3. Aké sú typy diabetu a ako ich spoznáme?

1. Diabetes mellitus 1. typu

● Diabetes 1. typu vzniká v dôsledku nefunkčných buniek pankreasu, ktoré vytvárajú inzulín. To vedie postupne k absolútnemu nedostatku inzulínu.

● Bunky produkujúce inzulín sú zničené autoimunitnou reakciou organizmu. To je proces, ktorým imunitný systém tela reaguje nielen na cudzorodé látky (baktérie, vírusy), ale i na vlastné bunky. Považuje ich za škodlivé a snaží sa ich zničiť.

● Chorý potom nie je schopný inzulín tvoriť prirodzeným spôsobom a stáva sa postupne celkom závislým od jeho injekčného podania. Na vzniku diabetu 1. typu sa tiež podieľa dedičnosť.

● Ničenie buniek, ktoré vytvárajú inzulín, prebieha väčšinou skryto. A to až do chvíle, keď je zničených viac ako 80 % ich celkového počtu. Telo v tejto chvíli už nie je schopné zabezpečiť dostatočné množstvo inzulínu pre svoju potrebu. V tomto okamihu sa príznaky diabetu prejavia, a to veľmi náhle a výrazne.

● Diabetes 1. typu môže vzniknúť kedykoľvek počas života. Najčastejšie však býva zistený u mladistvých okolo 15. roku života.

● Diabetikov 1. typu je približne 7 % z celkového počtu pacientov trpiacich diabetom.

● Jediným spôsobom liečby tohto typu diabetu je podkožné injekčné podávanie chýbajúceho inzulínu.

 

2. Diabetes mellitus 2. typu

● Podstatou diabetu 2. typu je relatívny nedostatok inzulínu. Tvorba inzulínu je síce čiastočne zachovaná, ale jeho uvoľňovanie do krvi býva porušené. Súčasne je prítomná takzvaná inzulínová rezistencia, čo je znížená citlivosť buniek tela na pôsobenie inzulínu.

● Príčinou vzniku diabetu 2. typu je dedičnosť, ale hlavnú rolu hrajú najmä nesprávny životný štýl, obezita, stres, fajčenie, nedostatok pohybu a prejedanie sa.

● Diabetes 2. typu má väčšinou pomalý začiatok a príznaky nebývajú také viditeľné ako pri diabete 1. typu. Pacient o svojej diagnóze často ani nevie a tá býva väčšinou odhalená náhodne.

● Na rozdiel od diabetu 1. typu sa diabetes 2. typu vyskytuje u ľudí vo veku nad 40 rokov. V súčasnosti sa však vzhľadom na sedavý spôsob života môže objaviť takisto aj u detí a dospievajúcich.

● Tento typ diabetu býva často spojený s ďalšími ochoreniami, medzi ktoré patria zvýšená hladina krvných tukov, kyseliny močovej, vysoký krvný tlak a obezita. Súbor týchto ochorení býva označovaný ako metabolický syndróm.

● Diabetes 2. typu je najrozšírenejší typ diabetu a trpí ním 90 % diabetikov.

● Základom liečby tohto typu diabetu sú diétne opatrenia a fyzická aktivita. Tieto režimové opatrenia sú v prípade potreby doplnené liekmi, ktoré rôznymi mechanizmami znižujú hladinu cukru v krvi (takzvané perorálne antidiabetiká). U niektorých pacientov je potrebné podávať aj injekčný inzulín.

● Veľmi dôležitou súčasťou liečby je i liečba pridružených ochorení a neskorých komplikácií. Tie bývajú pri diabete 2. typu veľmi bežné.

 

3. Prediabetes 

● Prediabetes je stav predchádzajúci rozvoju skutočného diabetu.

● Ľudia s prediabetom majú vyššiu hladinu glykémie nalačno alebo vyššiu hladinu glykémie 2 hodiny po jedle (v porovnaní s bežnou zdravou populáciou s dobrým metabolizmom cukrov). Ešte však nie takú vysokú ako pri diabete.

● Väčšina ľudí s prediabetom nemá žiadne príznaky, je však u nich veľké riziko rozvoja srdcovo-cievnych ochorení. U chorých s neliečeným prediabetom sa najneskôr do 10 rokov vyvinie diabetes 2. typu.

● Vyvážená strava, každodenný pohyb a zachovanie zdravej hmotnosti pomôžu mnohým ľuďom oddialiť nástup diabetu a v niektorých prípadoch jeho vzniku i úplne zabrániť.

 

4. Gestačný diabetes (tehotenská cukrovka)

● Gestačný diabetes je porucha metabolizmu cukrov, ktorá býva prvýkrát zistená v priebehu tehotenstva a po pôrode zvyčajne mizne. Môže vzniknúť po 20. týždni tehotenstva, a preto sú v tomto období (24. – 28. týždeň tehotenstva) tehotné ženy na možný diabetes vyšetrované.

Príčinou tohto diabetu je zvýšenie hladín niektorých hormónov po 20. týždni tehotenstva.

● Počet pacientok s gestačným diabetom tvorí priemerne asi 5 % zo všetkých tehotných žien.

● Pri tomto type diabetu zvyčajne stačia diétne a režimové opatrenia. V ojedinelých prípadoch musia byť pacientky liečené podávaním inzulínu.

● Ženy, ktoré boli počas tehotenstva liečené na gestačný diabetes, majú 20 – 30 % pravdepodobnosť, že sa u nich v budúcnosti vyskytne diabetes 2. typu.

 

5. Ďalšie typy diabetu

Ďalšie typy diabetu sa vyskytujú veľmi vzácne. Do tejto skupiny patria napríklad genetické poruchy pôsobenia inzulínu, zápaly či nádory pankreasu alebo diabetes spojený s užívaním niektorých liekov (napr. kortikoidov).

PRÍZNAKY DIABETU:

● Príznaky diabetu môžu mať rôzny charakter a niekedy môžu aj celkom chýbať.

U diabetikov 1. typu sa príznaky prejavujú väčšinou náhle a výrazne.

Diabetes 2. typu, prediabetes a gestačný diabetes prichádzajú spravidla pozvoľna a niekedy môžu byť úplne bez príznakov.

 

Typickými príznakmi diabetu sú:

● smäd, respektíve zvýšený príjem tekutín,

● časté a výdatné močenie vo dne i v noci,

● chudnutie pri normálnej chuti do jedla,

● únava, malátnosť,

● poruchy videnia

 

Pri akomkoľvek podozrení, že niečo nie je v poriadku, je vhodné vyhľadať lekára a nechať si hladinu cukru v krvi zmerať. Pozornejší by mali byť ľudia, ktorí majú vysoký krvný tlak, sú obézni a v ich rodine sa diabetes u niekoho vyskytol. Čím skôr je toto ochorenie zistené, tým skôr sa môže začať liečba a znižuje sa riziko rozvoja neskorých komplikácií.

 

Čo je príčinou príznakov?

● Inzulín umožňuje vstup glukózy do buniek. Pokiaľ nie je prítomný alebo naň bunky nereagujú, stúpa množstvo glukózy krvi, ale samotné bunky jej majú nedostatok.

● Pretože glukóza sa nedostáva z krvi do buniek, trpí telo neliečeného diabetika nedostatkom energie. Bunky „hladujú“, a preto sa snažia potrebnú energiu získať štiepením zásobných tukov.

● Pri štiepení tukov dochádza k vzniku látok kyslej povahy (takzvaných ketolátok), ktoré sa v tele hromadia a okysľujú ho. To sa prejaví ako acetónový zápach z úst a moču.

● Obličky nedokážu zvýšené množstvo glukózy zadržať v tele a prepúšťajú ju do moču.

● Glukóza na seba viaže vodu, takže z tela odchádza veľké množstvo tekutín. Zvýšené močenie, takzvaná polyúria, je jedným z typických príznakov diabetu.

● V ťažkých prípadoch môže dôjsť až j strate vedomia, k diabetickej kóme.

● V moči neliečeného diabetika je teda prítomné zvýšené množstvo glukózy a ketolátok. Glukózu a ketolátky v moči je možné zistiť aj doma pomocou špeciálnych testovacích prúžkov, ktoré sú dostupné v lekárňach.

Zadaná emailová adresa už je registrovaná.
Prosím zadajte heslo a prihláste sa.

(Heslo Vám bolo v minulosti zaslané na Váš email, ak ho neviete nájsť, kliknite na Zabudol som heslo)

Prihláste sa do newslettra a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Zo zasielania sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Prihláste sa na odber noviniek