2. Chronický zápal nosovej sliznice

19. 12. 2019 · 3 minúty na prečítanie

Zápalové ochorenie nosnej sliznice odborne nazývame rinitída (nádcha) a je sprevádzané svrbením v nose, vodnatým výtokom, kýchaním a často aj upchatým nosom sťažujúcim pacientovi dýchanie. Mnohokrát sa pridružia aj sprievodné ťažkosti očné, ušné či krčné.

 

Pri chronickej nádche sa jej príznaky pacientovi opakovane vracajú a pretrvávajú dlhšie ako 8 – 12 týždňov. Ochorenie ako také nie je síce pre pacienta primárne život ohrozujúce, ide však o symptóm významne znižujúci úroveň dýchania nosom. Pri dlhodobých ťažkostiach môže výrazne ovplyvňovať kvalitu života – dostavia sa poruchy čuchu, znižuje sa schopnosť sústredenia, môže sa zhoršovať kvalita spánku neliečeného pacienta.

 

Nepríjemnými sú aj možné komplikácie chronickej nádchy – chrapot, neustále pokašliavanie, produktívny kašeľ, zápal vedľajších prínosových dutín, ucha a podobne. Práve preto je potrebné nebrať dlhodobé ťažkosti nosnej sliznice na ľahkú váhu. Vždy je nevyhnutné pátrať po príčine týchto chronických ťažkostí, poradiť sa v lekárni a absolvovať vyšetrenie u lekára. Pri chronických nádchach je vždy nevyhnutné ORL vyšetrenie, pri podozrení na alergický pôvod sa realizuje aj vyšetrenie u alergiológa.

 

Príčiny dlhodobej – chronickej nádchy môžu byť alergického, ako aj nealergického pôvodu:

 

Alergická nádcha vzniká na podklade reakcie na alergén. Podľa výskytu alergénu sa môže objavovať celoročne, ale aj v určitom ročnom období, prípadne sa vyskytne kombinácia obidvoch. Najčastejšími alergénmi sú pele tráv, stromov a kríkov, spóry plesní, roztočov, zvieracie alergény, prípadne profesionálne alergény (dezinfekčné látky, latex, senný prach a podobne). Medzi najčastejšie príznaky alergickej rinitídy patria vodnatá nádcha, svrbenie v nose, kýchanie, oneskorene sa môže vyskytnúť upchatý nos, ako aj strata čuchu. Alergická nádcha je jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov rozvoja bronchiálnej astmy a sťažuje takisto priebeh liečby tohto ochorenia. Dodržiavanie správnej liečby alergickej nádchy je preto nesmierne dôležité.

 

Nealergická nádcha nevzniká reakciou na alergén a môže mať rôzne príčiny vzniku. Medzi častých pôvodcov vzniku patria práve chronické infekcie dýchacích ciest, predovšetkým však nedoliečené akútne zápaly nosovej sliznice. Pri častom a nedoliečenom zaťažovaní nemusí zvládať imunitný systém adekvátne reagovať a nádcha sa dostaví aj pri minimálnom podnete, napríklad už aj pri miernom podchladení. Vyskytujú sa aj nealergické nádchy na podnet vdýchnutej dráždivej látky často práve v pracovnom prostredí (chemikálie, piliny, prach z laboratórnych zvierat a podobne). Častou príčinou vzniku nealergickej nádchy môže byť napríklad aj reakcia na niektoré potraviny, na teplotu prostredia (napríklad klimatizácia) či vlhkosť vzduchu. Dôvodom ale môžu byť i anatomické zmeny v oblasti nosa, ako aj systémové ochorenia a psychické vplyvy.

 

Ako sa chrániť pred infekčnou nádchou?

  • V čase zvýšeného výskytu akútnych respiračných ochorení obmedzte pobyt v malých miestnostiach s veľkým počtom ľudí (mestská hromadná doprava, kino, nákupné centrum a podobne).
  • Dbajte na zvýšenú hygienu rúk.
  • Zamerajte sa na dostatočný oddych, spánok, primeraný pohyb, pestrú vyváženú stranu a pitný režim.
  • Pravidelne vetrajte a zvlhčujte vzduch.

 

Kedy je potrebná konzultácia s lekárom?

  • Ak sa pri samoliečbe nádchy nedostaví zlepšenie príznakov do 3 – 7 dní.
  • Pri neliečenej nealergickej nádche, ktorá pretrváva dlhšie ako 3 týždne.
  • Pri opakujúcich sa ťažkostiach, ktoré môžu byť prejavom alergie.
  • Ak je nádcha sprevádzaná dýchavičnosťou.
  • Pri krvácaní z nosa a hnisavej nádche.
  • Ak bolesť hlavy či v hornej časti tváre pretrváva dlhšie ako týždeň.
  • Ak je teplota nad 38 °C.
  • Pri deťoch vo veku do 3 rokov.
  • Pri tehotných a dojčiacich ženách.