10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

1. 8. 2015 · 7 minút na prečítanie

Vedeli ste, že alergia na slnko môže mať mnoho podôb? Čím ďalej, tým viac ľudí si začína všímať, že po dlhšom pobyte na slnku majú pokožku posiatu drobnými vyrážkami alebo červenými fľakmi. Ako tomu môžeme predísť?

PharmDr. Lenka Globanová
PharmDr. Lenka Globanová
10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

Vedeli ste, že alergia na slnko môže mať mnoho podôb? Čím ďalej, tým viac ľudí si začína všímať, že po dlhšom pobyte na slnku majú pokožku posiatu drobnými vyrážkami alebo červenými fľakmi. Ako tomu môžeme predísť?

Ešte pred niekoľkými rokmi sme neveriacky krútili hlavami nad pojmom alergia na slnko. Taká hlúposť, smiali sme sa. Ale čím ďalej, tým viac ľudí si začína všímať, že po dlhšom pobyte na slnku majú pokožku posiatu drobnými vyrážkami alebo červenými fľakmi. A svrbí to a páli to. Ak sa chcete vyhnúť týmto nepríjemnostiam alebo obmedziť riziko na minimum, určite venujte pár minút našim radám

Vedeli ste, že alergia na slnko môže mať mnoho podôb? Vo väčšine prípadov ide o tzv. fototoxickú reakciu, do ktorej nie je zapojený imunitný systém, čiže nejdeo alergiu v pravom slova zmysle. Vzniká najmä na miestach, ktoré boli priamo vystavené slnečnému žiareniu  a neboli chránené odevom. Za tieto reakcie nie je zodpovedné iba slnko, ale jeho kombinácia s tzv. fotosenzibilizátormi (látky, ktoré zvyšujú citlivosť kože na UV žiarenie). Vyskytujú sa napr. v potravinách, parfumoch, tráve, rastlinách, dezinfekčných látkach či liekoch. Preto sa neopaľujte priamo na tráve, pred pobytom na slnku obmedzte používanie parfumov či príliš parfumovanej kozmetiky.Dôkladne si preštudujte aj príbalovú informáciu liekov a výživových doplnkov, ktoré užívate či používate, či v nich nie je upozornenie na obmedzenie slnenia. Naproti tomu tzv. fotoalergické reakcie vznikajú na podklade imunitnej reakcie a šíria sa aj na neoslnené miesta.

 

 • URIAGE BARIÉSUN Minerálny opaľovací krém s SPF50+

  1×100 ml, minerálny opaľovací krém
  Minerálny opaľovací krém SPF50+ s veľmi vysokou ochranou poskytuje komplexnú ochranu proti UVA a UVB žiareniu, voľným radikálom a zabraňuje vysušovaniu pokožky.
 • URIAGE BARIÉSUN Balzam po opaľovaní

  1×150 ml, balzam po opalovaní
  Regeneračný balzam po opaľovaní upokojuje pokožku, dodáva jej príjemný pocit sviežosti a chráni pokožku pred olupovaním po opálení.
 • Opaľovací ultra ľahký fluidný krém SPF50+ na citlivú pokožku s veľmi vysokou ochranou.
 • 4.0
  (2)
  Hydratačný opaľovací sprej pre deti SPF50+ s veľmi vysokou ochranou.

  Alergia na slnko nie je všemocná,
  ... stačí byť len trochu zodpovedný.

  • 1. Vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu najmä medzi 11-tou a 15-tou hodinou. Nepodceňujte ani prvé jarné lúče.
  • 2. Chráňte sa pred slnkom oblečením z vhodných materiálov (napríklad bavlna), najlepšie s dlhým rukávom. Nezabúdajte na časti tela, ktoré sú obzvlášť citlivé, ako je vlasová pokožka, tvár či uši.Vezmite si so sebou aj klobúk alebo tenkú čiapku a kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom.
  • 3. Na slnečnej ochrane rozhodne nešetrite. Na trhu sú k dispozícii špeciálne prípravky na pokožku so sklonom k slnečnej alergii. Dôležité je prispôsobiť výber aj typu pleti, textúra musí zodpovedať typu pokožky. Uprednostnite kvalitné produkty, ktoré v správnom pomere blokujú UVA aj UVB žiarenie, aby si pokožka na slnečné lúče zvykla postupne. Odporúča sa vysoký ochranný faktor, najlepšie s minerálnymi (fyzikálnymi) filtrami, ktoré sú menej agresívne pre citlivú pokožku. Vyhnite sa mastným olejom, ktoré nie sú vhodné na opaľovanie. Používajte čo najčerstvejšie prípravky, preto dbajte na dodržiavanie dátumu spotreby. Kupujte ich len na miestach, kde vám ochotne poradí odborný personál (v lekárňach, prípadne v centrách lekárskej kozmetiky).
  • 4. Nenanášajte opaľovací prípravok, až keď ste na slnku. Je potrebné ho nanášať aspoň 30 minút pred slnením, aby sa dosiahla maximálna ochrana pokožky. Každú časť tela natrite dostatočným množstvom opaľovacieho prípravku, t.j. dávka na celej dlani od špičky prostredníka až po zápästie, v prípade spreju streknite na každú oblasť tela 15-krát. Nanášajte ho opakovane každé dve hodiny alebo vždy po kúpaní, keď sa spotíte alebo keď osušíte pokožku uterákom.
  • 5. Po kúpaní v mori a v bazénoch sa osprchujte, chlór a soľ zhoršujú prejavy alergie.
  • 6. Pokožke venujte zvýšenú starostlivosť aj po opaľovaní. Prípravky s označením „po opaľovaní" (after sun, apres) upokoja pokožku po slnení a zároveň ju vyživujú a zvláčňujú.
  • 7. Pripravte pokožku na slnečné lúče pred letnou sezónou. Slnku sa vystavujte v postupne zvyšujúcich sa dávkach, aby si vaše kožné bunky zvykli na slnečné žiarenie. Alergia na slnko sa zvykne prejaviť práve u tých dovolenkárov, ktorí sa bez akejkoľvek „slnečnej predprípravy“ ocitnú na rozhorúčených plážach s vysokým UV-indexom. V špecializovaných centrách a ústavoch lekárskej kozmetiky je možné v závažnejších prípadoch podstúpiť tzv. fototerapiu, ktorou sa zvýši znášanlivosť pokožky voči slnečnému žiareniu. Opaľovanie v soláriu nemá pri slnečnej alergii žiadny význam, akurát spôsobuje starnutie pokožky.
  • 8. V prípade opakovaného výskytu slnečnej alergie sa odporúča kúpať v svetlom bavlnenom tričku s dlhým rukávom.
  • 9. Svoju pokožku chráňte aj zvnútra. Používanie výživových doplnkov s obsahom betakaroténu zvýši ochranu proti slnku. Radšej, ako v tabletách, sa ho snažte získať v prírodnej forme, z potravy. Zvýšte príjem tmavšie zafarbeného ovocia a zeleniny, čím si zabezpečíte príjem potrebných antioxidantov. Vhodné je zvýšiť príjem vitamínov C a E, minerálu zinku a stopového prvku selénu. Extrakt z papradia (Polypodium leucotomos) tiež pomáha chrániť pokožku pred slnečným žiarením, pôsobí antioxidačne a protizápalovo. Neustále však používajte opaľovací prípravok.
  • 10. Užívanie antihistaminík (lieky na potlačenie alergických prejavov) pomáha zmierniť ťažkosti. Niektoré sú voľne dostupné v lekárni aj bez lekárskeho predpisu.
  Vieme, tieto rady alebo aspoň niektoré z nich, ste už počuli. Veríme, že alergici si už dávajú pozor a majú to naštudované, ale je medzi nami ešte veľa adeptov, ktorých môže alergia na slnko prekvapiť, a práve vďaka týmto tipom sa môžu ochrániť. Prajeme vám krásnu dovolenku a pozdravujte slnko.
   

  • Eucerin DERMOPURE čistiaci peeling

   1×100 ml, problematická pleť
   5.0
   (3)
   Čistiaci peeling vďaka zloženiu s kyselinou mliečnou a peelingovými časticami uvoľňuje póry, odstraňuje nečistoty a redukuje čierne bodky.
  • Dr.Max Betakarotén

   1×90 cps, výživový doplnok
   Výživový doplnok s obsahom betakaroténu pre udržanie zdravej pokožky a dobrého zraku.
  • 4.9
   (15)
   Upokojujúca pena s obsahom D-pantenolu a vitamínu E. Pena má mierne chladivý a upokojujúci účinok.
  • Jemný telový peeling šetrne odstraňuje odumreté kožné bunky prostredníctvom kryštálikov cukru.
  • Dr.Max SUN CARE AFTER SUN LOTION

   1×200 ml, mlieko po opaľovaní
   1.0
   (1)
   Mlieko po opaľovaní s pantenolom a vitamínom E.
  • Dr.Max SUN CARE SPF50+ CREAM

   1×50 ml, krém na opaľovanie
   5.0
   (1)
   Krém na opaľovanie SPF 50+.
  • Kozmetický prípravok. Gél s osviežujúcou textúrou odstraňuje z pleti odumreté kožné bunky a všetky nečistoty. Pleť je na povrchu jemná a má svieži vzhľad.
  • Výživový doplnok. Prípravok obsahuje betakarotén, ktorý je jedným zo zdrojov vitamínu A.

   Ďalšie články k téme 10 tipov ako sa chrániť pred slnečnou alergiou

   • Na konci minulého storočia priniesol celosvetový trend „kult opáleného tela“. Všetci sme chceli byť „čokoládoví“. Najobľúbenejší opaľovací prípravok bol Nubian 6. Informácie o ozónovej diere, čoraz silnejšom prenikaní slnečného žiarenia, škodlivosti a následkoch prehnaného opaľovania boli veľmi chabé.
   • Mnohí z nás si z letných dovoleniek odnášajú nielen pekné spomienky na slnečné dni, ale aj malé chybičky krásy v podobe pigmentových škvŕn. Prečo a aké sú príčiny ich vzniku? Ako sa ich zbaviť, keď sa na pokožke už objavili?
   • Pozor na bodnutie hmyzom. Najmä ak ste alergickí!

    Pozor na bodnutie hmyzom. Najmä ak ste alergickí!

    · 6 minút na prečítanie
    Bodnutie hmyzom väčšinou nebýva nebezpečné, avšak v prípade ôs, včiel, či sršňov môže ísť aj o život. To v prípade, ak ste alergickí na ich jed.
   O autorovi
   PharmDr. Lenka Globanová
   PharmDr. Lenka Globanová
   Čítať viac od autora
   O autorovi
   PharmDr. Lenka Globanová
   PharmDr. Lenka Globanová
   Čítať viac od autora