Ako sa vyvíjajú a rastú zuby?

 

 

Rezáky – slúžia na prichytenie a odhryznutie potravy. Majú ostrú reznú hranu.


Očné zuby – zachytávajú a trhajú potravu. Nachádzajú sa hneď vedľa rezákov.


Črenové zuby – zachytávajú a rozrezávajú potravu. Na povrchu majú dva hrbolčeky.


Stoličky – rozomieľajú a drvia potravu.

 

 

 

 

 

Vedeli ste, že ...

Zuby sa človeku začínajú vyvíjať už v prenatálnom období (okolo 6. týždňa tehotenstva). Najprv sa v ďasne vytvorí korunka a počas toho, ako sa zub prerezáva cez ďasná, postupne rastie krčok a koreň. Pri raste zubov sú vo veľkej miere potrebné minerály fosfor, vápnik, fluór a vitamín D.

Mliečne zuby sa začínajú prerezávať okolo 6. až 8. mesiaca veku dieťaťa. Ako prvá sa najpravdepodobnejšie ukáže dolná jednotka. Do veku 2 a pol roka až 3 rokov by malo byť prerezaných všetkých 20 zúbkov. Proces ich prerezávania je daný geneticky. Ovplyvňuje ho aj hormonálna a vnútorná rovnováha organizmu, preto je pre každé dieťa individuálny.

Koreň zuba sa vyvíja 3 až 4 roky po jeho prerezaní, kým sa úplne nezúži a neuzatvorí. Vývoj skloviny sa končí okolo 8. roka života.

Mliečny zub je v porovnaní s trvalým menší, má kratší a tenší koreň a svetlejšiu, niekedy až modrastú farbu. Okolo 6. roku života sa začne mliečny chrup vymieňať za trvalý. Vtedy sa prerezávajú prvé trvalé zuby – šestky. Vyrastajú za poslednými mliečnymi stoličkami niekedy ešte pred začiatkom vypadávania mliečnych zubov. Preto si rodičia niekedy ani nevšimnú, že dieťa už má trvalé zuby. Postupne sa uvoľňujú mliečne zuby a sú nahrádzané trvalými zubami. Posledný mliečny zub zvyčajne opúšťa ústa vo veku okolo 10 až 12 rokov, no aj to môže byť individuálne.


Celkový počet zubov dospelého človeka je 32. Tretie stoličky, nazývané aj „osmičky“ či „zuby múdrosti“, vyrastajú posledné v poradí, zvyčajne medzi 17. a 21. rokom života. U niektorých dospelých tieto zuby rastú až po 30. roku života. Málokedy sa objavia bez komplikácií a trvá im dlhšie, kým sa vôbec prerežú. V čase ich prerezávania sú už ďasná pomerne tvrdé a nie sú také poddajné. Často majú atypické korene a uloženie, čo súvisí s vývojom tvaru sánky človeka. Tá sa od dôb pravekých ľudí, ktorí častejšie žuli tuhšiu stravu a potrebovali silné zuby, výrazne zmenila. Tvárová časť a ústna dutina sa, naopak, vývojom zmenšili. Zuby sa však nezmenili, preto nemajú na rast dostatok miesta a často sa tzv. posúvajú alebo vyčnievajú oproti zvyšným zubom.

Celkový počet zubov u dospelého človeka môže byť rôzny. Často sa vôbec nevytvoria bočné horné rezáky alebo dolné črenové zuby. Naopak, u niekoho sa môžu vyskytnúť aj nadpočetné zuby. Neraz je navyše prostredný horný rezák alebo štvrté stoličky. Veľmi vzácne sa môže vyskytnúť aj úplná bezzubosť ako následok nevyvinutých zubov.

Zadaná emailová adresa už je registrovaná.
Prosím zadajte heslo a prihláste sa.

(Heslo Vám bolo v minulosti zaslané na Váš email, ak ho neviete nájsť, kliknite na Zabudol som heslo)

Prihláste sa do newslettra a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Zo zasielania sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Prihláste sa na odber noviniek