Deti a slnečné dni - na čo si dať pozor?

15. 6. 2020 · 2 minúty na prečítanie

 

Pokožka dieťaťa je na pôsobenie slnečných lúčov oveľa citlivejšia ako pokožka dospelého človeka. Je tenšia, na slnečné žiarenie nie je zvyknutá a až do puberty nemá úplne vyvinutú obrannú schopnosť.

Deti a slnečné dni - na čo si dať pozor?

Aby nebolo potrebné utekať s vaším drobcom k lekárovi so spálenou pokožkou, úpalom či dehydratáciou, majte počas slnenia na pamäti základné zásady správnej slnečnej ochrany u detí.

 

Na čo sa u detí zamerať?

Deti do 6 mesiacov je ideálne priamemu slnku vôbec nevystavovať. Pri každom pobyte vonku chráňte dieťa pred priamym slnkom.

Deti do 3 rokov by sa nemali cielene opaľovať. Sledujte čas strávený na slnku a dbajte na dôsledné a pravidelné natieranie opaľovacím prípravkom.

● U detí používajte opaľovacie prípravkyvysokým ochranným faktorom (bez rozdielu fototypu a vo všetkých pásmach UV indexu).

● Deti v kočiariku chráňte na odkrytých častiach tela vhodným opaľovacím prípravkom.

● Dieťa chráňte opaľovacím prípravkom aj v prípade, ak sa kúpe v šatách. Po kúpaní ho nenechávajte vo vlhkom odeve.

● Dbajte na dodržiavanie pitného režimu.

● Nezabúdajte na pokrývku hlavy a slnečné okuliare.

Majte na pamäti, že deti sú na pôsobenie slnka citlivejšie ako dospelí.

 

Aj krátky pobyt na intenzívnom slnku môže mať za následok prehriatie, úpal alebo poškodenie pokožky. A tá si aj v dospelosti pamätá každé spálenie z detského veku.

Dlhodobý pobyt malých detí na priamom slnku sa neodporúča, pretože podľa výskumov zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože v dospelosti.

 

Jemná detská pokožka toleruje lepšie prípravky, ktoré neobsahujú farbivá, konzervačné látky (najčastejšie používané parabény) či parfumy. Detské opaľovacie prípravky majú jasné označenie, že sú určené špeciálne pre deti. Pri ich výbere sa obráťte na lekárnika či vyškoleného dermoporadcu, ktorí vám odporučia najvhodnejšie produkty.