9. Aký opaľovací prípravok je pre vás najvhodnejší? 14.05.2019

14. 5. 2019 · 3 minúty na prečítanie
V prípade, že je koža vystavená slnečnému žiareniu, je potrebné chrániť ju pre spálením. Spálenie je totižto nielen nepríjemné a bolestivé, ale je aj nebezpečné. Začervenanie, bolesť a pálenie sú reakciou kože na vysokú dávku UV žiarenia. A práve tieto vysoké dávky môžu byť spúšťačom ďalších komplikácií – či už fotosenzitívnych reakcií, alebo aj nádorového ochorenia kože.

 

 

Spáleniu preto predchádzame používaním vhodných ochranných prostriedkov:

  • tienenie a pobyt mimo dosahu slnečného žiarenia,
  • oblečenie z materiálov s UV ochranou,
  • používanie vhodných prípravkov na ochranu pred slnečným žiarením.

Pri výbere opaľovacieho prípravku je vhodné zohľadniť:

  • fototyp človeka,
  • intenzitu žiarenia (zemepisná poloha, nadmorská výška),
  • čas pobytu na slnku,
  • vek u detí,
  • sklon k alergii na slnko,
  • citlivosť pokožky,
  • užívanie liekov zvyšujúcich citlivosť na slnečné žiarenie

 

Správny prípravok vám na základe fototypu pleti a miesta cestovania pomôže vybrať lekárnik. 

Hlavnou súčasťou prípravkov na opaľovanie sú ochranné filtre. Môžeme si vybrať takzvaný fyzikálny alebo chemický faktor. Fyzikálne opaľovacie prípravky chránia pokožku pred slnkom tým, že odrážajú alebo blokujú slnečné UV lúče. Chemické fungujú na princípe pohlcovania slnečných lúčov, niektoré dokážu  dokonca slnečné lúče roztrieštiť.

SPF (sun protection factor) – ochranný faktor

Všetky opaľovacie prípravky sú označené číselným údajom, takzvaným SPF (sun protection factor – ochranný faktor). Vyjadruje mieru ochrany prípravku voči UVB žiareniu, ktoré je zodpovedné za začervenanie a spálenie pokožky.

 

UV index

Pri výbere vhodného prípravku je nutné brať ohľad aj na takzvaný UV index. Ide o číslo, ktoré uvádza intenzitu UV žiarenia v danom mieste a čase. V Slovenskej republike sa pohybuje v rozmedzí 0 – 9 (zimné – letné mesiace). Od hodnoty viac ako 5 je nutné používať opaľovacie prípravky. Platí pravidlo, čím vyšší je UV index, tým vyššia dávka UV žiarenia pokožku ohrozuje (v tropických oblastiach dosahuje UV index hodnoty 15 – 16). UV index rastie tiež s nadmorskou výškou.

Koľko opaľovacieho prípravku použiť?

Väčšina ľudí zvyčajne nanáša na kožu výrazne menšie množstvo opaľovacieho prípravku, než aké je potrebné na dosiahnutie deklarovaného stupňa ochrany (SPF). Pravidelné (opakované) natieranie je ale nutnosťou na udržanie jeho účinnosti. Ak sa na pokožku nanesie nedostatočné (napríklad iba polovičné) množstvo, ochrana sa zníži až o dve tretiny. Dospelý človek potrebuje na jedno nanesenie na celé telo približne dve polievkové lyžice opaľovacieho prípravku.Na tvár je to zhruba množstvo, ktoré zodpovedá objemu jednej kávovej lyžičky. Dôležité je ale pamätať na to, že žiadny opaľovací prípravok neposkytuje 100 % ochranu proti slnečnému žiareniu.