1. Čo je pankreas a akú má funkciu?

Napriek tomu, že pankreas je pomerne malý orgán (žľaza), zohráva v živote a zdraví človeka veľkú úlohu. So svojimi rozmermi 12 – 16 cm a hmotnosťou okolo 75 gramov je veľký približne ako ľudská dlaň. Pankreas je uložený v brušnej dutine pod ľavou stranou bránice. Jeho vývod sa spája s vývodom žlčníka a ústi do začiatku tenkého čreva (dvanástnika).

 

HLAVNÉ FUNKCIE PANKREASU:

● Pankreas plní v tele dve funkcie. Je to žľaza s vnútornou i vonkajšou sekréciou (vylučovaním).

Vonkajšia sekrécia

● Znamená tvorbu tráviacich enzýmov. Tie napomáhajú pri trávení bielkovín, tukov a cukrov.

● Zmes týchto enzýmov sa nazýva pankreatická šťava. Je odvádzaná z pankreasu do dvanástnika, kde sa stretáva s natrávenou potravou prichádzajúcou zo žalúdka a podieľa sa na jej ďalšom spracovaní.

Vnútorná sekrécia

● Znamená tvorbu hormónov. Hormóny sú látky produkované do krvi a odvádzané do cieľových tkanív, kde plnia svoju funkciu.

● Hormóny sú tvorené len v časti tkaniva pankreasu – v tzv. Langerhansových ostrovčekoch

 

HLAVNÉ HORMÓNY PANKREASU A ICH FUNKCIA:

Hormón inzulín

● Hlavnou úlohou inzulínu je znižovanie hladiny cukru (glukózy) v krvi.

● Inzulín podporuje prestup glukózy z krvného obehu do buniek. Tá sa potom stáva zdrojom energie pre celé telo.

● Prenesením glukózy do buniek sa zníži jej hladina v krvi (inzulín je teda regulátorom hladiny glukózy v krvi).

● Vylučovanie inzulínu z pankreasu nie je stále rovnaké a jeho množstvo v krvi sa neustále mení. Je závislé od toho, aká je aktuálna hladina krvného cukru. Pokiaľ dôjde k vzostupu hladiny glukózy v našom krvnom obehu, zvýši sa u zdravého človeka tvorba inzulínu v pankrease. Pokiaľ je, naopak, hladina glukózy v krvi nízka, produkcia inzulínu klesne. Najvyššia tvorba inzulínu nastáva po jedle, najnižšia je, naopak, v noci pri spánku alebo pri hladovaní.

 

Hormón glukagón

● Spolu s inzulínom sa podieľa na regulácii krvného cukru.

● Má však opačný účinok než inzulín, hladinu glukózy v krvi zvyšuje.

● Jeho tvorba závisí tiež od hladiny glukózy v krvi. Pri nízkych hladinách glukózy v krvi dochádza k zvýšeniu tvorby glukagónu, pri jej vysokých hladinách jeho tvorba, naopak, klesá.

● Hlavnou funkciou hormónu glukagón je rozklad zásobného škrobu (glykogénu) v pečeni. Rozkladom glykogénu vzniká glukóza, ktorá slúži ako okamžitý zdroj energie pre bunky ľudského tela. Pri nedostatku glukózy v krvi je týmto zabezpečená výživa životne dôležitých orgánov.

 

U zdravého človeka je teda stála hladina krvného cukru udržiavaná pôsobením hormónov inzulínu (hladinu glukózy znižuje) a glukagónu (hladinu glukózy zvyšuje).

V roku 1921 začali chirurg Frederick Banting a študent medicíny Charles Hebert Best na Torontskej lekárskej univerzite s výskumom, ktorého výsledok sa stal jedným z obrovských medzníkov v dejinách medicíny. Podarilo sa im izolovať látku inzulín, vďaka ktorému prestal byť diabetes (=cukrovka)  smrteľnou chorobou. Od roku 1922, keď bol inzulín prvýkrát použitý na liečbu, zachránil život miliónom pacientov na celom svete. Jeho rýchlemu rozšíreniu napomohlo i rozhodnutie objaviteľov predať licenciu na jeho výrobu len za jeden dolár. Na znamenie vďaky bol potom 14. november, deň narodenia Fredericka Bantinga, ustanovený za Svetový deň diabetu.

Zadaná emailová adresa už je registrovaná.
Prosím zadajte heslo a prihláste sa.

(Heslo Vám bolo v minulosti zaslané na Váš email, ak ho neviete nájsť, kliknite na Zabudol som heslo)

Prihláste sa do newslettra a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Zo zasielania sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Prihláste sa na odber noviniek