Etrixenal 250 mg

1×20 tbl, nesteroidný protizápalový liek

Značka: WALMARK

Produkt ešte nie je k dispozícii Tento produkt je vypredaný a nepoznáme presný dátum jeho dodania na sklad

6,49
Dočasne nedostupné
Doprava zadarmo nad 29,90 €
6 bodov na vernostnú kartu

O produkte

2153B ADC

Liek obsahuje liečivo nazývané naproxén. Je to „nesteroidný protizápalový liek“ alebo NSAID (z anglického slova Non Steroidal Anti Inflammatory Drug). Liek môže zmierňovať bolesť, opuch, sčervenenie a pálenie (zápal). Používa sa u dospelých na krátkodobé zmiernenie náhlej miernej alebo stredne silnej bolesti svalov, kĺbov a šliach spôsobenej napríklad zraneniami.

Spôsob použitia

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Zvyčajná začiatočná dávka u dospelých je 2 tablety, následne podľa potreby 1 tableta každých 6-8 hodín s maximálnou dávkou 3 tablety po 1. dni.
U starších pacientov, pacientov s poruchou funkcie pečene alebo obličiek sa má opatrne používať najnižšia účinná dávka počas najkratšieho možného času. Liek je kontraindikovaný u pacientov s východiskovou hodnotou klírensu kreatinínu menej ako 30 ml/min.

Liek je určený len na krátkodobú liečbu. Ak sa príznaky nezlepšia po 7 dňoch liečby, pacient sa má poradiť s lekárom.

Spôsob použitia

Tablety sa užívajú s jedlom alebo tesne po jedle a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny. Tablety majú deliacu ryhu, ktorá umožňuje deliť tabletu na rovnaké dávky. Je nutné dodržiavať odstupy medzi jednotlivými dávkami uvedené vyššie.

Upozornenie

V treťom trimestri tehotenstva je liek kontraindikovaný. Počas prvého a druhého trimestra sa liek nemá podávať, pokiaľ to nie je úplne nevyhnutné (rozhodne lekár). Ak sa liek používa u žien, ktoré chcú otehotnieť alebo počas prvého a druhého trimestra, dávka má byť čo najnižšia a dĺžka liečby čo najkratšia.
Liek môže narušiť plodnosť u žien pôsobením na ovuláciu (reverzibilné, odznie po ukončení liečby) a neodporúča sa ženám, ktoré plánujú otehotnieť, majú ťažkosti s otehotnením alebo sa podrobujú vyšetreniam na neplodnosť.
U dojčiacich žien sa liek neodporúča.
U detí do 18 rokov sa liek neodporúča.
Liek je kontraindikovaný pri závažnom zlyhaní obličiek (východiskový klírens kreatinínu < ako 30 ml/min), pečene alebo srdca.
Liek sa nesmie použiť u pacientov s peptickým vredom aktívnym alebo v anamnéze alebo aktívnym gastrointestinálnym krvácaním.
Pacienti s nekontrolovanou hypertenziou, kongestívnym srdcovým zlyhaním, diagnostikovanou ischemickou chorobou srdca, periférnym arteriálnym a/alebo cerebrovaskulárnym ochorením majú byť liečení naproxénom iba po rozhodnutí lekára.
Liek môže spôsobiť nežiaduce účinky ako je ospalosť, závrat, poruchy videnia. Pri ich výskyte pacienti nemajú viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.
Odporúča sa liečbu naproxénom dočasne prerušiť 48 hodín pred vykonaním testov funkcie nadobličiek, pretože naproxén môže interferovať s niektorými testami na prítomnosť 17-ketosteroidov. Rovnako môže interferovať s niektorými vyšetreniami moču na prítomnosť kyseliny 5-hydroxyindoloctovej.
Počas liečby sa môžu vyskytnúť fotosenzitívne reakcie (frekvencia výskytu nie je známa).
Liek obsahuje laktózu.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Účinné látky

naproxén

Upozornenie: obrázky slúžia len na informačné účely.