, ale nespáliť

1. Je nutné vybrať správny SPF. U detí volíme vyššie faktory (aspoň SPF 30 a vyššie) bez ohľadu na typ pokožky. U dospelých volíme taký faktor, aby sa predišlo spáleniu pokožky podľa fototypu a podľa toho, aká je plánovaná intenzita slnenia.
2. Natrieť sa treba ešte pred slnením. Najmä u chemických filtrov trvá zhruba 30 minút, kým v pokožke vytvoria ochranný film a začnú ju chrániť.
3. Natierame celé telo. Pozor na priehlavky nôh, uši, pery, znamienka, jazvy. Ideálne je, ak sa celé telo natrie dva krát, aby sa predišlo tomu, že niektorá časť ostane nechránená. Prípravkami by sme nemali šetriť – u dospelého je na 1 natretie potrebných cca 30 ml prípravku.
4. Počas dňa aplikáciu opakujeme. Najmä po kúpaní, utieraní uterákom, pri potení sa. Interval medzi aplikáciami by nemal presiahnuť 2 hodiny. Pozor však na to, že opakovaná aplikácia nepredĺži celkový čas strávený na slnku bez spálenia. Slúži na obnovu ochranného filmu po jeho narušení.
5. Pobyt na slnku by nemal presiahnuť 4 hodiny za deň. Medzi 11. a 15. hodinou by sme sa mali pohybovať v tieni. Treba počítať aj s odrazenými lúčmi (od vody, piesku).
6. Po opaľovaní treba pokožku hydratovať. Používajú sa hydratačné telové mlieka, spreje, peny, ktoré viažu vodu v pokožke.
Opaľovanie je určite príjemná letná činnosť mnohých dovolenkárov. Treba však myslieť na to, že pobyt na slnku by mal byť obmedzený, aby nedošlo k spáleniu pokožky. Správny výber a najmä používanie opaľovacieho prostriedku môže pomôcť predísť spáleniu a ďalším komplikáciám.

O autorovi
PharmDr. Beáta Kellerová
PharmDr. Beáta Kellerová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Beáta Kellerová
PharmDr. Beáta Kellerová
Čítať viac od autora