FARBY A ICH VÝZNAM V NAŠOM ŽIVOTE

Mgr. Barbara Castagnola 01.08.2018

Preukázateľný vplyv farieb

Pôsobenie farieb na psychiku človeka, na jeho emočné prežívanie či pracovný výkon je skutočne preukázateľné.  Asociáciám a preferenciám určitých farieb sa venoval švajčiarsky psychiater Max Lüscher, ktorého teória bola v oblasti psychológie farieb prelomová. Lüscher skúmal vzťah medzi osobnostnými charakteristikami a  voľbou farieb a tvrdil, že práve v preferencii určitej farby sa odráža aktuálny stav človeka, jeho psychická aj fyzická úroveň. Určil tiež štyri základné farby, ktoré podľa neho odrzkadľujú štyri základné ľudské potreby: modrá farba predstavuje kľud a spokojnosť, zelená sebauplatnenie, červená činnosť a žltá nádej. Podľa neho ľudia uprednostňujúci červenú farbu sú odvážni, otvorení výzvam a ochotní riskovať. „Žltí“ ľudia sú viac nezávislí, tužiaci po slobode a voľnosti. „Zelení“ majú vysokú sebadôveru a „modrí“ sa dokážu flexibilne prispôsobiť aktuálnej situácii.

Pri experimentoch sa zistili rôzne odlišnosti vo vnímaní a preferovaní farieb. Etroverti uprednostňujú teplé a žiarivé farby pred studenými. Introvertne ladené osoby volia skôr chladnejšie a tlmené farby. Boli zistené tiež  rozdiely medzi mužmi a ženami, pričom ženy dokážu dobre identifikovať a pomenovať aj tzv. terciálne farby ako je vínová alebo lososová a pod. a inklinujú viac  k teplým farebným odtieňom ako muži. Odlišnosti pri farbách zaznamenávame aj naprieč rôznymi kultúrami. Napríklad biela farba symbolizuje v západných kultúrach narodenie alebo svadbu, zatiaľ čo vo východnej kultúre sa spája so smútkom či zármutkom. Modrá predstavuje v USA symbol mužnosti, no v Holandsku je považovaná za znak ženskosti. Zelenú si Japonci asociujú s láskou a šťastím, zatiaľ čo v Číne predstavuje táto farba úprimnosť a dôveryhodnosť.

Farby sa v dnešnej dobe intenzívne využívajú vďaka ich vplyvu a pôsobeniu aj v rôznych formách terapií, napr. pri nespavosti či depresívnych stavoch. V psychoterapii majú veľký význam aj mandaly a ich vyfarbovanie, ktoré navodzuje pocit relaxácie a pomáha prepojiť telo a dušu. V poslednej dobe sa rovnako obľúbenými stali aj tzv. antistresové omaľovánky, ktorých relaxačný účinok a pozitívne pôsobenie na častokrát vystresovaných ľudí nemožno nepotvrdiť.

FARBY A ICH VÝZNAM

BIELA je najsvetlejšia spomedzi farieb a spája sa s dobrom, nevinnosťou, čistotou a pravdou. V negatívnom ponímaní možno bielej pripisovať rezervovanosť. Napriek jej „pozitívnym“ vlastnostiam ju veľmi málo ľudí považuje za obľúbenú farbu.

ŽLTÁ je farbou slnka, ktorá okolo seba šíri energiu, preto býva charakterizovaná ako najživšia. Spája sa s pojmami komunikácia, intuícia, voľnosť, radosť, ale aj povrchnosť či egocentrizmus. Povzbudzuje a podnecuje sústredenie a navodzuje optimizmus. Potešenie z tejto farby mávajú energickí, zdraví a výstrední ľudia, nakoľko podnecuje k sebarealizácii a sebarozvoju. Je to farba veselá a zmyselná a pri použití do miestnosti poskytne príjemný, teplý pocit. Žltá tiež posilňuje nervovú sústavu a tráviaci systém.

ZLATÁ je farbou vznešenosti a bohatej úrody. Moc tejto farby je evidentná o čom svedčia vyzdobené chrámy či kostoly. Pre Grékov dokonca symbolizovala nesmrteľnosť.

ORANŽOVÁ býva najčastejšie charakterizovaná ako farba chuti do života, ktorá však môže pôsobiť aj mierne agresívne. Podporuje myslenie a predstavivosť. Vzbudzuje tiež chuť k jedlu, preto ju často nájdeme v rôznych stravovacích zariadeniach či kantínach.

ČERVENÁ je farbou stimulujúcou, aktivizujúcou a dynamickou. Považuje sa tiež za farbu vášne, no zároveň signalizuje aj  nebezpečenstvo, vystríha nás a púta pozornosť. Častejšie, ako iné farby, býva spájaná s negatívnymi prežitkami alebo s rizikom. Pri dlhodobom pôsobení môže dráždiť ľudskú psychiku a unavovať zrak. Ak sa človek stráni červenej, môže byť príliš konzervatívny a menej otvorený zmenám. Z psychologického hľadiska je vhodné dopĺňať a kombinovať červenú s bielou, pri ktorej navodzuje pocit optimizmu a veselosti. Preferujú ju sebavedomí a dominantní ľudia.

RUŽOVÁ je symbolom ženskosti, srdečnosti a starostlivosti.

FIALOVÁ je tajomná, melancholická farba, ktorá evokuje aj nepokoj a v niektorých prípadoch pôsobí aj depresívnym dojmom. Je tiež považovaná za farbu snov a znovuzrodenia.

MODRÁ sa považuje za farbu vnútorného mieru a harmónie, preto pokiaľ niekto preferuje túto farbu, reprezentuje buď svoje vyrovnané vnútorné nastavenie alebo si ho prostredníctvom modrej dokáže navodiť. Modrá je tiež symbolom múdrosti, oddanosti, vernosti, istoty a bezpečia. Býva tiež označovaná ako farba duše a spájaná s duchovnom.

ZELENÁ je osviežujúca a upokojujúca farba, poskytujúca rovnováhu. Tmavozelenú preferujú ľudia, ktorí na seba kladú vysoké nároky a ktorí majú pevnú vôľu. Klasickú zelenú zasa preferujú ľudia viac konzervatívni. Vo všeobecnosti sa zelená farba spája s prírodou, pomáha udržiavať organizmus v kondícii a napomáha zvyšovať vitalitu. Evokuje pocit istoty a navodzuje kľud. Preferujú ju ľudia statoční ale tiež takí, ktorí túžia po uznaní.

HNEDÁ býva spájaná najčastejšie s určitým poriadkom a systémom. Často ju nachádzame v prírode, pričom tiež evokuje teplo domova.

ŠEDÁ farba je farba neutrálna. V prírode ju nachádzame napríklad v kameňoch, preto môže byť vnímaná s určitou mystickosťou. Negatívny význam tejto farby sa môže premietnuť do beznádeje a asociovať šero prečo môže u niektorých ľudí vyvolať aj pocit strachu či úzkosti. Vzhľadom na svoju neutralitu sa z psychologického hľadiska odporúča šedú aplikovať do miestností, kde sa očakáva zvýšený výkon či už mentálny (kancelárie) alebo aj fyzický (telocvične a fitnescentrá).  

ČIERNA je považovaná odjakživa za farbu strachu, ničoty, smrti a beznádeje. Často sa do tejto farby obliekajú muži v manažérskych pozíciách, preto tiež často evokuje pocit moci a autority.

Vnímanie farieb je špecifické a individuálne ako samotná osobnosť človeka. To, ako ktorú farbu vnímame je ovplyvnené našimi hodnotami, predchádzajúcimi skúsenosťami či osobnostnými charakteristikami. Vnímanie farieb a asociácie s nimi spojené môže byť však ovplyvnené aj aktuálnym  mentálnym stavom či rôznymi kultúrnymi vplyvmi. Prajeme vám, aby vaša jar bola plná len tých príjemných farieb a krásnych zážitkov!

 

Mgr. Barbara Castagnola

Vyštudovala psychológiu na Masarykovej univerzite v Brne. Počas štúdia sa profilovala viac v pracovnej a poradenskej psychológii a zameriavala sa na témy stres, psychohygiena, nábor a výber zamestnancov, ich rozvoj a kariérne poradenstvo. Teoretické poznatky pretavila do praxe vďaka práci v personálnych agentúrach opäť so špecializáciou na výber a rozvoj zamestnancov, psychodiagnostické testovanie v rámci kariérneho poradenstva či identifikáciu potenciálu zamestnancov a pod. V Dr.Max pracuje na pozícii špecialista pre nábor a výber a pracovný psychológ.

Zadaná emailová adresa už je registrovaná.
Prosím zadajte heslo a prihláste sa.

(Heslo Vám bolo v minulosti zaslané na Váš email, ak ho neviete nájsť, kliknite na Zabudol som heslo)

Prihláste sa do newslettra a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Zo zasielania sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Prihláste sa na odber noviniek