2. Ako nás koža chráni?

 Koža je predovšetkým anatomickou (mechanickou) bariérou. Svoje poškodené časti dokáže opätovne zregenerovať.

 

Mikrobiálne osídlenie pokožky je jedným z hlavných ochranných faktorov. Pokožka každého človeka je osídlená veľkým množstvom mikroorganizmov. Nazývame ho kožný mikrobióm. Je tvorený až 500 druhmi baktérií. Na každom štvorcovom centimetri ich je až jeden milión, dohromady vážia u dospelého človeka viac ako 1 kg. Zloženie mikrobiómu sa neustále mení v závislosti od podmienok. Spolu s prirodzene kyslým charakterom kože tvorí biologickú bariéru – chráni organizmus pred potencionálne škodlivými mikroorganizmami.

Pre ochranu celého tela je dôležité vylučovanie odpadových látok z tela, ale aj ochranných látok (napr. primerané množstvo kožného mazu).

Ako zmyslové vnímanie kože rozumieme dotyk, pocit tlaku, bolesti, vnímanie chladu či tepla. Práve zmysly nás chránia pred poškodením (napr. rýchle trhnutie rukou pri popálení).

 Koža je miestom tvorby vitamínu D. Ten je pre náš organizmus mimoriadne dôležitý, pretože sa podieľa predovšetkým na správnom fungovaní imunity, ako aj na udržaní zdravých kostí a zubov.

 Vďaka tukovým bunkám v podkoží funguje pre telo koža aj ako zásobáreň energie.

Zadaná emailová adresa už je registrovaná.
Prosím zadajte heslo a prihláste sa.

(Heslo Vám bolo v minulosti zaslané na Váš email, ak ho neviete nájsť, kliknite na Zabudol som heslo)

Prihláste sa do newslettra a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Zo zasielania sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Prihláste sa na odber noviniek