Zápal ďasien, parodontitída

Zápal ďasien (gingivitída)

Gingivitída je bežné ochorenie ústnej dutiny, ktoré môže mať mierny alebo závažný priebeh. V niektorých prípadoch pacienti ochorenie ani nepostrehnú. Inokedy, ak nie je dlhodobo liečená, môže zápal vyústiť až do vzniku parodontitídy a straty zubov. Zápal ďasien vzniká na základe prítomnosti zubného povlaku v mieste spojenia ďasna a zuba. Prebiehajúci zápal má za následok zníženie priľnavosti ďasna o zub a zubný povlak tak preniká pod ďasno smerom ku koreňu zuba. Príznakmi prebiehajúceho zápalu sú zdurené, začervenané ďasná, ktoré majú sklon ku krvácaniu, zápach z úst a tvorba hnisavých vačkov. Bolestivosť sa vyskytuje zriedka.

K častým príčinám vzniku patrí:

  • nedostatočná ústna hygiena,
  • stres,
  • cukrovka,
  • hormonálne zmeny (tehotenstvo, užívanie antikoncepcie atď.),
  • zlé stravovanie.


Akútny zápal ďasien je zriedkavo spôsobený mechanickým alebo termickým poškodením a mikrobiálnym povlakom. Mnohokrát dochádza k plynulému prechodu od akútnej ku chronickej fáze.

Chronická gingivitída je charakterizovaná dlhodobým krvácaním ďasien a ich nadmerným zväčšením. Pri chronickej fáze nedochádza k zníženiu priľnavosti ďasna na zub, ale objavuje sa prehlbovanie tzv. ďasnového žliabku (priehlbiny medzi okrajom ďasna a povrchu zuba).

Liečba spočíva v dôkladnom odstránení zubného povlaku a zubného kameňa dentálnym hygienikom alebo zubným lekárom. Veľký dôraz treba klásť na dlhodobé dodržovanie správnej zubnej hygieny a dôležitý je aj výber zubnej kefky. Mala by byť mäkká, aby pri čistení chrupu neporanila ďasno.

 

Parodontitída

Patrí medzi jedno z najrozšírenejších ochorení po celom svete. Odhaduje sa, že ním trpí viac ako 80 % dospelej populácie.

Parodontitída je zápalové ochorenie, ktoré postihuje závesný aparát, t. j. parodont. Ide o zoskupenie tkanív, ktoré obklopuje zub (kostné lôžko, parodontálne vlákna), fixuje ho a slúži tiež ako ochranná bariéra.

Vznik parodontitídy je dôsledkom neliečeného chronického zápalu ďasien. Zásadný rozdiel medzi gingivitídou a parodontitídou je ten, že parodontitída je liečbou nezvratný proces. Je to zápal, ktorý je sprevádzaný zoslabnutím upevnenia medzi ďasnom a zubom. Ďasno ustupuje a dochádza k obnaženiu zubných krčkov. Na obnaženom povrchu zubných krčkov sa usadzuje zubný povlak a kameň. Postupne sa začína odbúravať aj kostné tkanivo, ktoré zub obklopuje. Zuby sa začínajú kývať, posúvať a vypadávať. Týmto procesom pacienti mnohokrát prichádzajú aj o zdravé zuby bez kazov a výplní.

V súčasnosti existuje veľké množstvo zubných pást, roztokov alebo gélov, ktoré sú určené na liečbu a prevenciu zápalu ďasien a parodontu. Ich účinok pri liečbe však nie je, hlavne pri parodontitíde, dostačujúci a treba už pri malom a krátkodobom krvácaní z ďasien navštíviť zubného lekára. Okrem pást, roztokov a gélov sa odporúča aj doplnková liečba zvýšenými dávkami koenzýmu Q10, ktorého deficit bol zistený u pacientov s parodontitídou. Jeho nedostatok spôsobuje zníženie odolnosti proti vyvolávajúcim faktorom.

Najdôležitejšie je nepodceniť prevenciu a dbať na sústavné odstraňovanie zubného povlaku pravidelným a správnym čistením zubov. Domáca ústna hygiena by mala byť aspoň dvakrát ročne doplnená aj profesionálnou dentálnou hygienou, počas ktorej je odstránený aj zubný kameň.

Zadaná emailová adresa už je registrovaná.
Prosím zadajte heslo a prihláste sa.

(Heslo Vám bolo v minulosti zaslané na Váš email, ak ho neviete nájsť, kliknite na Zabudol som heslo)

Prihláste sa do newslettra a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Zo zasielania sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Prihláste sa na odber noviniek